Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Uçum; Cumhurbaşkanı'nın 2023 adaylığı anayasal olarak hakkıdır Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Uçum; Cumhurbaşkanı'nın 2023 adaylığı anayasal olarak hakkıdır
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Siyaset ve Liderlik Okulu'nun eğitim faaliyetlerini tamamlaması dolayısıyla düzenlenen 18. Dönem Sertifika Töreni'nde konuştu.

İşte Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

-Türk ve islam düşünürlerine göre siyaset ahlaktan bağımsız olamaz siyaset şayet ahlakla yollarının ayırırsa siyasetçi bozguna uğrar. Merhametten ve samimiyetten kaynaklanmıyorsa bir ilişki sahtedir, yanardönerdir fakat er ya da geç doğruyu görüp yanlıştan dönmek de bir erdem pırıltısıdır.

-Türkiye'deki muhalefet siyasetinin hasret duyduğu şey; karanlık ve kargaşadır. Milletten umudu kestiklerinden dolayı demokrasiye sözde bağlıdırlar. Fakat cumhur ittifakı bu zilletin hesaplarını Allah'ın izniyle boşa çıkaracak, bu ittifakı elbette mağlup ve mahcup edecektir.

-Milliyetçilik bencillik ve ben merkezlik bir siyaset algısıyla bağdaşmaz. Milliyetçi bir egoist olamaz. Milletiyle gülüp milletiyle ağlamakla vazgeçilmez bir manevi ilkedir.

-Demokrosiyi ağızlarından düşürmeyen palavracı siyasetçilerin millet, milliyet ve milliyetçilik konularındaki kuşkulu kanaat ve yorumları hiçbir zaman gözümüzden kaçamamıştır.

ROL KAPMA DERDİNE DÜŞENLER

-Saraçhane’de rol kapma derdine düşenlerin bu yeni yüzyılı bırakınız anlamasını varlıklarını ibra etmeleri ve iddia ile sürdürmeleri bile akla ziyan bir haldir. Baba ile oğul arasındaki gel-gitli sürece müdahil olan ablaların da ‘Biz de varız’ çıkışı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki 2 partinin kazandığı çatık kaşlarla hatırlanıp ikilik çıkarması malum olduğunuz bir menfaat çatışmasıdır."

'CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİN DEVAMINDAN YANAYIZ'

-Aklı olmayanlara bir ülkenin yönetiminin tevdi ve teslimine hayal dahi etmek felakettir. Altılı masanın siyaset zihniyeti arasında dikkat çeken paralelilkler olduğunu yok saymak hakikaten de sağlık derecesinde iyimserliktir. 2023'e metakif senelere heyecan ve ümitle bakıyoruz. Karamsarlar gibi olamayız karamsarlığa teslimiyet gösteremeyiz. Türkiye yüzyılı diyoruz dünyada mıymıy bir gezgin gibi değil bir fatih gibi duruş ve devinim göstermek için cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devamından yanayız.

-Bizim kitabımızda hailine methiye yoktur. Bizim kitabımız kalemle yazılmış, kılıçla korunmuştur. Haksızlık karşısında susmayacağımızın temelinde bunlar vardır.