Adalet Bakanı Bozdağ, "Kira alacakları, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz." dedi.

Vedat Bilgin'den EYT ve asgari ücret açıklaması Vedat Bilgin'den EYT ve asgari ücret açıklaması

Bartın’da yapımı tamamlanan 22 bin metrekare kapalı alana sahip 3 bloktan oluşan Bartın Adalet Sarayının açılışı töreninde yaptığı konuşmada, arabuluculuk kapsamının genişletilmesi konusunda ciddi adımlar atma kararında olduklarını ifade ederek, “Kiracılar, ev sahipleri ve komşular arasındaki itilafları onları mahkeme kapılarına düşürmeden ve birbirlerini mahkeme kapılarında suçlamadan arabulucu marifetiyle daha erken bir süre içerisinde sorunlarını çözme konusunda yeni bir alternatif çözüm yolunu onlar için önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız” dedi.

Bakan Bozdağ arabuluculuk sınavında kota uygulanmayacağını da ifade ederek, 70 puan ve üstü alanların arabuluculuk hakkın elde edeceğini söyledi.

Bakan Bozdağ konuşmasında, "Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarında da hukukumuza kazandırma konusunda ciddi adımlar attık. Bir yandan uzlaştırmacılığı hukuk sisteminde kazandırırken öte yandan tahkimle ilgili adımları atarken bir yandan da hukuk uyuşmazlıklarında ara buluculuk konusunu Türkiye’nin gündemine getirdik. İşler mahkemeye düşmeden önce vatandaşlarımızın medeniyet ve kültürümüze daha uygun olan arabuluculuk müessesesi yoluyla meselelerini çözmesi daha kısa zamanda daha az masrafla istediği neticeyi alması son derece büyük kıymettedir. Bu nedenle ilk defa arabuluculukta iş davalarında dava şartı olarak zorunlu arabuluculuğu getirdik. Zaman içerisinde işleyişin çok yararlı olduğunu görünce ticari uyuşmazlıkları kapsama aldık. 2020 yılında kapsamı biraz daha genişlettik. Tüketici uyuşmazlıklarını da arabuluculuğun kapsamına alan adımlar attık. 2013 Kasım ayından bu yana esasında baktığınızda 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzde 69’u arabuluculukta sulh ile neticelenmiştir. Bu kadar dosyanın yüzde 69’u yargının üzerinden alındı. Yargıya yük olarak vermedi, daha az masraf demek. İtilafı büyütmeden küçülterek çözmek demek. Aradaki meseleyi daha iyi hale getirerek insanlarımızı mutlu etmek demektir” dedi.