• BIST 110.157
 • Altın 155,759
 • Dolar 3,8482
 • Euro 4,5394

  Aziz Akgül'ün açıklaması

  18.11.2008 08:35
  Aydınpost gazetesindeki “MİKROKREDİ ŞUBESİ Mİ? SOSROS’UN AYDIN ŞUBESİ Mİ?” başlıklı yazını okudum.
  Aziz Akgülün açıklaması
  Aziz Akgül'ün açıklaması Aziz Akgül'ün açıklaması Aziz Akgül'ün açıklaması

  NEVAL KAVCAR,

   

  Aydınpost  gazetesindeki “MİKROKREDİ ŞUBESİ Mİ? SOSROS"UN AYDIN ŞUBESİ Mİ?” başlıklı yazını okudum.

   

  Ben 22. Dönem Milletvekiliyim. Ak Parti"den Diyarbakır Milletvekilliği yaptım. Bundan büyük gurur duyuyorum. Türkiye"de işsizliğin ve yoksulluğun azaltılması için TBMM"de bulunduğum sırada 10 adet Kanun Teklifi verdim. Bunlardan açlık sınırında bulunanlara destek verecek şekilde GIDA BANKACILIĞI faaliyeti ile yoksul insanlara MİKROKREDİ ile ilgili uygulamanın yapılmasını sağlayacak tekliflerim TBMM"den kabul görerek kanunlaştı.

   

  Aydın"da Türkiye İsrafı Önleme Vakfı bir şube açmadı. Bir VAKIF ŞUBESİNİ, HALEN YÜRÜTÜLMEKTE OLAN Türkiye Grameen Mikrokredi Programı şubesinden AYIRT EDECEK YETERLİLİKTE OLMADIĞIN da ANLAŞILMAKTADIR.

   

  Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü"nden alınan İZİNLER(ANLADIN MI İZİNLER) sonrasında SOROS"un finanse ettiği AÇIK TOPLUM ENSTİTÜSÜNDEN 300.000 ABD doları hibe yardımı aldık. Bu gizli bir şey değil. Bu fon, yoksulara verilecek mikrokredinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ancak, SEN BU PARAYI ANLAŞILAN BEĞENMEDİN. TAMAM.

   

  SEN BU FONU BEĞENMİYORSAN. NEDEN BU KADAR ÜZÜLÜYOR, KENDİNİZ PARÇALIYORSUN? SENİN RUH YAPINI ANLAMAKTA CİDDEN ZORLUK ÇEKİYORUM. BAK BEN, KENDİ GELİRMDEN ÇOCUKLARIMIN RIZKINDAN 10.000 ABD doları 2003 yılında BİR BAŞLANGIÇ SERMAYESİ OARAK YOKSULLAR İÇİN BAĞIŞLADIM. DEKONTLARI SANA GÖNDEREYİM Mİ?

   

  SEN DE GEL, MADEM SOROS DENEN ADAMIN PARASINI BEĞENMİYORSUN, O HALDE 300.000 DOLARI sen ver. BU SOROS DENEN ADAMIN PARASINI İADE EDEYİM.

   

  SEN TİSVA"NIN HESAPLARINA 300.000 DOLAR yatırdığın an, BEN DE SENİN ÖNÜNDE BANKADA DERHAL BU PARAYI İADE EDECEĞİM. YAPABİLİR MİSİN? BUNU YAPABİLECEK GÜCÜN, KUVVETİN, TAKATIN, PARAN, SERVETİN, MALIN, VARLIĞIN HERNEYSE VAR MI?

   

  VARSA, SANA SİZ DİYE HİTAP EDECEK VE O ZAMAN SONSUZ SAYGI DUYACAĞIM. YAPAMZASAN, SANA BİR TOZ ZERRECİĞİ KADAR SAYGI DUYMADIĞIM GİBİ, SANA BÜYÜK BİR YUHHHHHHH.

   

  İl Özel İdaresi Kanunu"nun 6 ve 64 maddelerine göre MİKROKREDİ UYGULAMASI yaptığımız hiçbir ilde HİÇBİR VALİLİKTEN tek kuruş yardım almıyoruz. BUNA DA İHTİYACIMIZ OLMADIĞINI AŞAĞIDA OKUYACAKSIN. Mikrokredi uygulamaları; bir Valilik ve İl Özel İdaresi uygulaması olup, yoksul insanların ONURLU BİR ŞEKİLDE, SENİN GİBİ KİŞİLERE AVUÇ AÇMAMADAN kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları sağlanmaktadır. BURADAKİ aracı kurum, yani mikrokredi uygulamasını yapana Türkiye İsrafı Önleme Vakfı(TİSVA)"nın TEK KURUŞ bir menfaati yoktur. OLMADIĞINI BEN İSPATLARSAM, GAZETECİLİĞİ BIRAKIR MISIN?

   

  2007 PricewaterhouseCooper Uluslararası Denetim Raporunun 12 sayfasının 7"nci maddesi AYNEN ŞÖYLE DEMEKTEDİR:

   

  TİSVA"nın Yönetim Kurulu, Başkanı(BEN), üyeleri, mütevelli heyeti, ve denetim komitesine HERHANGİ BİR ÜCRET VEYA BENZERİ BİR ÖDEME YAPILMAMIŞTIR.

   

  YUKARIDA YAZILANLARI, OKUYABİLDİN Mİ?  ANLAYABİLDİN Mİ?YORUMLAYABİLDİN Mİ?

   

  Ben ATATÜRK"ÜN okulu olan KARA HARP OKULU"ndan İşletme Bölüm birirncisi olarak mezun olmuş, Kara Harp Okulu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, ODTÜ, İstanbul Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ile Başkent Ünversitesinde yıllarca dersler verdiş, VATAN SEVGİMİ VE MİLLET SEVGİMİ ne seninle ne de bir başkası ile tartışmayacak kadar milliyetçi vatanperver bir TÜRK VATANDAŞIYIM. Sen de kim oluyorsun da benim BAYRAK sevgimi tartışacaksın?Bana, bayrağın ay yıldızına takmış diyeceksin? SEN GERÇEKTEN KİMSİN SEN?

   

   

  ŞİMDİ SANA ÖĞRENMEN İÇİN BAYRAK İLE İLGİLİ

   

  Türk milletinin önderi, aynı okuldan mezun olmakla büyük gururu duyduğu Mustafa Kemal Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti"nin kuraraken, Maarif Vekili Tanrıöveri çağırır ve kendinden BAYRAĞIN ÜZERİNDE YER ALACAK AY VE YILDIZIN istikametinin belirlenmesi ile ilgili bir ilmi heyet oluşturulmasını emreder.

   

  Astronomi dahil çeşitli bilim dallarından oluşan heyet toplantısından sonra, ATATÜRK"e, AY"ın gökyüzünde DOĞDUĞU zaman HİLALİN açık uçları SOLA, battığında ise HİLALİN açık uçları SAĞA baktığını ilmi olarak anlatmışlardır. BUNU ANLADIN MI? Anlamadıysan, sana ANLAMAN İÇİN GÖNDERDİĞİM  benim fotoğrafımın sol tarafında AYIN GÖKYÜZÜNDEKİ HALLERİNİ GÖSTEREN şemaya bak o zaman. ŞİMDİ ANLAYABİLDİN Mİ?

   

  SANA SON DEFA SORUYORUM: AY DOĞARKEN HİLAL GÖKYÜZÜNDE NEREYE BAKAR? SOLA DEĞİL Mİ? ANLADIN MI? AY BATARKEN HİLAL GÖKYÜZÜNDE NEREYE BAKAR? SAĞA? ANLADIN MI?

   

  Atatürk, yapılan değerlendirmelerden sonra, kararını verir. BAYRAK dalgalandığında ay ve yıldızın SOLA VEYA SAĞA BAKAMASI sözkonusu olmadığı için, SADACE YAZILI EVRAKLARDA, TABELALARDA, LEVHALARDA ve  BASKILARDA, bayrağımızın üzerindeki hilalin yönünün SAĞA BAKMASINI istemiş ve GENELGE yayınlamıştır. 

   

  NEDEN BİLİYOR MUSUN? Atatürk; TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ YENİ DOĞAN BİR DEVLET OLDUĞU İÇİN, YENİ DOĞAN HİLALİN BAYRAK ÜZERİNDE YER ALMASINI İSTEMİŞ VE HİLALİN AÇIK UÇLARI SAĞA BAKACAK ŞEKİLDE OLMASINI İSTEMİŞTİR.

   

  ATATÜRK"ÜN KENDİ NÜFUS CÜZDANINDAKİ AY VE YILDIZIN KONUMU SENİ HİÇ İLGİLENDİRMEDİ Mİ? “NEDEN BÖYLE?” DİYE ARAŞTIRMA YAPMA İHTİYACI DUYMADIN MI?

   

  Yoksa, bazı APTAL VE GERİ ZEKALI kendini bilmiş zan eden SALAKLARIN kuyruğuna takılıp internetteki SAÇMA SAPAN kirliliğe mi inandın?

   

  SEN BİR GAZETEDE KÖŞE YAZARISIN ÖYLE Mİ? SANA YAZIKLAR OLSUN? AYDIN GİBİ ENTELEKTÜEL SEVİYESİ YÜKSEK BİR İLİMİZDE SEN DE KÖŞE YAZISI YAZACAKSIN? BİRİLERİ DE OKUYUP BİLGİ SAHİBİ OLACAK. BU YALAN VE YANLIŞ BİLGİLERLE DEĞİL Mİ? TEKRAR BÜYÜK BİR YUHHHHHHHH.

   

  SEN, HİÇBİRŞEY OKUMADAN VE İNCELEMEDEN SENİ YANLIŞLIKLA OKUYAN KİŞİLERE DE YALAN VE YANLIŞ BİLGİ VERİYORSUN. UTAN BUNDAN UTAN VE GAZETİCİLİĞİ BUGÜN BIRAK GİT ARTIK.

   

  Bu Bayrak hadisesi ile ilgili bazı aptal ve salakların diline doladığı, internet sayfalarında yazı yazdığı ve onlardan maddi ve manevi tazminat kazandığım kişiler gibi, sen de inşaallah tazminat ödeyeceksin. Onu da üzülme, fakirler için mikrokredide kullanacağım. Paran hayırlı yere gidecek.

   

  Okuma yazma bilmeyen bir anne-babanın çocuğu olarak hep yatılı okullarda okudum. Profesör oldum. SENDEN ÇOK ÇOK ÜSTÜN, OKUDUĞUNU BİLEN, BİLDİĞİNİ VE BİLMEDİĞİNİ DE BİLEN VE ALGILAYAN öğrenciler yetirştirdim. Milletvekili oldum.

   

  ÇOK BÜYÜK BİR GRURULA MİLLETVEKİLLİĞİM SÜRESİNCE TÜRKİYE"YE KALICI VE UYGULANABİLİR KANUN TEKLİFLERİNİ KANUNLAŞTIRARAK DÜNYADA 175 ÜLKEDE DE  UYGULANAN YOKSULLARA YÖNELİK MİKROKREDİ UYGULAMASINI DİYARBAKIR"DA BAŞLATILMASINI SAĞLADIM. ŞİMDİ 26 İLDE UYGULAMA YAPIYORUZ.

   

  YOKSULLARA ve DAR GELİRLİLERE YÖNELİK UYGULANMAKTA OLAN TÜRKİYE GRAMEEN MİKROKREDİ PROGRAMI NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ SAHİBİ PROF MUHAMMED YUNUS İLE BİRLİKTE TÜRKİYE"de 26 İLDE VE 35 ŞUBEDE uygulanmaktadır. Aydın"daki uygulama da bunlardan sadece bir tanesidir.

   

  Cahiller ve aptallar, hiçbirşeyi okumadan, incelemeden ve  öğrenmeden ahkam keserler. Bilgili ve akıllı insanlar, önce detaylı öğrenir, inceler, araştırır ve sonra ahkam keserler. Ben senin de ikinci kategoride yer aldığını tahmin ediyorum.

   

  Türkiye"nin her yerinde olduğu gibi, YOKSUL kadınlara sadece güvene dayanan, teminat, kefalet, icra ve mahkeme süreçleri uygulanmayan bir mekanizma ile küçük sermaye olan mikrokredi verilmektedir.

   

  Bu insanlara, küçük sermayeyi kullanarak, 85 civarında farklı iş YAPMAKTADIR. Bir tenezzül edip, gazeteci olarak, AYDIN MİKROKREDİ şubesini ziyaret edip, milkrokredi alan üyelerle görüşseydin de BU KADAR KÖTÜ VE UTANILACAK DURUMA DÜŞMESEYDİN OLMAZ MIYDI? YAZIK DEĞİL Mİ?

   

  “NE KADAR VERİLİYOR BİLMİYORUM” SEN NE BİÇİM GAZETECESİN? GAZETECİ SORAR VE ÖĞRENİR. NEDEN SORUP ÖĞRENMEDİN?

   

  Bey cami karşısındaki açık alan önündeki reklam panolarını kiralayın. Tek tek her mikrokredi alan Aydınlı mikrokredi alan kişinin ne yaptığını orada ilan etmeyen şerefsizdir. Biz paramızı fakirler için kullanırız. Senin için ilan panolarına para harcatmam.

   

  Ancak, anlaşılan sen 300.000 dolar artı bu ilan paralarını verebilecek müstesna ve  deha mertebesinde bir köşe yazarısın.

   

  Sen hemen hazırla bunları ne istiyorsan yapalım. Soros"un parasından bana ne? Senin paran daha iyi. Çünkü senin kafana göre SENİN PARAN yabancı  spekülatör Soros"tan daha değerli, AĞIR, ANLAMLI VE FAYDALI.  Sen ver paraları kesinlikle Soros"un parasını iade edeceğim. Hemen bugün bu saatte iade edeceğim.  

   

  OTUR OTURDUĞUN YERDE, BÖYLE BİLİP BİLMEDEN araştırtmadan ve incelemeden BİR DAHA YAZI YAZMAMANI TAVSİYE EDERİM. YAZI YAZMAK BİLGİYE DAYANIR. ARAŞTIRMAYA DAYANIR. İFTİRA VE YALANLARA DAYANMAZ. BUNU ÖNCE ÖĞREN. BASIN AHLAK İLKELERİNİ ÖĞREN VE UYGULA SONRA KAMUOYUNUN ÖNÜNE ÇIK.

   

  Aydın Valiliği, Mikrokredi uygulaması için 75.000 YTL ayırdı. 15.11.2008 tarihi itibariyle 230 yoksul ve dar gelirli kadına, KENDİ KENDİLERİNE ONURLU BİR İŞ YAPMAK İÇİN Aydın"da dağıtılan mikrokredi miktarı 185.700 YTL"dir. SENİN BUNA KATKIN NEDİR. HİÇ. HAYDİ ORDAN, HAYDİ. ATIP TUTACAĞINA, YOKSULLARA HAYIRLI BİR İŞ YAP. İşte bu durumda, SOROS AYDIN"A SENDEN ÇOOOOOOOOOK DAHA DEĞERLİDİR VE SAYGIDEĞERDİR. Bu para ile yoksa AYDIN BÖLÜNDÜ MÜ? SEN DAHA İYİ BİLİYORSUN?

   

   

  Profesör Muhammed Yunus

   

  “Yoksulların bankacısı” olarak bilinen Prof. Dr. Muhammed Yunus, Bangladeş"te çaresiz  durumdaki 42 yoksul kadına cebinden verdiği borçla, 1976 yılında Grameen Bankasının kurulması yolculuğuna başlamıştır.

   

  Başlangıçta verilen borç miktarı 27 ABD doları olup, her yoksul kadına 1 dolardan daha küçük miktarda borç verilmiştir. Borç alan 42 kadından birisi bambu sandalye yaparak geçimini elde ederken, günde sadece iki sent kar elde edebiliyordu.

   

  Profesör Yunus, tefecilerin aşırı yoksulluğun yaşandığı ortamda kadınlara verdikleri borçla üretilen sandalyelerden elde ettikleri gelirle aldıkları borcu çok zor karşıladıklarını öğrenince, hayretler içinde kaldı. 

   

  Ancak, Profesör Yunus"un verdiği borçla kadınlar ürettiklerini satarak günde iki sent gelirden, artık 1.25 ABD Doları gibi çok yüksek  bir gelir elde etme noktasına geldiler. 

   

  Muhammed Yunus, bir bankacı olmayıp bir iktisatçı olmasına rağmen, son 30 yılda bankacılık ve diğer bilim dallarının bilinen sayısız kurallarını rafa kaldırdı.

   

  Profesör Muhammed Yunus; zengine değil fakire, erkeğe değil kadına, büyük değil küçük miktarda, ayrıca teminat ve kefalet istenmeden ve beyanın dışında başka evraka gerek kalmadan TAMAMEN GÜVENE DAYALI mikrokredi verilmesini sağladı. 

   

  Eğer bankacılığın bu temel kuralları rafa kaldırılmamış olsaydı, eğer birisi çıkıp da yoksulun küçük bir krediyi alamaması ve ödeyememesi anlayışını sorgulamasaydı, eğer birisi  çıkıp da yoksulun kredi almaya yetkin olmadığı hususunu sorgulamasaydı, eğer birisi çıkıp da teminatsız ve kefaletsiz kredi verilemeyeceği düşüncesini sorgulamasaydı, yoksullar için bugün dünya çok daha acımasız bir yer haline gelirdi.

  Mikrokredi İle İlgili Dünya Ne Yapıyor?

  Mikrokredi, Türkiye dahil 175 ülkede uygulanmakta olan ve aileleri ile birlikte 600 milyon kişiye,  bir başkasına avuç açmadan, onurlu bir şekilde kendi kendilerine gelir elde etmelerini sağlamaktadır.  Dolayısıyla, mikrokredi dünyanın en önemli yoksulluğu azaltma stratejilerinden birisi haline gelmiştir.

   

  ŞU AŞAĞIDAKİLERİ DE ELİNE MERCEK AL VE OKU ANLAMAYA ÇALIŞ:

   

  Bu çerçevede, Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından 2005 yılı, Milenyum Yoksulluk Hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlamak maksadıyla,  “Uluslararası Mikrokredi Yılı” olarak ilan edilmiştir.

   

  Mikrokredinin öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus, fakirlerin sahibi olduğu ve sadece fakirlere kredi veren Grameen Bankası ile 2006 yılında “Nobel Barış Ödülü” aldı.

   

  24 Mart 2008 tarihli haftalık Time dergisi de, MİKROKREDİ"yi “dünyayı değiştiren 10 fikirden birisi olarak” kapağına yansıtmıştır.

   

  YUKARIDA YAZILANLARI ANLADIN MI? KAFAN ALGILADI MI?

   

  Türkiye"de yoksulluğun azaltılmasına yönelik Nobel Ödüllü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile müştereken yürüttüğümüz ve İl Valilikleri ile bir protokol çerçevesinde işbirliği yaptığımız Türkiye Grameen Mikrokredi Programı(TGMP), 17 Eylül 2008 tarihi itibariyle;  Diyarbakır"daki beş, Gaziantep ilinde iki şubede, Adana, Amasya, Ankara"da iki, Aydın, Bursa, Çankırı, Çorum, Erzincan, Eskişehir"de iki, Kayseri, Kahramanmaraş, Mardin, Niğde, Rize, Sivas, Siirt"te 2, Tokat, Yozgat, Zonguldak, Batman gibi çeşitli  illerde Türkiye genelinde 26 ilde,  toplam 35 şubede uygulanmaktadır.

   

  Teminat ve kefalet sistemi olmadan ve tamamen güvene dayanan Türkiye Grameen Mikrokredi Programının Valilikler ile müştereken uygulandığı bütün illerde, 16.000"e yakın üyeye, 19 milyon YTL"den fazla mikrokredi dağıtılmıştır.  Kredilerin geri dönüş oranı bütün illerde TEMİNAT, KEFALET, İCRA VE MAHKEME SÜRECİ UYGULANMAMASINA RAĞMEN, SADECE GÜVENE DAYALI OLARAK %100"dür.

  Mikro Kredi Hayat Suyudur

  Herkesin kabiliyetinin işe dönüştürülebilmesi için bir hayat suyuna, itici bir güce ihtiyacı vardır. Bu su da, küçük sermaye olan mikro kredidir. Çünkü işsizin ve fakirin sahip olmadığı en önemli unsur sermayedir.

   

  İşsizliğin ve fakirliğin azaltılması  için; uzun vadede ve makro politikalar sonucu, yatırımların, üretimin ve ihracatın artırılması gerektiğini herkes biliyor. Ancak, bu gelişmenin yanında, mevcut borcun döndürülmesi kısır döngüsünden kurtulmanın yolu ve neticeleri görülünceye kadar mikro uygulamalar da gereklidir. Bu bakımdan, mikrokredi uygulaması çok önemlidir.

  Mikro Kredinin Felsefesi

  Kredi işlemlerinde, beş kişilik grup dinamiği uygulanmakta olup, kişinin beyanı dışında evrak istenmemekte, teminat ve kefalet aranmamakta, icra ve mahkemeye asla müracaat edilmemektedir.

   

  Mikro kredi projesinde, hiçbir varlığı olmayan fakir kadınlar, kredi almada diğerlerine nazaran daima önceliklidir.

   

  Mikro kredinin  temel felsefesi;  kredinin bir insan hakkı olmasıdır. Ticari bankalar tapuya, teminata ve kefalete  yani kağıda kredi verirken, mikro kredide insana kredi verilmektedir. 

   

  Ticari bankalardan kredi alırken, ne kadar fazla teminatınız varsa, o kadar fazla kredi alırsınız. Mikro kredi de ise, “ne kadar aza sahipsen, o kadar fazla önceliğin vardır” anlayışı hakimdir.

   

  Mikro kredi süreci, otoban üzerinde yapılan bir yolculuktur. Mikrokredi otobanının üzerine çıkarılan her yoksul kişiye, hedef olan yoksulluk sınırının üzerine çıkarılarak bir küçük işletme sahibi oluncaya kadar destek devam eder. Mikro kredi otobanına çıkarılan fakirlerin, bu otobanın üzerinde hedefe ulaşıncaya kadar kalmalarına yardımcı olunmalıdır.

  Mikrokredi Projesinde Verilen Kredi Miktarı

  Türkiye"de başlangıç mikrokredi miktarı bir yıl için 100 – 700 YTL arasında değişir. Bu miktar Bangladeş"te 38 dolar karşılığı Taka olup, ABD"de ise 1.200 dolardır. Uygulanan “sermaye birikimi merdiveni” modeli sayesinde, ilk yıl kredi almış ve taksitlerini tamamlamış kredi alan kadınların kredi miktarı her yıl en fazla 1.000 YTL" ye kadar artırılır. 2003 yılında işe başlayıp, 2008 yılında işlerini geliştirdiğinden 5.000 YTL kredi alan mikro kredi üyesi kadınlar vardır.

   

   

  Zenginleşme Süreci ve Dar Gelirli Herkese Kendi İşini Kurma İmkanı

  Hukuka ve ahlaka uygun zenginleşme süreci uzun ve  zor bir yolculuk olup, büyük bir irade, iş yapabilme azmi, kendine güven ve disiplinli olmayı gerektirmektedir. Verilen krediyi bazen az görenler, kredi kullananların kazançlarını ve gayretlerini gördüktün sonra, kendilerine de mümkünse verilmesi konusunda ısrar ediyor. Mikro kredi ile bugünden yarına çok kısa sürede zenginleşme süreci olmaz. Ancak, sabırla ve uzun vadeli olarak insanlar fakirlik sınırının üzerine çıkabilir ve zenginleşebilirler. Onun için bu konudaki inancımız şudur: Bugün aza razı olmayan yarın çoğu hiç bulamaz.

   

  Mikrokredinin Maliyeti Var mı?

   

  Mikrokredinin sürdürülebilir olması ve daha fazla kişiye ulaşabilmesi yanında, mikro kredi çalışmalarının işletme maliyetlerinin karşılanması için, verilen hizmetlerin karşılığı olarak bir hizmet maliyeti alınmaktadır. Asla kar amaçlı olan faiz ALINMAZ.

   

  Mikrokredi de vatandaşların ayağına kadar gidilerek taksitler toplanır ve kredi alanlara zarar vermemek için, evlerinde su dahil hiçbir ikram kabul edilmez. TİSVA, MİKROKREDİ VASITASIYLA YOKSULLARA DESTEK VERİLMESİ SIRASINDA KAR ELDE EDİLMESİNİ BÜYÜK BİR AHLAKSIZLIK OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR. Ancak sürdürebilirlik BİRİNCİ ŞARTIMIZDIR ve mikrokredi alanlar, mikrokredi şubesinin, çalışan maaşları ve diğer işletme giderlerinin karşılanmasına katkı sağlamak mecburiyetindedir.

  Ekonomik Faaliyette Bulunabileceklere Hibe Yalnıştır

   

  Ekonomik bir faaliyette bulunma potansiyeli olan şahıslara sosyal yardım adı altında hibe yardımı yapılması yanlıştır. Hibe şeklindeki yardımlar insan onurunu rencide eder. Ancak, hibe yardımları istisnai olmalı ve çalışamayacak durumda bulunan yaşlı, özürlü ve hastalarla sınırlı tutulmalıdır.

   

  Hibe yardımları, insanları miskinliğe sürüklerken, daima bir yerlere dayanma zihniyetinin de köklü bir şekilde toplumda yerleşmesine sebep olur. Dilencilik kültürünün yaygınlaşmasına yardımcı olurken, yoksulluğun sürdürülebilir olmasına da  katkı sağlar. Devlet baba ve şimdi de moda olan AB baba anlayışlarından mutlaka kurtulmalıyız. 

   

  Yatalak, hasta, yaşlı ve iş yapamaz özürlü gibi gerçekten hiçbir ekonomik faaliyette bulunma potansiyeli olmayanlara, hibe şeklinde yardım yapılması hem insanidir hem de ahlakidir. Bu bireysel olarak bizlerin, toplumun kurumların ve nihai olarak devletin sosyal görevlerinden bir tanesidir. Bunun dışında kalan herkesin; genç, yaşlı, erkek, kadın, özürlü, gazi, köylü ve şehirlinin kendi işini kurması teşvik edilmeli ve bu yönde zihniyet değişikliği yapılması için mikro kredi uygulamasına destek  verilmesi çok yararlı olacaktır.

   

  ŞU AŞAĞIDAKİ BİLGİYİ DE OKU VE ANLAMAYA ÇALIŞ. ÇÜNKÜ BU BİR TÜREV HESABI KADAR SANA KARMAŞIK GELEBİLİR. İNSANLIK GÖREVİ MENFAAT ELDE EDİLMEDEN NASIL YAPILIR ÖĞREN:

  Mikrokredinin Protokol Çerçevesinde Uygulaması

  Valilikler ile İl Özel İdaresi Kanunu"nun 6"ncı ve 64"ncü maddeleri çerçevesinde protokol yapan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı"nın;  Mütevelli Heyeti, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ile Genel Sekreteri, vakıftan tek kuruş gelir almamaktadır. Vakfımızın yetkilileri, yoksullara yönelik mikrokredi faaliyetini insanlığa hizmet olarak bir sosyal sorumluluk görevi olarak yapmakta ve bundan büyük bir haz duymaktadırlar.

   

   

  Sadece hibe şeklindeki yardımlarla insanlar; fakirlik ve açlık sınırının üstüne çıkarılamaz. Bu bakımdan, kendi hesabına çalışmayı özendiren ve daha onurlu bir iş yapmaya imkan veren mikro kredi  uygulaması Türkiye"de SANA VE SENİN GİBİLERE RAĞMEN, YOLUMUZDAN ASLA ŞAŞMADAN YAYGINLAŞTIRACAĞIZ. BU BİZİM İNSANLIK GÖREVİMİZDİR. BUNU YAPARKEN, AYDINLI GİRİŞİMCİ VE ÖNCÜ DEMET PLEVNELİ"NİN İSE AYDIN"DA HEYKELİNİN DİKİLMESİ GEREKİR. BU KADAR HAYIRLI VE KALICI İŞLERE İMZA ATMAKTADIR.    

   

  AYDIN"DA; BAŞTA MHP"Lİ OLANLAR(Çünkü onlar mikrokrediye karşı çıkıyorlar. 1976 yılında başlayan ve ZENGİN-FAKİR AYRIMI OLMADAN 175 ülkede uygulanan mikrokrediye karşı çıkan MHP, DÜNYA mikrokredi tarihçesinde TEK KARŞI ÇIKAN GRUP olarak altın harflerle yerini alacaktır.  Hiç merak etmesinler), CHP"Lİ, DSP"Lİ, AK PARTİLİ, PARTİSİZİ VEYA PARTİLİSİ KİM OLURSA OLSUN, ASLA BİR AYRIM GÖZETMEKSİZİN MİKROKREDİ VERİLMEKTEDİR. İstersen, işsiz kalırsan sana da mikrokredi verebiliriz. AVUÇ AÇMANA ASLA tahammül edemeyiz.

   

  YOKSULLARA YÖNELİK,  DENGELİ VE DAHA İYİ BESLENMELERİNE  KATKI SAĞLAMAK ÜZERE, TOPRAKSIZ MİKROSERA UGULAMASI

   

  Artık çiftçiler çapa ve tırmıklarını bir kenara koyacaktır. Türkiye Grameen Mikrokredi Programının “10 Karar” dan oluşan temel prensiplerden birisi de “Kaynaklarımızı israf etmeden mümkünse yıl boyunca topraksız tarım yapacağız. Sebze yetiştirip yiyeceğiz ve fazlasını satacağız.”dır. Bu prensip çerçevesinde, mikrokredi kullanan dar gelirli vatandaşlarımızın ailelerinin daha iyi beslenmelerini sağlamalarının yanında, gelir elde etmek amacıyla, topraksız tarıma dayalı  MİKROSERA projesinini uygulamaya koyuyoruz.

   

  Mikrokredi sayesinde, YOKSULLAR, MİKROSERA oluşturabilir ve elllerini toprağa sürmeden sebze yetiştirebilirler. Bunların bir kısmını ailerinin  daha iyi beslenmesine ayırırken, fazlasını gelir elde etmek için satabilirler

   

  Bütün canlılar gibi bitki organlarının da büyük bir kısmını su oluşturur. Bitkiler, ihtiyaçları olan gıda maddelerini suda çözünmüş olarak alırlar. Bitki yetiştirilirken toprağın; besin kaynağı olması, suyu tutması ve kökleriyle kendisine tutunan bitkiye destek vermesi görevleri vardır.

   

  Toprağın bu üç görevi bir başka şekilde karşılanırsa, topraksız bitki yetiştirmek mümkündür.  Artık bitkilerin ihtiyacı olan bu elementler, belli tuzlar halinde ve belirli bir oranda karıştırılarak bir sulu besin çözeltisi hazırlanırsa, topraksız ortamda normal gelişmiş bitkiler elde etmek mümkündür.

   

  MİKROSERA"da torba kültürü, ülkemizde özellikle kırsal kesimdeki dar gelirli çiftçilerin uygulayabilme şansı en yüksek olan katı ortam topraksız tarım şeklidir. Burada bitkiler; toprak yerine, mümkün olduğu kadar yerelde tedarik edilebilen ve ucuz herhangi bir katı ortam maddesi ile doldurulmuş torbada  yetiştirilmektedir. Bu yönetimde, torbalar bitki yetiştirme sırasında besin eriyikleriyle sulanır.

   

  Türkiye"de insanlar tahılla besleniyor. Bu bakımdan, YOKSULLARA YÖNELİK MİKROSERA UYGULAMASI önem arz etmektedir.  Türkiye"de günlük kalorinin %42"si tamamen buğdaydan, yani ekmekten karşılanıyor. Kırsal kesimde, bu oran %70"e çıkıyor.  Ancak, toprağımız çinko ve demir yönünden fakir. Ekmeklerimizde çinko çok az.

   

  Yetersiz beslenme elementlerinin ve vitaminlerin eksikliği, çocuklarda büyüme ve zeka gelişimini etkilemektedir. Yetişkinlerde ise, bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve önemli birçok hastalığı tetiklemektedir.

   

  Türkiye"ye genelinde 4-5 yaş grubu çocuklarımız %15.4 oranında, Orta ve Doğu Anadolu Bölgelerinde ise %26.6 oranında yetersiz besleniyor.

   

  36m2"lik bir topraksız alanda sebze yetiştirmek için günlük ihtiyaç duyulan su miktarı 1500 litre iken, aynı alanda TOPRAKSIZ MİKROSERA yönetmiyle sebze yetiştirildiğinde, ihtiyaç duyulan su miktarı sadece 150 litredir. Diğer taraftan, topraksız ortamda yedi kat daha fazla mahsül elde edilmektedir.

   

  Hedefimiz, Cumhuriyetin yüzüncü yılı olan 2023 yılında “mikrokredi vasıtasıyla yoksulluğun olmadığı bir Türkiye” hedefini gerçekleştirerek dünyada öncü ülke olmaktır.

   

  ASLINDA SENİN MUHATTAP ALINMAN DAHİ BANA ÇOK AĞIR GELİYOR. SANA CEVAP YAZMAMI AYDIN"LI ARKADAŞLAR ÇOK İSTEDİ. YOKSA BENİM İÇİN SEN BİR HİÇSİN. SANA ASLA SAYGI DUYMUYORUM. 

   

  ÖZÜR DİLEMENİ DE BEKLEMİYORUM. ÇÜNKÜ O DA ÇOK GEREKSİZ SENİN GİBİLER İÇİN.

   

  Prof. Dr. Aziz Akgül

  Türkiye İsrafı Önleme Vakfı

  Mütevelli Heyeti Başkanı

  22. Dönem Diyarbakır Milletvekili

   

   

  ANLAMAN İÇİN EKLER:

  1. SEKTÖREL İŞLER
  2. SEKTÖREL DAĞILIM
  3. DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 10 FİKİRDEN BİRİSİ OLARAK MİKROKREDİ
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim