banner339

Bahtı Kara Zafer Meydanı

Nedense siyasiler proje yapmayı, yaptıkları bu projeleriyle seçmenlerini konsolide etmesini severler. Neden sevmesinler ki? Halk geleceğe yönelik iyi şeyleri sever, bunları kendisi için umut olarak görür ve bu projeleri destekler. Ayrıca projeleri yapılmadığı zaman ise çabucak unutur gider. Siyasiler yeni projeler bulur, bu projelerle yeniden halka umut aşılar ve onları tekrar konsolide eder. Bu döngü böyle sürüp gider, alan memnun, veren memnun.

İşte Efeler'de bulunan Zafer Meydanı işte böyle bir yerdir. Yıllar, yıllar önce burada bir minibüs garajı, otopark, pazar yeri ve belediyenin bazı birimlerinin olduğu binalar vardı. Bunlar dönemin Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından yeni projeler yapılmak için yıkıldı. Ancak önündeki bina kamulaştırılmadığı için bir ayağı eksik bir proje oldu. İzmir Denizli Yolu üzerinde bulunan eski otogar ile birlikte yapılan projeler DİM 1 ve DİM 2 nedense gerçekleşmedi. Bu araziler üzerinde çeşitli spekülasyonlar ile Büyükşehir ve Efeler Belediyesi arasında gidip geldi.

İlk Büyükşehir Belediye seçimlerinde MHP'nin adayı Ali Uzunırmak'ta Zafer Meydanı için proje yapanlar arasında yerini almıştı. Tıpkı Özlem Çerçioğlu'nun yaptığı gibi. Ali Uzunırmak projesinde bağlantı yolları bile projeye dahil edilerek bölgede bulunan trafik sorununa da çözüm getirilmişti. Konu ile ilgili video halen YouTube'de dönmekte.

Projelerin dayanılmaz cazibesi herkesi kendine çekiyordu. 2014 yılında ilk defa kurulan Efeler Belediyesi’nin Başkanı Mesut Özakcan proje yarışına girmeyi ihmal etmedi. Görev yaptığı dönemde burada farklı projeler düşünen Mesut Özakcan Zafer Meydanı Kent Pazarları projesini 2019 seçim vaadlerinde bile kullandı. Benzer projeleri aynı seçimde şimdiki Belediye Başkanı Fatih Atay da kullandı.

Başkan Fatih Atay Zafer Meydanı’nda yapılacak proje için göreve geldikten kısa süre sonra çalışma başlattı. Bu çalışmalardan sonra ortaya çıkan projeler anket düzenlenerek halka soruldu. Belediye Başkanı Fatih Atay kısa bir süre sonra sonuçları açıkladı. Yıllardır çok kötü görüntü sergileyen alan için proje yapılmış olması halkı fazlasıyla sevindirmeye yetip artmıştı bile.

Efeler Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; Sosyal Belediyecilik anlayışı gereği kent yönetimine vatandaşların aktif olarak katılmasını amaçlayan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın, Zafer Meydanı’nda bulunan Eski Santral Minibüs Garajı’na yapılacak düzenleme için hazırlanan üç projeyi halkın beğenisine sunduğunu, Efeler Belediyesi’nin resmi internet sitesinde 20 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve Efeler halkının beğenisine sunulan anketin sonucu olarak üç proje arasından iki numaralı Otopark-Çarşı projesi, aldığı yüzde 48,7 oy ile Efeler halkı tarafından en beğenilen proje olduğu açıklandı.

Yapılan açıklamada ayrıca; anket sonucunda binlerce Efelerli vatandaşın beğenisini toplayan Otopark-Çarşı projesi, ilçede yaz aylarında yaşanan yüksek sıcaklıklar göz önüne alınarak tasarlandı. Vatandaşların ferah bir çarşı atmosferinde alışveriş yapabilmeleri için planlanan projenin, üç bodrum kattan oluşan 300 araç kapasiteli otopark içerdiği belirtildi. Düşük yapı yoğunluğu, geniş, sosyal, modern ve konforlu ticari alanları ile dikkat çeken projenin, kent merkezindeki otopark sorununu da çözüme kavuşturması amaçlanıyor. Projede, otopark girişindeki zemin katta ve üst katta 1-2 katlı iş yerleri bulunuyor. Sosyal belediyecilik katı, nikâh ve çok amaçlı salon, restoran ve kafeteryalardan oluşan üç katlı belediye hizmet binası da projede yer aldığı vurgulandı.

Başkan Fatih Atay ise yaklaşık bir buçuk yıl önce konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“İki hafta önce Eski Santral Minibüs Garajı’nda yapılacak proje için anketimizi başlatmıştık. Seçim zamanında Efelere söz verdiğimiz gibi gerçekleştireceğimiz projelerde halkımıza danışıyoruz. Efeler halkı kararını verdi. Yapılan oylama sonucunda yüzde 48,7 ile Otopark-Çarşı projesi vatandaşımız tarafından takdir edilmiştir. Oy kullanan ve kentimizde demokratik katılımla karar alınması sürecine katkıda bulunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Bu projemizde olduğu gibi kentimize yapılacak tüm projelerde halkımızın fikirlerine danışacağız. Şimdiden projenin kentimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yazımızın başında dediğimiz gibi aradan yıllar, yıllar geçti. Belediye başkanları ve başkan adayları tarafından projeler açıklandı. En son projeyi ise mevcut Belediye Başkanı Fatih Atay açıkladı. Ama sadece açıkladı, ortada yapılan bir şey yok. Görev süresinin yarısını doldurması rağmen, projeyi bir buçuk yıl önce açıklamasına rağmen yapılan birşey yok. Sanırım bu projeyi 2024 seçimleri için bekletiyorlar. Gerçi Efeler Belediyesi’nin 2019'dan bugüne yaptığı büyük bir projeyi henüz göremedik, pek göreceğimizi de sanmıyoruz. Umarım biz yanılırız ama Efeler Kentimiz yeni ve gerçekleşen projeler kazanır.

"Yanlış sonsuz şekillere girebilir doğru ise yalnız bir türlü olabilir." (Jean J. Rousseau)

banner189