Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Elektrik üretimimizin yüzde 60'ını yerli kaynaklardan sağlayabiliyoruz. Enerjinin üretimi ile ilgili bir sıkıntımız söz konusu değil" açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez çevrim içi gerçekleştirilen '2'nci Avrasya Kojenerasyon Konferansı'na katıldı. Dönmez, ülkelerin son zamanlarda çok ciddi enerji krizinden geçtiğini belirterek, "Salgın sonrası aniden patlama yapan talep yoğunluğu enerji sektöründe bugüne kadar görülmeyen bir durumun fitilini de ateşlemiş oldu. 2021 yılında neredeyse her gün enerji fiyatlarının rekor kırdığı günlerle uyandık. 2022'nin ilk aylarında başlayan Ukrayna-Rusya çatışması doğal gaz fiyatlarının neredeyse 20 katlara varan, kömür fiyatlarının ise 8-10 kat birden artmasına neden oldu. Enerji arzında yaşanan dar boğaz ve fiyatlardaki oynaklık, öngörülebilirliğin en fazla ihtiyaç duyulduğu enerji sektöründe bir rutin haline geldi maalesef" dedi.

'DOĞAL GAZ DEPOLARIMIZ NEREDEYSE DOLMAK ÜZERE'

Evini dönüştürene 600 bin lira kredi! Tutar ve faiz desteği yüzde 50 arttı Evini dönüştürene 600 bin lira kredi! Tutar ve faiz desteği yüzde 50 arttı

Bakan Dönmez, son zamanlarda Avrupa ülkelerinin, enerji krizini atlatmak için bazen 'Bu da olmaz' denilebilecek önerileri tartışmaya başladığına dikkat çekerek, "Bizler bu süreci öngören ve tedbirleri erkenden alan ülkelerden birisiyiz. Doğal gaz arz güvenliğimizi teminat altına almak için sözleşmelerin sona erdiği ülkelerle kontratlarımızı yeniledik. LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) anlaşmalarını tamamladık. Yeni LNG kaynakları temin etmek için daha önce doğal gaz ticareti yapmadığımız kaynak ülkelerle görüşmeler yaptık. Doğal gaz depolarımız neredeyse dolmak üzere. Eğer tedarikçilerimiz verdikleri kuramlara uygun hareket ederlerse bu kışı sorun yaşamadan atlatmayı planlıyoruz. Covid-19 salgını aslında bir gerçeğin daha iyi anlaşılmasını da sağlamış oldu. O da yerli ve milli enerji. Bugün kurulu gücümüzün yüzde 65,4’ü yerli ve yenilebilir enerji kaynaklı. Elektrik üretimimizin de yaklaşık yüzde 60’ını yerli kaynaklardan sağlayabiliyoruz" diye konuştu.