• BIST 110.157
 • Altın 155,759
 • Dolar 3,8482
 • Euro 4,5394

  Baba Çalık’tan mektup

  19.02.2008 11:32
  Başbakan Erdoğan'a sıkıntıdayız mektubu yolladı.
  Baba Çalık’tan mektup
  Baba Çalık’tan mektup Baba Çalık’tan mektup Baba Çalık’tan mektup

  SABAH-ATV"yi 1.1 milyar dolara satın alma adımıyla öne çıkan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık"ın babası, Malatya"da kurulu Anateks"in Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çalık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a, "2 bin işçimi ücretsiz izne çıkardım. 500 personelle çalışıyoruz. Ayda 2 milyon dolar zararımız var, işletmelerimi kapatmak zorunda kalacağım" mektubu gönderdi.

  Önce Türkmenistan"daki yatırımlarıyla adını duyuran, sonra enerji yatırımlarında öne çıkan, son dönemde de Sabah-ATV"ye 1.1 milyar dolarlık teklif verip, devralmayı bekleyen Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık"ın babası, Anateks Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çalık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a "Sıkıntıdayım, işletmelerimi kapatmak zorunda kalabilirim" mektubu gönderdi. İşletmeleri Malatya"da bulunan Mahmut Çalık, aynı mektubu Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Hazine"den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile AKP Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı"ya da iletti.


  KAPATMAK ZORUNDA KALIRIM


  Tekstil sektörünün duayenlerinden olan Mahmut Çalık, mektubunda yaşadığı sıkıntıyı şöyle dile getirdi: "Tekstil sektöründeki sıkıntılar bu şekilde devam ederse, içimiz sızlayarak son elemanlarımızı da izine gönderip, tüm işletmelerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Kapatmadan devam edersek, her ay 2 milyon dolar zarar ederiz. Gerek faiz oranlarının yüksekliği gerek döviz kurlarının düşük seyretmesi ve buna bağlı olarak kontrolsüz ithal iplik girişi bizleri çözümsüzlüğe itiyor."


  AVRUPA"NIN TEKSTİL ÜSSÜ


  Türkiye"nin 15 yıllık tekstil projesi düzenlemesi gerektiğini vurgulayan Mahmut Çalık, böylece Türkiye"nin Avrupa"nın tekstil üssü olacağını savundu. Mahmut Çalık, bunun gerçekleşmesi halinde bugünkü ihracat rakamının 5 katına çıkacağını anlatarak mektubunda "Hatta bu üretim için Türk insanının sayısı yetmez, belki Mısır, Fas, Tunus gibi ülkelere de istihdam sağlarız" dedi.


  KEFEN BEZİ BULAMIYORDUK


  Doğru projelerle sektörün elinden tutulmaması durumunda tekstilin söneceğini bildiren Mahmut Çalık, şunları aktardı: "O zaman Türkiye kendi ihtiyacı olan tekstil ürünlerini iki üç kat pahalıya dışarıdan almak zorunda kalır. Geçmişte 5 metre kefen bezi bile üretemeyip, Amerika"dan getirmek zorunda kalıyorduk. O günlerden bugünlere gelebilmek için çok gayret gösterdik ve çok büyük yatırımlar yaptık. Maddi ve manevi bunca yatırımın bir çırpıda yok olmaması ve o eski zor günlere dönülmemesi için ilginizi bekliyoruz. Ben 68 senedir piyasanın içindeyim."


  Ağlamak için değil Türkiye için yazdım


  ANATEKS Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çalık, Başbakan ve ilgili bakanlara gönderdiği "sıkıntıdayım" mektubunun sonuna küçük bir not ekledi. Mahmut Çalık, 68 yıllık sanayici olduğuna dikkat çekerek, "Bunları ağlamak için değil, Türkiye için yazıyorum" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim