• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Bahçeli'den genelge

  04.02.2008 13:54
  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, teşkilat mensuplarından, “çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilmesini, bu grupların tahrik ve davetlerine karşı uyanık olunmasını” istedi.
  Bahçeliden genelge
  Bahçeli'den genelge Bahçeli'den genelge Bahçeli'den genelge

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, teşkilat mensuplarından, “çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilmesini, bu grupların tahrik ve davetlerine karşı uyanık olunmasını” istedi. Bahçeli partilileri "AKP'ye omuz verdikleri, alet olduğu veya koltuk değneği" propagandalarına karşı da duyarlı olmaya çağırdı.


  MHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Bahçeli, il ve ilçe yöneticilerine genelge gönderdi.

  Bahçeli genelgesinde, MHP'nin kronik çatışma odaklarının yarattığı gerilimi ortadan kaldırmak üzere “tam bir sorumlu muhalefet anlayışı ile siyasal hamleler yapmaya başladığını” belirtti.

  MHP'siz siyaset ortamının rehavetiyle toplumsal çatışmadan ve kutuplaşmadan nemalanan siyaset aktörlerinin etkisinin ve nüfuzunun MHP'nin etkin muhalefetiyle azaldığı, bu mihrakların dayandığı siyasal fikirler ile toplumsal tabanın zayıfladığını belirten Bahçeli, “Önce oluşturdukları ve sonra kısır kavgalarla beslendikleri ortamın ortadan kakıyor olması, bu mihrakların eleştiri ve ithamlarının merkezine MHP'yi yerleştirmelerine neden olmaktadır” dedi.

  Milliyetçi Hareketin mensupları üzerinde bugün de yeni bir oyun sahnelenmek istendiğini savunan Bahçeli, “partilerine ve milliyetçilere yönelik itham, eleştiri ve tahrik kampanyasının başlatıldığını” ileri sürdü.

  Bahçeli, “Yaşanmaya başlanan gelişmeler, bu tahriklerin hız kazanarak küllenmeye yüz tutmuş tarihi husumetleri alevlendirebileceğini ortaya koymaktadır.

  Maksatları, geçmişleri ve sabıkaları Türk milleti tarafından çok iyi bilinen mihraklar, sözde Cumhuriyetin bekçileri sıfatıyla Türk milletiyle hesaplaşmak üzere MHP karşısında son zamanlarda saflarını sıklaştırmışlardır” dedi.

  “DİKKAT VE RİAYET...”

  Bahçeli, genelgesinde, MHP'nin yöneticileri ve mensuplarından şu hususlara önemle dikkat ve riayet etmelerini istedi:

  “Her kararımız siyasal tarihimizin, ilkelerimizin ve duruşumuzun kırılmayan çizgisine uygun olarak alınmaktadır. Meclis Grubumuzun kararları ve partimizin siyaset hamleleri milliyetçi bir bakışla anlamlandırılacak ve aziz milletimize mutlaka anlatılacaktır.

  Vehmedilen kaygıları körükleyerek, demokrasi dışı odakları siyasete müdahaleye davet eden çağrılara dikkat edilecek, aziz milletimizin bu konuda bilgilenmesi sağlanacaktır.

  Türkiye'deki her sorunun yegane çözüm yerinin TBMM olduğu gerçeğinden hareketle, çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilecek, bu grupların tahrik ve davetlerine karşı uyanık olunacaktır.

  Türkiye devlet veya millet arasında bir tercih ve ayrıma tahammülü olamayacak kadar hassas bir süreçten geçmektedir. Bu noktada her dava arkadaşım bu iki kutlu değeri müştereken savunacak, inançları ile kamu kuralları arasında asla taraf olmayacak ve çatışmayacaktır.

  Her milliyetçinin gönlünde yer eden, Atatürk, İstiklal Savaşı ve Cumhuriyet gibi referanslarla istismar edilerek Türk milliyetçilerinin aklını çelebilecek sinsi ve maksatlı yönlendirme kampanyalarına ve bilgi kirliliğine karşı dikkat edilecek, parti mensuplarımız uyarılacaktır.

  MHP'nin başka siyaset aktörlerine sözde 'omuz verdiği, alet olduğu veya koltuk değneği' olduğuna dair yapılan kara propagandaya fırsat verilmeyecek, dedikodu ve nifak ile partililerimizin mücadele heyecanını kırabilecek çabalara karşı duyarlı olunacaktır.

  İç ve dış menfaat gruplarının milliyetçilik karşıtı karalama kampanyalarını etkisiz kılmak için milliyetçiliğimiz ve partimizin inanç hürriyetine riayeti, laikliğe bağlılığı, devlet ve millet sevgisi gibi temel görüşleri en yalın, samimi ve kucaklayıcı yönüyle milletimize anlatılacaktır.

  Milliyetçilere yönelik olarak, soğuk savaş yıllarının sloganları ile yapılabilecek ithamlara karşı uyanık olunacak, kavga ve çatışma ortamları ile muhtemel kutuplaşma ve cepheleşmelerden mutlaka uzak durulacaktır.

  Resmi ve idari görevleri esnasında aldıkları üst düzey kamu unvanları ile isim yapmış emekli zevatın yalnızca bu tesirden yararlanarak milliyetçiler üzerinde nüfuz tesis etmesine müsaade edilmeyecek ve dikkatli olunacaktır.

  Tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetlerinde yararlanmak üzere Genel Merkez açıklamaları ve partimizin TBMM çalışmaları hassasiyetle takip ve analiz edilecek, politik ve ideolojik söylemlerin sınırı bu çerçevede çizilecektir.

  Küçük bir heyecanın bile büyük sosyal sonuçlara yol açabileceği bu hassas ortamda her partili, sosyal huzuru ve siyasal yükselişimizi bozabilecek gelişmeleri takip ve kontrol edecek, değerlendirmeler müteselsilen Genel Merkez'e ulaştırılacaktır.”

  Devlet Bahçeli, MHP'nin, “hiçbir dayatma, tuzak ve senaryoya kapılmadan, hiçbir mihrakın tesir ve telkinine aldırmadan yalnızca büyük Türk milletinin ve kutlu Cumhuriyetin yükselişi yolunda yürümeye kararlı” olduğunu ifade etti.

  AA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim