• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Bafa gölü için kampanya

  23.12.2008 10:03
  Son yıllarda Bafa Gölü’nde meydana gelen kirliliğin birçok su bitkilerini olduğu gibi, ılgın ormanlarını da yok ettiğini savunan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) kampanya başlattı.
  Bafa gölü için kampanya
  Bafa gölü için kampanya Bafa gölü için kampanya Bafa gölü için kampanya

  “Bafa Gölü Ilgın Ormanlarını Geri İstiyor” sloganıyla başlatılan kampanyada, Bafa Gölü"nde son yıllarda meydana gelen kirliliğin ılgınların kökünü kuruttuğuna dikkat çekiliyor.
  Gölün belirli alanlarında ılgınlar kalsa da, kıyıların çoğu bir zamanlar ılgınlarla dolu olan düz alanlara dönüştüğü vurgulanan EKODOSD kampanyası kapsamında yönetim kurulu tarafından ilgili kesimleri göreve çağıran bir açıklama yapıldı. Kuşadası Eko Sistemi Koruma Derneği Başkanı Bahattin Sürücü imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Yapraklarının tuzlu suda beslenebilmesinden dolayı tuzlu su ortamında yaşayabilen ılgınlar, bir zamanlar Bafa Gölü kıyılarında orman halinde bulunmaktaydı. Önemli özellikleri arasında yer alan rüzgara dayanıklı oluşu, kurak ve tuzlu topraklarda yetişebilen ılgınların bölgemizde en yoğun olduğu yerdi Bafa Gölü. Ilgınlar gölde yaşayan kuşlar için çok önemli bir barınak ve tohumları da kuşlarının nesillerinin devam ettirmeleri açısından önemli bir besin kaynağını oluşturmaktadır” denildi.
  Çevrede yaşayan köylülerin değerlendirmelerine de yer verilen EKODOSD açıklamasında “Serçin köylülerinin anlattığına göre; Göl kirlenmeden önce kıyısı ılgın ormanlarıyla doluydu. Biz yöre halkı olarak bu ılgın ormanlarının içine traktörle girmeye korkardık. Çünkü ılgınlığın içinde büyük bir yaban hayatı vardı. Domuzlar, arılar birçok vahşi hayvan bulunmaktaydı. Ilgınların içi kuş kaynardı. Gölde meydana gelen kirlilik ılgınlarımızı bitirdi, yok etti. O eski yaban hayatı da kalmadı artık.Bu, sazlıkların ve ılgınların kurumasına ve gölde yaşayan canlıların, özellikle kuluçkaya yatan kuşların beslenme ve barınma merkezlerinin yok olmasına neden oldu. Yıllardır devam eden kirlilik Bafa gölü"nün ekolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Çeşitli kuruluşların projelerini destekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim