Enkazdan 61 saat sonra sağ çıkarılan 8 yaşındaki Zübeyde: Kardeşim minik, ölebilir Enkazdan 61 saat sonra sağ çıkarılan 8 yaşındaki Zübeyde: Kardeşim minik, ölebilir
Bakan Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için müracaat ettiğini hatırlatarak, “Madrid'de yapılan zirvede Türkiye, Finlandiya, İsveç arasında üçlü bir mutabakat metni imzalandı. Hem Finlandiya hem İsveç, bu mutabakat metni çerçevesinde Türkiye'yle iş birliği ve dayanışma içinde olmaya, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermeye ülkelerinde teröristleri barındırmamaya, hukuk sistemlerini terörle mücadeleye etkin bir şekilde yürütecek şekilde revize etmeye ve Türkiye'ye dönük savunma ambargolarını kaldırmaya dair sözleri oldu. Tabii sadece suçluların iadesi değil pek çok konuda Türkiye'ye söz verdiler. Bir de bu sözlerin yerine getirilip getirilmeyeceğini takip eden bir takip mekanizması da kuruldu ve karşılıklı ziyaretler, görüşmeler yapıldı” dedi.

“BU OLAY TÜRKİYE AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ”

İsveç'in başkenti Stockholm'de terör örgütleri tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, maketinin asıldığı olayı hatırlatan Bozdağ, bu olayın Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakan Bozdağ, “Son yaşanan olaylar gösterdi ki İsveç hükümeti verdiği sözleri gereğini yerine getirmedi. Çünkü İsveç'te Sayın Cumhurbaşkanımızın maketini asan teröristler bunu İsveç polisinin müsaadesi ve seyrederken gözleri önünde yaptı. Bir terör grubu eylem yapıyor ve Türkiye Cumhurbaşkanı'na hakaret ediyor ve orada iğrenç bir gösteri yapıyor. Hem İsveç polisi buna müsaade ediyor. Hem de bu olup biteni seyrediyor. Bu Türkiye açısından kabul edilemez. İsveç hükümeti bununla ilgili gerekli girişimleri yapmalıdır. Bu eyleme katılan teröristleri tespit edip yakalamalı, yargıya teslim etmeli ve bunların hesabını yargıya vermesini sağlamalıdır.” şeklinde konuştu.