• BIST 110.377
 • Altın 155,810
 • Dolar 3,8543
 • Euro 4,5433

  Bağarası'nda oylar yine eşit

  03.04.2009 00:19
  Yeniden yapılan sayımda da eşitlik bozulmadı.
  Bağarasında oylar yine eşit
  Bağarası'nda oylar yine eşit Bağarası'nda oylar yine eşit Bağarası'nda oylar yine eşit

  Söke ilçesine bağlı Bağarası beldesinde belediye başkanlığı seçimlerinde Demokrat Parti (DP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayına eşit oy çıkması üzerine yeniden yapılan sayımda eşitlik bozulmadı. Kısıtlı oy kullanımı olduğunu tespit eden Söke Seçim Kurulu, kararı İl Seçim Kurulu'na havale etti.
  Söke'nin 10 bin nüfuslu en büyük beldesi olan Bağarası'nda seçimlerin üzerinden beş gün geçmesine rağmen kazanan aday belli olmadı. 5 bin 65 seçmenin bulunduğu beldede DP adayı Salih Özdemir ve CHP adayı Hüseyin Yıldırım'a bin 229 oy çıkınca
  CHP, DP ve AK Parti, İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunarak oyların yeniden sayılmasını talep etti. İkinci sayımda da oylarda eşitlik bozulmazken, ancak kısıtlı oy kullanıldığı tespit edildi. Söke İlçe Seçim Kurulu, kararın değerlendirilmesi için seçim sonuçlarını İl Seçim Kurulu'na havale etti. İl Seçim Kurulu kısıtlı oy kullanıldığı yönündeki kararı kesinleştirirse seçim iptal edilecek, eğer kısıtlı oy sonucu değiştirmeye yetmezse yeni belediye başkan kur'a ile belirlenecek.
  CHP Belediye Başkan adayı Hüseyin Yıldırım, "Seçim sonuçlarına ilk itiraz eden partiyiz. Daha fazla oy beklentimiz vardı, sayımlarda hata olabileceğini düşünmüştük. Açıklanacak karara saygılıyız" dedi.
  DP adayı Salih Özdemir, "Oyların eşit çıkmasının yanı sıra 147 geçersiz oy olması itirazımıza en büyük neden oldu. Nitekim yeniden yapılan sayımda belediye başkanlık oyumuz değişmedi ama hata ile DSP adına kaydedilen 47 Belediye Meclis üyeliği oyu DP hanesine kaydoldu. İl Seçim Kurulu'nun vereceği kararı bekliyoruz" diye konuştu.
  AK Parti adayı Akif Pala ise, "Seçimlerde eşit oy alan aday arkadaşlarımızın 14 oy eksikle bize çıktı. Çok fazla uçurum yok. 147 geçersiz oy içersinde bizim de oylarımızın olduğunu düşünürken, bazı zihinsel engelli kısıtlı seçmenlerin oy kullandıklarını öğrenmemiz bizi itiraza yöneltti. Bize göre kısıtlı seçmenlerin oy kullanmaları seçim sonucunu etkilemiştir. Seçimlerin tekrarlanması gerektiğini düşünüyorum. Yaptığımız görüşmeler seçimlerin tekrarlanacağı yönünde sinyaller veriyor. Seçimlerin
  tekrarlanması halinde biz yeni yapılacak seçimlere hazırız" ifadelerini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim