İsveç bu haberle çalkalanıyor... Peş peşe Türkiye itirafı! İsveç bu haberle çalkalanıyor... Peş peşe Türkiye itirafı!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği yıl sonu basın bilgilendirme toplantısında bu yıl yaptıkları çalışmalar hakkında kritik bilgiler verdi. Konuşmasının başında, "BM, ABD, Rusya, Irak ve rejimle temaslarımız devam ediyor." diyen Çavuşoğlu, "Milli Savunma Bakanımız ve MİT Başkanımız dün Moskova'da 3'lü görüşmelere katıldılar. Ben de Rus mevkidaşım Lavrov ile görüşeceğim." dedi.

Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

2022'de küresel belirsizlikler arttı. Ukrayna savaşı, küresel durgunluk yıla damgasını vurdu. İklim değişikliği, düzensiz göç ve terörle mücadele gündemimizde. Dış politikamızda şu temel ilkeleri benimsedik: Krizlerin çözümüne katkı sağlamak, krizle mücadele ederken fırsatları kaçırmamak.Yoğun bir diplomasi trafiğimiz oldu.

Normalleşme çalışmalarımızda önemli mesafe kat ettik. Arabuluculuk konusunda Rusya-Ukrayna dışında da aktiftik. Bu yıl Ukrayna savaşı küresel ve bölgesel güvenliğe en önemli tehdit haline geldi.

KÜRESEL SİSTEMDE ÖNEMLİ BİR AKTÖR HALİNE GELDİK

Başından beri barış için çaba gösteriyoruz. Montrö sözleşmesini titizlikle uyguluyoruz. Tahıl anlaşması ile önemli bir katkı sağladık. Esir takasına aracılık ettik. Küresel sistemde önemli bir aktör haline geldik.

Terörle mücadele en önemli gündemlerimizden biri. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri bağlamında terörle ilgili endişelerimizi müttefiklerimizin gündemine yeniden soktuk.

FRANSA'DAKİ PKK GÖSTERİLERİ

Bölgede temaslarımız sürüyor. Herkesin bize söylediği şu: Bizi PKK'dan kurtarın. Müttefiklerimiz ise bize destek olmak yerine köstek oluyor. Paris'teki olaylar bir kez daha ortaya çıkardı. Hep söyledik, ateşle oynayan bir gün kendini yakar. Umarım müttefiklerimiz bundan ders çıkarır. Umarız müttefiklerimiz bu konuda ders çıkarırlar.

YUNANİSTAN MESAJI: 1 MİLE DAHİ İZİN VERMEYİZ

Ege ve Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarlarımızı korumaya devam ediyoruz. Yunanistan ile yılın başında diyalog kanallarını işlettik. Miçotakis'in Türkiye aleyhinde kampanya başlatması, soykırım iddiaları ve Ege'deki tahrikler nedeni ile diyaloğu askıya aldık.

Yunanistan'ın adaları uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırması konusunda gerekli mektupları gönderdik ancak Yunanistan buna karşılık bize bir hukuki dayanak sunamadı.

Son günlerde Girit'in kara sularının 12 mile çıkarılacağına dair Haberler var. Yunanistan'ın değil 12, 1 mil dahi karasuyu genişlemesine izin vermeyiz. Meclisimizin bu konuda 1995’de aldığı karar nettir ve halen geçerlidir.

Yunanistan'ı bir kez daha uyarıyorum: Sahte kahramanlık peşinde koşma, maceraya atılma, bunun sonunun kötü olacağını sen de çok iyi biliyorsun.,

18 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna savaşının başından bu yana 18 bin kişinin tahliyesini sağladık veya katkıda bulunduk.

Seçimlerin yurtdışında sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılması için altyapımızı güçlendiriyoruz.

Vatandaşlarımıza ayrımcı tutumları takip ediyoruz, İslam düşmanlığı ve yabancı düşmanlığı ile mücadele ediyoruz.