• BIST 108.136
 • Altın 151,612
 • Dolar 3,6727
 • Euro 4,3310

  Bahçeli'den Hükümet'e yaylım ateşi

  27.03.2012 11:49
  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda gündemi değerlendiriyor.
  Bahçeliden Hükümete yaylım ateşi
  Bahçeli'den Hükümet'e yaylım ateşi Bahçeli'den Hükümet'e yaylım ateşi Bahçeli'den Hükümet'e yaylım ateşi

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

  İşte Bahçeli'nin açıklamasından satırbaşları:

  Büyük bir beklentiyle 2009 yılında önce kürt sorunu olarak lanse edilen, arkasından demokratik açılım olarak düzeltilen yıkım projesi, Türk milletinin karşı karşıya kaldığı ciddi sorunlardan birisi olmuştur. Başbakan Erdoğan'ın "Kürt sorunu sanaldır" sözünden, "Kürt sorunu yoktur" sözüne kadar geçen sürede şahit olunanlar, hiçbir milli vicdan tarafından kabullenilemeyecektir.

  AKP israf ve heba olmuş yılların markasıdır. Boşa kürek çekmenin, çölde nafile yere vaha aramanın, düz yolda yolunu şaşırmanın, ses çıkarmaktan başka bir işe yaramayan vızıltının ta kendisidir.

  İçeride terör dalgası, dışarıda isyan dalgası, iki taraflı çalışan press makinesine dönmüştür. Sürecin yönü ve işleyişi içaçıcı olmadığı gibi tehditlerle doludr. AKPI'nin terörle mücadeledeki zaafiyeti, küresel hesaplara bağlı olması önemli hatalara neden olmuştur.

  Tarih boyunca vatan ve millet sevgisiyle toprağa düşmüş ecdadımıza, vatan içinde ve dışında birliği ve kardeşlik için can veren kardeşlerimize rahmet diliyorum

  ERDOĞAN'A ŞEHİTLİK YASASI TEPKİSİ

  Başbakan kafasına göre şehitlik ehliyeti dağıtacak bir cüreti ve yetkiyi nereden almaktadır. Kendisini şehitliği tescil eden bir konumda nasıl görebilmektedir. Bu şirk, maneviyat tüccarlığı, manevi değer stokçuluğu değilmidir

  Unutulmamalıdır ki, şehitlik makamı ve payesi birilerini memnun etmek için verilecek bir rüşvet değildir. Sus payı, ya da ekonomik bir vasıta, önüne gelen dağıtalacak bir ulufe olarak da görülmemelidir.

  Başbakan Erdoğan'ın şehit yakınlarını yüceltmek yerine, bu kavramı dünyevileştirmesi büyük bir basirettir. Mesela Hrant Dink'i nasıl hangi yetkiyle şehitlik mertebesine çıkarmak mümkün olacaktır.

  AKP hükümetinin şehit tanımını genişletmesi çabası, allah ve vatan uğruna şehit olanların haklarına saygısızlıktır.
  İnancımız şehitliğin hangi hallerde olacağını, kime şehit denileceğini çizmiştir. Şehit, ölmeyen, diri olan, ikram ettiği kıymetleri gören ayrıcalıklı bir kimsedir. Her hal ve şart altında vefat eden birinin şehit olması için müslüman olması gereklidir. Kimin şehit sayılacağını hukuki terimlerle tayin etme hakkı kimsede yoktur.

  MÜSLÜMAN OLMAYAN ŞEHİT OLAMAZ

  Uludere'de ölenlerle birlikte, Hrant Dink'in de şehitlik kapsamına alınabileceği duyurulmuştur. Öncelikle şunu söyleme lazımdır ki, şehitlik hukuki bir terim değil, dini bir kıymet hükmüdür. İşe yerleştirmede kontenjan 2 kişiyle sınırlandırılmamalı. Şehit eşine verilen krediden, anne ve baba da yararlanmalı,Öncelikli işe yerleştirmelerin gerçekleştirilmeli, kamu hizmtelerinden eksiksik bir şekilde yararlanmalılar. Şehit ve gazi çocuklarının her kademedeki eğitim harcaması devlet tarafından karşılanmalı ve kendilerine kontenjan ayrılmalı. Faizsiz konut kredisinden yararlanma yılı 2008'den önceye alınmalıdır.

  Fazilet timsali şehitlerimize, parti programımızda yer verdiğimiz önerileri uygulanmasını isitiyoruz. Şehit anne ve babalarının gerekli şartları taşıması halinde mesleklere alınmalıdır. Yapılan maddi desteğin onurlu bir hayat sürdürecek düzeyde olması gözetilmeli. Sosyal konutlardan bedelsiz yararlanmaları temin edilmelidir.

  Terör olayları sebesbiyle, göreve gidiş dönüş sırasında meydana gelen yaralanmalara, sakatlanmalara ve hayatını kaybedenlere, trafik ve yol güvenliiği ile birlikte, görevli iken hayatını kaybedenlerle, her derecede polis ve askeri okullarda okumaya hak kazanan, geçici kaydı yapılan, yaşları 18'in altında olanları da kapsama almak yerinde bir uygulamadır.

  Bizim vurguladığımız ise şehit ve gazi kapsamının genişletilmesidir. Biz bu kapsamda atılacak her adımdan memnuniyet duyarız. Ancak yeni diye takdim edilen hazırlıkların, eski uygulamanın iyileştirilmesinden başka bir manaya gelmediğini de ifade etmek isterim.

  ŞEHİT TAZMİNATLARI

  Şehitlerimizin geride bıraktıkları annelerinin, eşlerinin, çocuklarının haklarını ödeyebilmek mümkün değildir. Fedakarlıkları hiçbir maddi değerle kıyaslamak mümkün değildir. Çeşitli kanunlarda 20 maddelik bir değişiklik öngörülmektedir. Erdoğan, şehitlik, gazilik, malullük haklarının genişletileceğini iddia etmektedir.

  Erdoğan, şehit cenazelerindeki milli uyanıştan rahatsız olmayı bir kenara bırakmalıdır. Her şey bir kenara, bayrağa sarılı şehit cenazelerinin sorumlusu yıkım projesinin uygulayıcısı Başbakan Erdoğan ve hükümetidir.
  İstismarcılık, milli değerlerimizi siyasete alet eden gözükaralık, AKP'de karşığını bulan terbiye yoksunluğudur. Biz yaslarını tutar, fatihalarla uğurlar, şehit analarının acılarını paylaşırız. Bunun dışında bize yönelik her söz ve itham, müfterilikten dili dolaşanların, çamura batanların hezeyanları olmaya mahkum olacaktır.

  Hamdolsun ki MHP'nin hiçbir üyesi şehide kelle, katile sayın dememiştir. Şehitlere kelle diyen Başbakan Erdoğan'dır. Bize edep adap öğretmeye kalkışan erdoğan'ın, geçmişte şehitlere sergilediği pervasızlığın hesabını vermesi ahlaki bir tutarlılık olacaktır.

  ERDOĞAN'DAN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ

  Şehit cenazelerini siyasi gösteri alanına dönüştürdüğümüz eleştirisi, edep ve adap dışı bir davranış olduğu, başbakanın ağzından işitilmmiştir. Şehitliğin anlam ve önemini, onları hakka uğurlarken son görevimizi nasıl yapacağımızı Erdoğan'dan öğrenecek değiliz.

  Onların son yolculuklarında dini vecibemizi yapmak dışında başka bir tercihimiz katiyen bulunmamıştır. Başbakan Erdoğan'ın bizi hedefine alan temelsiz sözleri, aslında kendi çarpık zihniyetinden başka bir anlama gelmemeşitri.

  Şehitlere duyduğumuz hürmet ve hayranlık, hep bu düşüncelerimizin bir gereğidir. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Şükürler olsun ki anadolu coğrafyası şehitlerimizin himmet ve hikmetleriyle vatanlaşmıştır. Bizlere kutsal bir emanet olarak hazine olarak intikal etmiştir. Biliyoruz ki, şehidini şühedasını bilen, onları efsaneleşen vatan sevgilerini şartlar ne olursa olsun duasında ve kalbined idrak eden millet varlığı hiçbir güç karşısında tökezlemeyecektir.

  Her bir şehidimiz gönlümüzde anılarıyla yaşayacak. Dünya durdukça türk milletinin ruhunda sancak gibi dalgalanalacaklardır.

  7 evladımız ne yazik ki vatan uğruna, milletimizin hayat hakkını koruma yolunda hakka yürümüşlerdir. Yeniden analar ağlamış, milletimiz derin bir teessür halini yaşamıştır. Afganistan'dan gelen şehit haberleri yüreğimizdeki tazeliğini korurken, yeni şehit haberleri bizi üzmüştür. Eğitim sistemimizin bu dönemde tartışmaya açılmış, milli bayramlar tartışmaya açılmıştır.

  Bu nedenle gerçek gündemin ötelendiği bir dönemde Türkiye'nin içinde bulunduğu manzara içler acısı bir durum sergilemektedir. İktidar partisinin silik politikaları sonucunda uçurumun kenarına taşınan ülkemiz, kaypak güç dengelerinin arasına sıkıştırılmıştır. Teröristler sıcak paracılar, Türkiye'nin huzuran diş bilemektedirler. Amaçları düzenimizin tahrirp edilmesidir.

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim