banner339

Bağışıklık güçlendirici: Propolis mucizesi

Bağışıklık güçlendirme üzerine geçen hafta poleni işlemiştik. Bu hafta konumuz bir diğeri ‘propolis’.  Karşımıza genelde sıvı ve damla formunda çıkan propolis neymiş ne işe yararmış faydaları saymakla bitmiyor. Önemli noktalarıyla bunları inceleyelim.

 • İÇERİK:

Propolis, bal arılarının bitki tomurcuk ve filizlerinden topladığı reçineleri bal mumu ve tükürük salgıları ile karıştırarak elde ettikleri bir üründür.  Propolis genel olarak %50 reçine, %30 bal mumu, %10 uçucu yağ, %5 polen ve kalan % 5’lik kısmında ise aminoasitler ve vitaminler bulunmaktadır.

 • ANTİKANSEROJEN:

Yapılan çalışmalarda farklı propolisekstraksiyonlarının kanserli hücre gelişimlerini engellediği, tümör hücrelerinin farklılaşmasını ve çoğalmasını azalttığı belirtilmiştir.

 • “Doğal antibiyotik”olarak tanımlanan propolisin 21 bakteri, 9 mantar, 3 protozoa ve çok sayıda virüs türü üzerinde inhibitör etkisi bulunmuştur.
 • HANGİ HASTALIKLARDA KULLANIMI BULUNUR?
 1. solunum sistemi enfeksiyonları (bronşit, KOAH, influenza)
 2. deri hastalıkları (herpes, deri mantarları, alerji, yanık, deri ülseri, apse)
 3. diş ve diş eti rahatsızlıkları (diş eti çekilmesi, ağız yaraları)
 4. kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları
 5. sindirim sistemi hastalıkları (parazit, kolit, mide ülseri, reflü)
 6. kadın hastalıkları (vajinal ve servikal rahatsızlıklar) ve üriner sistem hastalıkları (idrar yolu iltihabı) üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
 • Propolisin sulandırılmış- ağız gargarasıolarak kullanımının ağız yaraları, kötü ağız kokusu, diş çürükleri gibi olumsuzlukları büyük ölçüde önlediği, propolisten yapılmış diş macunlarının diş çürükleri ile mücadelede çinko ve kalsiyum hidroksit bazlı diş macunlarından daha etkili sonuç verdiği saptanmıştır.
 • YÜKSEK TANSİYON:Yoğunlaştırılmış propolisekstraktı, kan basıncını düşürmekte, tansiyonu dengelemekte, sakinleştirici etki yaratmaktadır
 • YÜKSEK KOLESTEROL ve KALP SAĞLIĞI: Kandaki toplam kolestrol, trigliserid ve düşük yoğunluklu lipoproteini azaltan propolis etanol ekstraktı, damar dokularındaki lipit peroksidasyonunu düşürerek kalp üzerinde koruyucu etki göstermektedir.

banner189