• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Bahçeli'ye jet cevap

  03.02.2009 12:00
  Erdoğan'dan Bahçeli'ye jet cevap
  Bahçeliye jet cevap
  Bahçeli'ye jet cevap Bahçeli'ye jet cevap Bahçeli'ye jet cevap

  AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Bahçeli'nin zam açıklamalarına kızdı ve sert cevap verdi. İşte konuşmasından satırbaşları:

  DOĞALGAZ İNDİRİMİ

  - Bugün bir siyasi parti lideri 'bunlar yüzde 80 zam yaptılar, yüzde 17 indirip seçim yatırımı yapıyor' diyor.

  Bu ayıptır. Gerçekçi olacağız. Ben bazı rakamları açıklamaya kalkarsam kaçacak delik ararsınız. Petrol fiyatlarının nerelere tırmandığını çok iyi biliyoruz. Fakat biz, yabancı kaynaklı olan ürünlerde bize ne kadar yansıyorsa bunu biz Türkiye"deki ürüne yansıtırız dedik.

  - Biz sürekli zam zam zam yapmak durumunda kalıyoruz. Biz halkımızı böyle bir durumda bırakmak istemiyoruz.

  - BOTAŞ 1997 – 2002 yılları arasında doğalgazdan ortalama ne kadar kar ediyordu biliyor musunuz? Yüzde 28. Kim vardı iktidarda MHP vardı, DSP vardı, ANAP vardı. Kar yüzde 28. Halkından yüzde 28 ithal ettiği doğalgazdan bu kadar da koyup kar ederek vatandaşımıza satıyordu.

  - Geldik bu oranları biz kademeli olarak indirdik. Bizim dönemimizde 2007 sonuna kadar kar oranı yüzde 8 oldu. Buraya kadar indirdik. 2008 sonrası ise kar oranı sadece yüzde 1.5 olarak gerçekleştirdik.

  - Biz milletimizin karşısında bütün yüreğimizle çıkıyoruz. İmkânlarımızı milletimiz için seferber etmenin gayreti içinde oluyoruz. Şartlar iyileşince de bunu milletimize yansıtmaktan çekinmeyeceğiz.

  - Biz seçime gidiyoruz diye indir yüzde 50. yok böyle bir şey. Biz bunu yapamayız. Çünkü bu gemi 71.5 milyon vatan evladının gemisidir.

  - Bizden öncekiler bu gemiyi batırdılar. Artık bitiyordu. Böyle bir dönemde biz işi aldık. Hamd olsun gemi şimdi yükselmeye başladı. Nedir bu rahatsızlığınız? Gemi hız almaya başlıyor. Bundan mı başlıyorsunuz?

  ENERJİ KRİZİNİ VATANDAŞIMIZ HİSSETMEDİ

  - Bir enerji krizi yaşandı. Avrupa"da insanlar kapıları sökerek yakmak zorunda kaldı. Biz bunu vatandaşımıza yansıtmadık.

  Enerji krizini vatandaşımız hissetmedi. Eğer biz tedbir almamış olsaydık aynı sıkıntıları yaşayacaktık.

  Ülkemde ne elektrik sıkıntısı yaşandı ne de doğalgaz kesintisi oldu.

  - Son 6 yılda enerji noktasında bizler farklı bir yapılanmanın içerisinde olduk. Son 27 çeyrektir üst üste büyüme kaydediyor ülkemiz. Ortalama büyüme oranımız yüzde 6.9. böyle bir süreçte enerji ihtiyacımız arttı.

  Sadece elektrikte tüketim yüzde 55 oranında arttı. Bu büyümenin getirdiği enerji taleibini karşılamak zorundaydık. Bunu da karşıladık.

  BAHÇELİ'YE İTHAF OLUNUR

  - Ülkemizde 2002'de doğalgaz hatlarının uzunluğu -Bahçeli"ye ithaf olunur- 4500 km"di. Bugün ise 11000 km"yi aşmış durumdayız.

  - Biz göreve geldik 9 ilde doğalgaz vardı. Şimdi 63 ilimiz doğalgaz kullanıyor. Doğalgaz kulalnımı çağdaşlıksa, bunu getiren bizim iktidarımız oldu. Bunlar ciddi bir yatırım gerektiriyor. BOTAŞ bu yatırımları yapıyor. İhale ettiğimiz kuruluşlarda şebekeyi kuruyor. BTC"yi devreye aldık. Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattını biz inşa ettik. Doğalgaz ihraç eder duruma geldik.

  - BTC"yi yine 2006 yılında işler hale getirdik. Bu hattan dünya piyasalarına sevk ettiğimiz ham petrol miktarı 70 milyon tona yaklaştı. Ceyhan"ın uluslararası bir enerji merkezine getirilmesi çabasını da sürdürüyoruz.

  - Son 6 yılda yaptığımız yatırımlarla, hizmete açtığımız hatlarla, Türkiye"yi uluslararası enerji alanında etkin bir aktör haline getirdik.

  YENİ ENERJİ PROJELERİ

  - Hidroelektrik enerjisine yeni ilaveler var. Rüzgar enerjisi, ciddi adımlar atılıyor. Biz göreve geldiğimizde 36. sırada yani Avrupa"da sonuncu sıradaydı. Son dönemde yapılan çalışmalarla 13. sıraya yükseldik. Hedef ilk üçün içerisinde Türkiye olarak yer alacağız.

  - 2002 yılında 17 megavat seviyesinde olan kurulu gücümüz şimdi 450 megavat gücüne yükseldi.

  - Bunları incelerlerse, zannediyorum ülkemiz için çok hayırlı olacaktır. Yoksa kuru sıkı atmakla bir yere gidilmez. Halkım bu rüzgar güllerini görüyor.

  - Tüm bu yatırımlar Türkiye"nin gerek bölgede gerekse dünyada önemini ve rolünü değiştirmiştir.

  - Türkiye"yi geçmişin kriterleriyle değerlendirenler yanılır. Türkiye artık o eski Türkiye değildir. Hangi alana bakarsanız bakın, Türkiye"yi daha etkin ve onurlu bir ülkeye getirmeye yönelik adımlar attığımızı görürsünüz.

  - Biz 2002"de iktidara yürürken Türkiye"ye inanıyoruz güveniyoruz dedik.

  - Türkiye kendi potansiyeliyle kalkınabilir büyüyebilir dedik. Eğer siz kendinize inanmazsanız, milletine güvenmezseniz, başkaları size inanmaz ve güvenmez.

  - Türkiye"nin başarılarından biri, özgüvenini geri kazanması kendine güveninin artmasıdır. Türkiye bugün AB ile katılım müzakerelerini kararlılıkla sürdürüyor. Türkiye BM güvenlik konseyi"nin 151 ülkenin oyunu alarak geçici üyesi olmuştur ve şimdi küresel sorunlara çözümü arayan ülkelerden bir tanesi olmuştur.

  - Bu hedefler sonucudur ki Türkiye dünyanın 17. Avrupa"nın 6. büyük ekonomisi haline geldi.

  - Enerjide bölgesel ve dünyada aktör haline geliyoruz, Türkiye"yi tarımın merkezi haline getiriyoruz, İstanbul kültür başkenti olmanın hedefi içindedir. İkinci hedef dünya başkentlerinden biri olacak. Bir finans merkezi olmak adına emin ilerliyor.

  - Her bir ilimiz birer vizyon marka şehir haline geliyor. Her gün yeni şehirlerimiz bu listeye giriyor.

  KORO BULAŞMA DEDİ

  - İdare edelim, yapıyormuş gibi görünelim. Aman risk almayalım. On yıllar boyunca Türkiye bu anlayışlarla vakit kaybetmiş ve bir adım dahi ileri gidememiştir.

  - Türkiye için artık küçük düşünme dönemi sona ermiştir. Akif"in o şöyle beyiti var ya hep söylüyorum.

  - “Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz: Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz”

  - Biz geldik, masalarda tozlu dosyalarla doluydu.

  - Kıbrıs dosyası, AB dosyası, Ermenistan dosyası, Afrika dosyası. Aynı koro bulaşma dokunma dediler.

