Türkiye Tek Yürek Kampanyası'nda son durum Türkiye Tek Yürek Kampanyası'nda son durum
Vücudunuzun direncini artırmak ve hastalıklardan vücudunuzu korumak için bağışıklık sistemine dikkat etmeniz gerekiyor. Bağışıklığı güçlendiren yiyecekleri tüketerek vücudunuza ihtiyacı olan vitamini depolayabilirsiniz. Bağışıklığınız güçlü olduğunda hastalıklara karşı direnciniz de artar. Bağışıklığı adeta çelik gibi güçlendiren besinleri Posta.com.tr okurları için derledik.

Dengeli ve düzenli beslenerek bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz. Bağışıklığı güçlendiren vitamin deposu besinleri tüketerek vücudunuzun direncini artırabilirsiniz. Bağışıklığı güçlendiren ve hastalıklara karşı vücudu koruyan yiyeceklerin listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

YUMURTA

Vücudun her zaman proteine ihtiyacı vardır. Yumurta en güçlü protein kaynaklarından biri.

Yetersiz protein alındığında doku yıkımı başladığı için bağışıklık sistemi de zayıflamaya başlar.

Yumurta yiyerek vücudunuzun protein eksikliğini giderebilirsiniz. Har sabah haşlanmış 1 adet yumurta yemek vücudunuzun direncini artırır ve gün boyu tok tutar.

BALIK

Balık hem protein hem de iyi bir selenyum ve çinko kaynağı. Balık vücudun yaşlanmasını önler ve kalp sağlığını korur. Çinko da hücrelerin korunmasında önemli bir rol üstlenir. Balık ayrıca vücudun üretmediği ve bu nedenle mutlaka besinlerle alınması gereken omega 3 açısından oldukça zengin bir besindir.

ISPANAK

Ispanak, içerdiği A ile C vitaminiyle güçlü bir antioksidan grubunda yer alır. Ispanak içerisindeki vitaminler sayesinde vücudu korur ve güçlendirir.

Vücuttaki C ve A vitamini eksikliğini giderir. Bol lif kaynağı olduğu için sindirim sistemini de düzene sokar. Güçlü bir bağışıklık sistemi için haftada 2 kez ıspanak yemeye özen gösterin.

PORTAKAL

Portakal C ve A vitamini kaynağıdır. Portakal da içerdiği C ve A vitaminleri sayesinde kışın bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besinlerden biri.

Ayrıca kan şekerini hızlı yükseltmek gibi olumsuz bir etki de oluşturmaz. Portakal lif bakımından zengin bir meyve olduğu için bağırsak dostudur.

BADEM

Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler bulunur.

Bu sebeple sağlık için çok faydalıdır. Bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması kişiyi daha uzun süre tok tutar.

Badem sert bir yiyecek olduğu için çiğnemesi zor oluyor ve bu durum kişinin çiğneme duygusunu tatmin ediyor.

Badem ayrıca lif açısından da çok zengin olduğu için bağırsakları harekete geçiriyor ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına etki ediyor. Ara öğünlerde badem tercih ederek kilo verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

YOĞURT

Yoğurt probiyotik bakımından çok zengindir. Probiyotikler içeren yoğurt özellikle bağışıklık sistemi için önem taşır. Bunun nedeni ise probiyotiklerin dışarıdan gelen mikroplara karşı vücudumuzu, özellikle de sindirim sistemimizi koruması. Yoğurt vücuttaki zararlı maddeleri kolayca dışarı atar. Şişkinliği ve ödemi önler.

BROKOLİ

Brokoli çok düşük bir kaloriye sahiptir. Ancak vücut için faydası çoktur. Brokoli bol lifli yapısıyla diyet listelerinde çok sık yer alır.

Bu harika sebze vücudumuz için gerekli temel besinleri sağlar, yüksek lif içeriği ile kişiyi uzun süre tok tutar.

Brokolideki bazı mikrobesleyiciler kilo vermeye yardımcı olur, vücuttaki yağların parçalanmasını sağlar.

Brokoli, kan basıncını azaltan ve kalp hastalıklarını önleyen A, C, K vitamini açısından da zengindir.

Bu sebeple kilo vermenize yardımcı olurken sağlığınızı da korur. Brokoliyi buharda pişirilmiş olarak yahut çiğ olarak tüketmek doğru olabilir.