• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Bakan Çelik'ten acı itiraf

  19.05.2008 17:50
  CHP, "Tuzla’da ölümler devam edecek" diyen Faruk Çelik'i istifaya çağırdı
  Bakan Çelikten acı itiraf
  Bakan Çelik'ten acı itiraf Bakan Çelik'ten acı itiraf Bakan Çelik'ten acı itiraf

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tuzla Tersaneler Bölgesi"ndeki iş kazaları ve işçi ölümleriyle ilgili olarak, “20 tersane olması gereken yerde 50 tersane olursa ve bu şekilde ruhsatlandırılırsa o karmaşa içinde ne yazık ki bu üzücü olaylar cereyan etmeye devam edecek” dedi.

  Bursa"da Gençlik Spor İl Müdürlüğünce yaptırılan Atıcılar Atletizm Pisti"nde incelemelerde bulunan Çelik, gazetecilerin Tuzla"daki iş kazaları ve işçi ölümlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, Tuzla"daki olumsuz görüntülerin, olumsuz olaylara neden olmaya devam ettiğini belirterek, bunları altında fiziki mekanın yetersizliği, kayıt dışılık ve taşeron işçiliğin yattığını söyledi. Taşeron ile ilgili istihdam paketinde gerekli düzenlemeyi yaptıklarını, bu konuya çözüm ürettiklerini, ayrıca Bakanlık olarak oradaki teknik elemanlar da dahil olmak üzere kim varsa eğitimini gerçekleştirdiklerini anlatan Çelik, eğitimlerin halen devam ettiğini bildirdi.

  Bakanlık olarak yapılması gerekenleri, üzerlerine düşenleri hem yasal hem idari hem teftiş anlamında yoğun şekilde yaptıklarını belirten Faruk Çelik, şöyle devam etti:

  "Kangren gibi"

  “Ama, 20 tersane olması gereken yerde 50 tersane olursa ve bu şekilde ruhsatlandırılırsa o karmaşa içinde ne yazık ki bu üzücü olaylar cereyan etmeye devam edecek. Tuzla konusu artık kangren olmaya başladı. Bu bir bakanlığın meselesi değil, 3-4 bakanın bir araya gelip birlikte çözüm üretmesi gerekiyor. Yoksa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bizim yapmamız gerekenler, orada nitelikli eleman çalıştırmak ve kayıt dışını önlemekle ilgili adımlar atmaktı. Bu çalışmalarımızı yapıyoruz.

  İkincisi yoğun denetim yapmaktı, iş sağlığına uygun yapı var mı yok mu bununla ilgili çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Üçüncüsü taşeron, yani alt işverenle ilgili, yasal düzenleme boşluğu vardı. Bunu da bu istihdam paketinde çıkardık.

  Ancak eğer iş yoğunluğu ve fiziki mekanın uygunsuzluğu söz konusuysa o da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının boyutlarını aşan bir durumdur. Diğer bakan arkadaşlarımızla birlikte Hükümette çözüm aranması gereken bir konudur. Öyle tahmin ediyorum, diğer bakan arkadaşlarımız da kendi üzerlerine düşen bu konularla ilgili adımları bir an önce atarlar. Bunlar son olsun diyoruz. Ama yine de bir kardeşimizi daha orada kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.”

  “Gerekirse kapatılır”

  Bakanlık olarak en ağır tedbirleri, müeyyideleri uyguladıklarına dikkati çeken Faruk Çelik, şunları kaydetti: “Müfettişlerimiz yine oradalar. Kapatılması gerekiyorsa kapatılacaktır, ihmal nereden kaynaklanıyor, işverenden mi, işin kendisinden mi, fiziki şartlardan mı, işçinin bilgisizliği ve deneyimsizliğinden mi kaynaklanıyor, bu raporlar bize geliyor. Biz de Bakanlığımız sorumluluğundaki alan içinde uygulamamız gereken en ağır müeyyideleri uyguladık, uygulamaya da devam edeceğiz.”

  CHP: İSTİFA ET

  CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen Çalışma Bakanı Faruk Çelik"i Tuzla Tersaneleri"nde yaşanan işçi ölümleri nedeniyle istifaya çağırdı. Sevigen, “İstifa ederek mensubu olduğunuz hükümeti uyarmadığınız taktirde, devam edeceğini öngördüğünüz ölümlerin sorumlusu olacaksınız” dedi.

  Sevigen, Tuzla"da yaşanan işçi ölümleriyle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik"e bir mektup yazdı. Tuzla tersanelerinin küçük tonajlı gemilerin onarılması amacıyla oluşturulduğunu hatırlatan Sevigen, sınırlı sayıda kurulan, sektöre ve ekonomiye katkı sağlayan tersanelerin, bölünerek sayıca çoğaltılmasını eleştirdi. Tersanelerin daracık alanlara sıkıştırıldığını ve bunu yapanların büyük rantlar sağladığını vurgulayan Sevigen"in mektubu şöyle:
  “Tersanelerde karşılaşılan tablo kölelik ve sömürge dönemlerini hatırlatmaktadır. Türkiye ve işçilerimiz geri kalmış ülkelerde görülen çalışma şartlarına layık görülmektedir. Kendi siyasi çıkarlarınız söz konusu olduğunda AB ülkelerini örnek gösterirken, sıra işçiye geldiğinde İLO standartlarını çok görmektesiniz. Bu olumsuz tabloya hükümetin ve kamu kuruluşlarının denetim yetersizlikleri eklendiğinde tersanelerdeki olumsuz şartları değiştirme imkanının kalmadığı sonucuna vardım.

  Bugüne kadar 96 işçimiz bu tablo nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Tuzlada işçi ölümleri gün geçtikçe artmaktadır. Bunun en büyük sorumlusu soruna duyarsız kalan Hükümettir. Bugüne kadar Meclis"te verdiğimiz soru önergeleri, araştırma önergesi ve diğer girişimlerimiz hiçbir sonuç doğurmamıştır.

  Geçtiğimiz günlerde yaptığınız açıklama, "devletin bittiğini" ve bakanlıklar arasındaki uyumsuzluk nedeniyle "işçi ölümlerinin süreceğini' göstermiştir. Bu gerçeği açıkça itiraf eden bir Bakan olarak, "ölümler sürecek" tespitinizden sonra o koltukta oturmamanız gerektiğini düşünüyorum. Siyasetin birinci işi insanı yaşatmaktır. Sizin duvarlarınızda da asılı olduğunu tahmin ettiğim "insanı yaşat ki, devlet yaşasın" özdeyişinin anlamı budur. Size göre "kazanılan para mı daha önemli insan yaşamı mı?" Kamuoyu bu soruya samimi yanıt beklemektedir. İstifa ederek mensubu olduğunuz hükümeti uyarmadığınız taktirde devam edeceğini öngördüğünüz ölümlerin sorumlusu olacağınızı üzülerek ifade ediyorum. İstifanız Tuzla işçilerine büyük destek olacağı gibi, sizin açınızdan da onurlu bir tavır olacaktır.”

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim