Türkiye'de üretimin yükselişe tırmandığı  yaz aylarında bile sürekli artmaya devam eden gıda fiyatları, yaklaşan kış mevsimi öncesinde alarm veriyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) verilerine göre 36 aydır kesintisiz yükselişte olan gıda fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Avrupa'nın en büyüğünden TL hamlesi! Avrupa'nın en büyüğünden TL hamlesi!

'STOKÇULUK VE FAHİŞ FİYAT ARTIŞI DEVAM EDİYOR'

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ve federasyon temsilcilerini Bakanlıkta kabul eden Bolat, bazı ürünlerde fiyat şişirmeleri, spekülasyonlar, keyfi uygulamalar, haksız ticari talepler, stokçuluk ve fahiş fiyat artışı gibi uygulamaların görüldüğünü aktardı.

'100 ÜRÜNDE İNDİRİM AÇIKLANMIŞTI'

Yeni hükümetin, kurulduğu andan itibaren ticaretteki ve piyasadaki dalgalanmaları sona erdirmek için hızlı aktivasyon almaya başladığını kaydeden Bolat, "Enflasyonla mücadelede Türkiye'de 10 binden fazla şubesi bulunan bir marketten destek gelmişti. Yapılan kampanyada Cumhuriyetin 100 yılı nedeniyle 1 ay boyunca toplamda 1000 üründe indirime gideceğini açıklanmıştı. Ürünler arasında Sıvıyağı, peynir, zeytin gibi temel ihtiyaçlar da yer alıyor" dedi.

'BÜYÜK BİR İNDİRİM BEKLİYORUZ'

Gıda perakendecilerinin uygulamalarında yanlış buldukları konularda denetimlerini artırdıklarını belirten Bolat, şunları söyledi:

"Onlardan da indirimler bekliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük bir indirim kampanyasını bütün marketlerden bekliyoruz. Bu konuda öncülük edenlere de teşekkür ediyoruz. Bu süreçte gerek hükümetimizin makroekonomik politikaları, para, kredi, döviz politikalarındaki olumlu gelişmeler gerekse piyasa denetimleri yoluyla piyasadaki enflasyonu azdıracak uygulamalara karşı mücadelemiz ile enflasyonla mücadele başarılı olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

'TEDBİR ALMAKTAN ÇEKİNMİYORUZ'

Market fiyatları ve gıda sektörü ile ilgili olarak da Gıda Fiyat Komitesinin Hazine ve Maliye Bakanlığı başkanlığında çalıştığını vurgulayan Bolat, devamında şunları ifate etti:

"Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordineli çalışıyoruz. Bu sıkı ve süreli koordineli çalışmalarla gıda ürünlerinde üretim, arz, tüketim, ihracat, ithalat ve stok rakamlarını göz önünde bulundurarak gıda fiyat artışlarını engelleyecek hangi tedbir varsa almaktan çekinmiyoruz. Bu anlamda bakanlık olarak ihracatı mümkün olduğunca artırmayı hedeflememize rağmen gerektiğinde süreli ihracat kısıtlamasına bazı ürünlerde gitmek zorunda kalıyoruz.

Burada 85 milyonun uygun fiyatlarda alım yapabilmesini teminen gereken hangi fedakarlık varsa yapıyoruz. O üründe ithalat gerekli olacaksa da yine süreli olarak ithalat da yapmak durumda kalıyoruz. Yeter ki halkımız çok uygun fiyatlarda alışveriş yapabilsin, gıdasından eksik kalmasın. Bu noktada hükümet olarak halkımızın hizmetindeyiz. Ekonomideki tüm sektörlerle istişarelere açığız."