DSÖ Avrupa Direktörü : 65 ülkeden 2 bin 660 personel deprem bölgelerine gidiyor DSÖ Avrupa Direktörü : 65 ülkeden 2 bin 660 personel deprem bölgelerine gidiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika turunun ilk durağı olan Güney Afrika’da temaslarına devam ediyor. Bakan Çavuşoğlu, Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dr. Naledi Pandor ile düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki dostluğun 19. yüzyıla dayandığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Bugün meslektaşlarımla birlikte ikili ilişkilerimiz ve uluslararası ilişkiler konusunda son derece derin değerlendirmelerde bulunduk. Bu yıl iki uluslu komisyon toplantısının ilk toplantıyı Türkiye'de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ticaret hacmimizi yüzde 50 oranında artırdık ve gerçekten 2022'de çok yüksek seviyelere ulaştı. Dördüncü karma ekonomik komisyon toplantısını yine ekonomik işbirliğimizi de değerlendirmek açısından Türkiye'de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bugün yine aynı zamanda iş forumunun düzenlenmesiyle ilgili ihtimali de değerlendirdik. Bu vesileyle altyapı ve enerji projeleriyle ilgili fırsatları da ele aldık. Aynı şekilde bilimsel ve teknolojik işbirliğiyle ilgili mutabakat zaptı da ilgili merciler arasında imzalandı. Bu çerçevede Türk Hava Yolları'nın Johannesburg ve Cape Town'a ilave uçuşlarının gerçekleşmesi hem ticareti hem turizmi artıracaktır. Bugün bu çerçevede pandemi öncesi seviyelere ulaşmamız ve hatta bunları aşmamız gerektiğine karar verdik. Bununla ilgili önemli bir potansiyel var. Güney Afrika ve Türkiye arasındaki bu potansiyeli teşvik etmeye devam edeceğiz. Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) bu çerçevede 2017'de Pretoria'da bir ofis açtı. Halihazırda restorasyon, sağlık, eğitim ve yine mesleki eğitim alanlarında 50'den fazla projeyi birçok farklı alanda uygulamaya devam ediyor. TİKA yine aynı şekilde bu çerçevede Nisan ayındaki olaylardan sonra da ilk desteği veren kuruluşlardan bir tanesiydi. Mevkidaşımın bu konudaki görüşlerini biliyorum. Türk Maarif Vakfı Cape Town'da ikinci okulu en yakın süre içerisinde açacak, bildiğiniz gibi ilk okullarını 2021'de açmışlardı. Yunus Emre Türk Kültür Vakfı Johannesburg'ta 2017'den bu yana son derece önemli operasyonlar sürdürüyor. Yine aynı şekilde buradaki Türkiye burslarından yararlanan öğrenci sayısını artırmaya kararlıyız. Bu çerçevedeki rakamları da bugün görüştük. Yine bugün konsolosluk konularını da değerlendirdik ki vize konuları çalışma izinleri gibi. Bununla ilgili olarak da konsolosluk işleriyle ilgili Ankara'da bir konsültasyon gerçekleştirilmesine karar verdik. Bu yıl sıra bizde, dolayısıyla bir kez daha bunu Ankara'da gerçekleştireceğiz" dedi.

Türkiye'nin FETÖ ile mücadelenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Bu sadece Türkiye ve Güney Afrika'ya değil her ülkeye tehdit içeren bir terör örgütü. Yine bölgesel ve küresel ilişkilerle ilgili de fikir teatisinde bulunduk. Türkiye'nin Afrika'ya yaklaşımı eşit ortaklık, karşılıklı saygı ve stratejik ortaklık seviyesinde devam ediyor. Güney Afrika'yla Afrika ortaklık politikası çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Güney Afrika'da son derece iyi bir iş birliği gerçekleştirdik, 2020'de de bu devam etti. BRICS dönem başkanlığını üstlendiği için Afrika'yı bir kez daha tebrik etmek istiyoruz. Ukrayna'daki gelişmeleri, Etiyopya'daki gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu. Afrika'nın genelindeki gelişmeleri de değerlendirdik. Etiyopya hükümeti ve TPLF arasındaki görüşmelerin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz ve Güney Afrika'nın bu çalışmayla ilgili olarak üstlendiği rolden dolayı da çok önemli bir çaba içerisinde olduğunu biliyoruz. Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte bu tahıl anlaşmasının iyi bir biçimde uygulanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni yapılan bu ateşkesle ilgili yapılan görüşmelerin ve kalıcı bir barışın sağlanmasıyla ilgili müzakereleri destekliyoruz ve BM ile birlikte bu çerçevede çalışmaya devam edeceğiz. Antalya Diplomasi Forumu'yla da ilgili olarak yine aynı şekilde güvenlik çalışmalarıyla ilgili çalışmalar sürdürülecek. Bu vesileyle bir kez daha sayın mevkidaşımı Antalya Diplomasi Forumu'nda görmekten ne kadar mutlu olacağımı ifade ederek davetimi burada tekrar etmek istiyorum. Antalya Diplomasi Forumu, Mart ayında bu yıl tekrar gerçekleştirecek" sözlerine yer verdi.