• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Bakan Çelik'e soru yöneltti

  21.04.2008 12:20
  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında Meclis genel kurulunda söz alarak konuşma yaptı.
  Bakan Çelike soru yöneltti
  Bakan Çelik'e soru yöneltti Bakan Çelik'e soru yöneltti Bakan Çelik'e soru yöneltti

  MHP Milletvekili Taner, Sosyal Güvenlik Yasasının; 119 sıra sayılı kanun tasarısının 73. maddesi ile, 5510 sayılı kanunun 108. maddesine eklenen geçici 15. maddesinin, 1. fıkrasında geçen “Sigortalı olarak kaydı ve tescili yapılmış” ibaresinin “hizmeti” şeklinde değiştirilmesi hakkında 6 arkadaşı ile birlikte verdiği değişiklik önergesi ile ilgili meclis genel kurulunda yapmış olduğu konuşmasında; işçi, memur, esnaf, sanatkâr, işveren ve çiftçi kesimini ilgilendirmekte olan kanunun yasaya göre genel gerekçesinin aktif - pasif dengesini düzenleyerek sigortalı sayılanların prime esas kazançlarını düzenlemek olarak görüldüğünü buna göre kapsamdaki sigortalı sayısının artması için bu düzenlemeye ihtiyaç olduğunu dolayısıyla verilen değişiklik önergesi ile kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olarak kaydı tescili yapılmış olanların yanı sıra, tescili olmamakla beraber hizmeti bulunanların, bu tarihten sonra sigortalı olarak kaydı ve tescili yapılarak bu kanunun yürürlük tarihinden önceki hizmetlerinin değerlendirilmesine ilişkin geçiş hükümlerinin düzenlenmesi için olduğunu belirtti.
  Taner ayrıca 82. maddeye göre belirlenen pirime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartıyla kendileri tarafından belirlenip beyan edilecek prime esas kazanç beyan edilmediği takdirde ödeyecekleri primler daha önceden ödemiş oldukları gelir basamaklarına karşılık gelen tutarlar üzerinden alınacağını ifade etti.
  Taner “Sosyal Güvenlik Yasasının düzenlenmesi ile ilgili olarak Sayın Bakan ilgili kesimlerle görüştüklerini belirtmiştir. Ancak burada bazı kesimlerin temsil edilmediğini fakat bu kesimin sıkıntıları içinde düzenlemeler yapılması konusunda da görüşülmekte olduklarını bilmekteyiz. Ancak yapılan mutabakat görüşmelerinde SSK"yı ilgilendiren kesimlerle ilgili işçi sendikaları, Emekli sandığını temsilen Memur sendikalarının görüşmelerde bulunmalarına rağmen, Bağ kur kesiminin, Esnaf Odaları Birliklerinin, Sanayi ve ticaret Odaları, Zirai Bağ-kur, İsteğe bağlı zirai sigorta ile ilgili olarak Ziraat Odaları temsilcilerini de, o emek platformu ile birlikte görüşlerinin alınması daha yerinde olmaz mıydı?” dedi
  Anayasamızın ikinci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti"nin Sosyal bir hukuk devleti olduğu belirten Taner Sosyal Devletin, sosyal adaleti ve sosyal güvenliği sağlamak için sosyal harcamalara katkı sağlayan, eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik gibi asli görevlerini yerine getirmek için herkese eşit bir şekilde pay ayıran devlet olması gerektiğini belirterek; “AB üyesi ülkelere baktığımızda, sosyal kurum harcamalarına GSYH(Gayri Safi Yurtiçi Hâsılalarının) %20si civarında, Fransa ve Almanya"da %20 nin üzerinde pay ayrılırken, Türkiye"de bu oran %9"un altına kalmaktadır. Sosyal boyutları iyice değerlendirilmeden, sadece aktüer yal hesaplarla, yapılacak olan bir değerlendirme, sosyal hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmayacaktır. 2008 yılı Şubat ayında ihtilaflı kamu alacaklarının tahsili adı altında büyük firmalara vergi yapılandırılması yapılırken veya şu anda komisyonlarda görüşülmekte olan spor kulüplerinin vergi resim ve harç gibi borçları yapılandırılırken, esnaf, sanatkâr, sanayici ve iş adamları ile çiftçilerimizin, Sosyal Güvenlik Kurumlarına olan borçlarını ödenebilir ve adil bir şekilde yapılandırılmasını anlayabilmiş değiliz. Memleketim olan Aydın"da görüştüğümüz esnaflar ve Aydın Esnaf oda temsilcileri, yeni sosyal güvenlik yasasının ruhuna uygun bir yapılandırma talep etmektedir. Onların bu isteklerine karşılık olarak geçici maddelerde MHP olarak vereceğimiz bir önerge ile esnaf sanatkâr ve çiftçilerimizin borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep etmekteyiz” dedi.
  Recep Taner konuşmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik"e sözlü olarak sorduğu “3816 sayılı yasaya göre yeşil kartlılara ve SSK primlerini yatırmayan işverenlerin yanında çalışanların sağlık hizmetlerinden faydalanmasına rağmen, borcu olduğu için sağlık hizmeti vermediğiniz BAĞ-Kur"lulardan, vermediğiniz sağlık hizmetlerinin primlerini hangi adalet duygusuyla istemektesiniz” sorusuna Bağ-kurluların %63"e yakınının yaklaşık 32 katrilyon TL borcu olduğunu, diğer sosyal güvenlikteki işverenlerin ise 12 katrilyon TL olmak üzere toplam 44 katrilyon TL bir borç olduğunu, mevcut sistemin diğer sosyal güvenlikte olanlara borcu olmasına rağmen sistemden faydalanmasını sağlarken Bağ-Kurlular için bunun mümkün olmadığını, bu durumu iyileştirmek için bu yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini belirtmesi üzerine Recep Taner, “Sayın bakanım şu anda Bağ-Kur"lu olarak 1 milyonun üzerinde prim borcu olan vatandaşımız var. 1 milyon Bağ-Kur"lunun prim borçlarını yapılandırmadan nasıl sağlık durumundan faydalandıracağız”diye ikinci sözlü sorusu üzerine bakan Çelik Yasa yürürlüğe girdikten sonra Bağ-Kurlu vatandaşlarımızı ilgilendiren borçlarla ilgili değerlendirme yapılması gerektiğine inandığını belirtti ve “şu an için bununla ilgili bir çalışmamızın olmadığını söylüyorum. Sistem şu ana kadar belli bir kesimi yoksullukla karşı karşıya bırakmış. Biz öncelikle bu yoksulluk anlayışını kaldırarak sürdürülebilir bir yapıyı kurmamız gerektiği için bu yasal düzenlemeleri öncelikle yapmamız gerekiyor. Sistem yürürlüğe girdikten sonra karşımıza çıkacak olan sorunları değerlendirme imkanımız olacaktır” dedi.

  Aydınpost Özel

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim