• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Ayto'dan dış ticaret kursu

  13.06.2009 11:04
  Aydın Ticaret Odası (AYTO) tarafından düzenlenen “Dış Ticaret Elemanı ve Operasyon Elemanı Yetiştirme Kursunu” tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.
  Aytodan dış ticaret kursu
  Ayto'dan dış ticaret kursu Ayto'dan dış ticaret kursu Ayto'dan dış ticaret kursu

  AYTO Meclis Salonu"nda düzenlenen sertifika törenine AYTO Meclis Başkanı Mustafa Ali Parmaksız, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, AYTO Meclis üyeleri ve kursiyerler katıldı.
  Açılışta konuşan AYTO Meclis Başkanı Mustafa Ali Parmaksız, Dış Ticaret Elemanı ve Operasyon Elemanı Yetiştirme Kursunu Aydın ve çevresindeki işletme sahibi ve yöneticilerin ihracat bilincini geliştirmek için düzenlediklerini söyledi. Kursun işletmelerin ihracat sürecinde yaşadıkları sorunların çözümüne yardımcı olacağını savunan Parmaksız, “Böylece ihracatçı ara elemanların da yetişmesine katkı sağlamış ve bölgemizin ihracat potansiyelini artırmış olacağız. Zaten ticaret odalarının görevleri arasında Milli Eğitim Bakanlığının izin ve denetiminde ticaret ve sanayi kursları açmak, açılan kurslara katkı sağlamak, mesleki ve teknik eğitim ile öğretimi geliştirme ve yönlendirme çalışmaları yapmak yer almaktadır” dedi.
  Birçok sektörde olduğu gibi ihracat konusunda da kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığına işaret eden AYTO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu da, “Meslek liselerinden veya meslek yüksek okullarından mezun olan çoğu gencimiz ihtiyaç duyacakları pek çok nitelikten yoksun olarak iş hayatına atılmaktadır. Bu durum asla okulların yetersizliği anlamına gelmez. Gençlerimiz teorik olarak yetişmeye yönlendirilip, işin pratiğinden uzak kaldıkları için mezuniyetlerinde gerekli yeterliliklere sahip olamıyorlar. Bunun eksikliği de her türlü sektörde görülüyor ve yaşanıyor. Hangi alanda olursa olsun bu gençlerin işletmeye geldiğinde ciddi zorluklar çektiğini hepimiz görüyoruz. Yaptıkları işe hakim olmak da vakit alıyor” diye konuştu.
  Bu durumun işletme sahipleri kadar büyük umutlarla iş dünyasına atılan gençleri de hayal kırıklığına uğrattığına işaret eden Dokuzlu, şöyle konuştu: “İş hayatına baktığımızda çok tuhaf bir tablo ile karşılaşıyoruz. Bir tarafta işsiz ordusu diğer yanda nitelikli elaman bulamayan işveren ordusu. Elaman arama ilanlarına baktığımızda deneyim şartı arandığını görüyoruz. Bu eğitimde hem teoriyi hem de düzenlediğimiz belgelerle pratiği gördünüz. Ben bu eğitimiz faydalı olacağı kanaatindeyim”
  Yapılan konuşmaların ardından 02 Mart-08 Haziran 2009 tarihleri arasında düzenlenen Dış Ticaret Elemanı ve Operasyon Elemanı Yetiştirme Kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları Dokuzlu ve Parmaksız tarafından verildi. Törenin sonunda AYTO yönetimi ve kursiyerler hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim