Sarı Mehmetten intikam planı! Cezaevinde liste hazırladı, tek tek öldürüyor Sarı Mehmetten intikam planı! Cezaevinde liste hazırladı, tek tek öldürüyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika turunun ilk durağı olan Güney Afrika’daki temaslarını sürdürüyor. Türkiye'nin Cape Town Başkonsolosluğu'nun açılışına katılan Bakan Çavuşoğlu iki ülke arasındaki ilişkilere dair açıklamalarda bulundu. Konuşmasına Batı Cape Başbakanı Alan Winde'e teşekkür ederek başlayan Bakan Çavuşoğlu, "Bugün açılışını yaptığımız Cape Town Başkonsolosluğumuzun bu açılış töreninde bizlerle beraber olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Özellikle Sayın Batı Cape Başbakanı Alan Winde'e bu törende bizlerle beraber olduğu için şükranlarımı arz ediyorum. Gerçekten bizim için anlamlı bir ziyaret ve anlamlı bir tören. Dünden bu yana ecdadımızı yad ettik. Duygulandık, gururlandık. Bugün, vatandaşlarımıza ve Cape Town'da yaşayan insanlara hizmet edecek başkonsolosluğumuzun resmi açılışını yapıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nun Güney Afrika'ya atadığı başkonsoloslarımız Ohannes Majakyan Efendi ve Mehmet Remzi Bey Birinci Dünya Savaşı'na giden zor dönemlerde görev yaptılar. Osmanlı İmparatorluğu 160 yıl önce din alimi Ebubekir Efendi'yi, Müslüman kardeşlerimize destek olmak üzere Cape Town'a göndermiş. Ebu Bekir Efendi çalışmalarıyla Güney Afrika'da ve ötesinde sayılan iz bırakan bir şahsiyet oldu" dedi.

" TEMSİLCİLİKLERİMİZ EKONOMİK VE KÜLTÜREL İLİŞKİLERİMİZİN GENİŞLEMESİNE İMKAN SAĞLIYOR"

Güney Afrika'yla dostluk temelini atan Ebubekir Efendi'nin torunlarıyla güçlü bağların bugün de sürdürüldüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, "Dün kendileriyle bir araya geldik. Biraz önce duygulandık derken onu kastetmiştim. Gerçekten duygusal anlar yaşadık. Milletimizin kadirşinaslığını bir kez daha Türkiye'nin çok uzağında yaklaşık 10 kilometre ötesinde hissettik. Aslında Cape Town Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını yaparak bu değerli tarihi mirasa da sahip çıkıyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti, en kaliteli mekanlarda, en hızlı şekilde vermek için gayret sarf ediyoruz. Bu şahsen benim de Dışişleri Bakanı olarak önceliklerimin başında gelen bir konu. Bugün dünyada 257 misyonumuz var. Bu bakımdan da misyon sayısı bakımından dünyada ilk 5'teyiz. Dünyanın her bir köşesinde vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Temsilciliklerimiz aynı zamanda ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin genişlemesine imkan sağlıyor. Biraz önce Başbakan Winde'de buna vurgu yaptı. Türk Hava Yolları'nın her geçen gün artan sefer sayısı şu anda haftada 1 uçuş var. Yani İstanbul-Cape Town seferlerinden bahsediyoruz. Halklarımız arasındaki temasları arttırıyor. Elbette daha fazla karşılıklı turistin gelip gitmesi gerekiyor. Bunun için de ülkelerimizin güzelliklerini, potansiyellerini, imkanlarını birlikte tanıtalım ve teşvik edelim" sözlerine yer verdi.