  - Kimsenin dokunmadığı çete ve mafyalar dosyası. Aman dokunma bulaşma yerler dediler. Yerlerse yerler.

  - Bizim Allah"a bir can borcumuz var, kula değil. Öyleyse bu çerçevede biz bu yola devam edeceğiz ve bu hizmeti vereceğiz ki torunlarımıza farklı bir Türkiye bırakalım.

  - Bunun için eğitim sağlık tarım yargı reformu bütün bunlar. 13.5 katrilyon bizden önceki yönetimler benim işçimden memurumdan topladı. Ödediler mi bu parayı?

  - Sayın Bahçeli sayın Baykal siz önce bunun hesabını verin. Ama 13.5 katrilyonu biz geldik takır takır ödedik. Konut edindirme yardımı dediniz para topladınız. Ödediniz mi ödemediniz. Kim ödüyor biz ödüyoruz.

  - Utanmadan sıkılmadan KEY hesabımı ödemiyor diyorlar. Biz şimdiye kadar 3 katrilyon ödedik. Ödemede bir sıkıntı yok. Bu ödeme de devam edecek. Hep bıraktınız biz temizliyoruz. Bunlarla açık deliklerini kapattınız. Tasarrufla para topladınız, gittiniz faiz ödemelerini yaptınız. Biz böyle bir şey yapmadık.

  - Ne kadar fon varsa fonları boşalttılar.

  - Ali bey bakıyordu bu işlere. Dedim ki ali bey bunlar kağıt para değil. Hemen biz bu paraları ödemeye başladık.

  - Biz devletin milletine borçlu olmasını istemediğimiz bir iktidarız.

  - Hangi soruna el uzattıysak birileri aman ha dedi. Çözümsüzlük bir politika aracı bir yöntem olamaz. Yapıyormuş gibi görünmek bir politika olamaz. Bu ne Türkiye gibi büyük bir ülkeye yakışır nede AKP gibi kararlı bir iktidara yakışır.

  - Türkiye"nin çekimserlikle ulaşabileceği hiçbir seviye olamaz.

  - Eğer bu tozlu dosyalara dokunmamış olsaydık. Statükonun derin hikmetlerine teslim olsaydık, milletimizin emanetlerine ihanet etmiş olurduk

  - 6 yıllık yolculuğumuz boyunca bu dosyaların kapaklarını açtıkça, değişik çevrelerden malum korolardan itirazlar yükseldi. Hiçbirine aldırmadık, prim vermedik.

  - Rotamız milletimizin rotasıdır dedik ve yolumuza devam ettik.

  DAVOS'TA ARZU EDİLMEYEN OLAY

  - 28 – 29 Ocak tarihlerinde Çarşamba Perşembe günlerinde Davos"a katılmak üzere İsviçre"deydik. Bilindiği gibi dünyanın önde gelen birçok devlet adamı, üst düzey yöneticiler bu forum vesilesiyle bir araya geliyor.

  - Bu yılki toplantıda küresel ekonomik kriz ele alındı. Dünya ekonomisinin yeniden canlandırılması yönünde neler yapılabilir bunlar tartışıldı.

  - Davos"ta çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmelerde bulundum. Rusya Kazakistan Azerbaycan Arnavutluk Kolombiya Ortadoğu dörtlüsü, ABD eski başbakan yardımcısı, Polonya Başbakanı, Ermenistan Başbakanı, hepsiyle teker teker bir araya gelme fırsatımız oldu. IMF birinci başkan yardımcısıyla bir araya geldik.

  - Bir çok uluslararası bütün bu görüşmeleri kısa zamanda birlikte ele alma fırsatımız oldu. Uluslar arası medyayla soru cevap şeklinde olayları değerlendirme fırsatımız oldu. Bunlarla da ortadoğuyu da gündemde olması sebebiyle, medya bu konuyu sordu ve bunun yanında iki üç tane medya mensubu da IMF ile görüşmelerimizi sordu.

  - Perşembe gecesi arzu edilmeyen bir olay yaşadık. Bu panelin önü açıktı aslında. Son paneldi.


  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim