• BIST 108.645
 • Altın 154,531
 • Dolar 3,8286
 • Euro 4,5258

  AYTO'dan denetim uyarısı

  30.09.2009 10:33
  Aydın Ticaret Odası (AYTO) Genel Sekreteri Alaattin Arslan, Aydın Valiliği, Aydın Belediyesi ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nce görevlendirilecek ekiplerin il merkezinde fiyat etiketi denetimi yapılacağını belitti.
  AYTOdan denetim uyarısı
  AYTO'dan denetim uyarısı AYTO'dan denetim uyarısı AYTO'dan denetim uyarısı

  AYTO Genel Sekreteri Alaattin Arslan, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun “Fiyat Etiketi” ile ilgili bölümünün “Ticaret konusu olan ve Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir şekilde o malla ilgili tüm vergiler dahil fiyat, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması, etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılmasının zorunludur” hükmünü içerdiğini söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte belediyelerin bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle ayrı ayrı görevli olduklarına işaret eden Arslan, “Kanunun ilgili maddesi ve Yönetmelik hükümleri; 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu uyarınca Turizm Bakanlığı"ndan belgeli ve belgelendirilecek işletmeler dışında kalan dükkan, büfe, mağaza, alış-veriş merkezi depo gibi sabit satış yerleri ile toptancı hal ve pazar yerlerinde, işportalarda seyyar satıcılar tarafından veya kapıdan satış yoluyla yapılan perakende satışlar ile gerçek veya tüzel kişiler tarafından tüketicilere sunulan her türlü mal ve hizmete uygulanmaktadır” dedi.

  Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha ve panoların hizmetin sunulduğu işyerinde tüketiciler tarafından görülebilecek ve kolaylıkla okunabilecek şekilde bulundurulması gerektiğini altını çizen Arslan, “Lokanta ve bunun gibi yerlerde tarife ve fiyat listelerinin iş yerinin dışında da gösterilmesi ayrıca, tarife ve fiyat listesinde gösterilen fiyatların üzerine, servis ücreti veya herhangi bir isim altında başka bir ücret konulacaksa, bunun tarife ve fiyat listesinde gösterilmesi zorunludur” diye konuştu.

  Kanunun gereği olarak Aydın"da da fiyat etiketi denetimlerinin yapılacağını açıklayan Arslan, şöyle konuştu: “Aydın Valiliğimiz, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve Belediyelerce görevlendirilecek personel; mağaza, dükkan, ticarethane gibi her türlü mal satılan veya hizmet sunulan yerlerde, Kanunun 12. maddesi ve bu Yönetmeliğin uygulanması ile ilgili olarak denetleme yapmaya görevli ve yetkilidirler. Yapılan denetimlerde Yönetmeliğe aykırılıkların tespiti halinde satıcılar hakkında Kanunun 25. ve 26. madde hükümleri uygulanır. Kanunun 26. maddesinde yapılan değişiklik nedeniyle 12. maddeye aykırılığın cezası mülki amirlerce uygulanacaktır. Odamız üyelerinin, cezai yaptırımlarla karşılaşmaması için gereğini yapmalarını saygılarımla rica ederim”

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim