• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Aytaç Paşa'nın önünü kestim

  12.03.2008 11:16
  Tarihe geçeek tartışmanın baş aktörü Mesut Yılmaz, Aydın Ayaydın'a konuştu
  Aytaç Paşanın önünü kestim
  Aytaç Paşa'nın önünü kestim Aytaç Paşa'nın önünü kestim Aytaç Paşa'nın önünü kestim

  Mesut Yılmaz, TSK"nın tepesinde 2002 yılındaki görev teslimi öncesi yaşananları şöyle anlattı: Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu"nun görev süresini uzatmak için yapılan girişimlere ben karşı çıkınca, Kıvrıkoğlu bu kez Hilmi Özkök"ü emekli ettirip, yerine Aytaç Yalman"ı Genelkurmay Başkanı seçtirmek istedi. Ancak biz ANAP olarak taviz vermedik. Ortağımız MHP de buna yanaşmayınca hayata geçmedi.

  Hürriyet gazetesinin dünkü manşetinde 2002 yılında yaşanan ilginç bazı olaylar yer aldı. Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu"nun görev süresinin uzatılmasına dönük girişimleri ve Hilmi Özkök"ün Genulkurmay Başkanlığı"na giden yolda önünün kesilmesi çabaları, tarihi gerçekler olarak su yüzüne çıktı. Haberde Kıvrkoğlu, “Özkök"ün Genelkurmay Başkanlığı"na getirilmesini ben istemedim” diyordu.

  Bunun üzerine, dönemin Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz"ı arayıp bu konudaki ayrıntıları öğrenmek istedim. Öncelikle, Kıvrıkoğlu"nun bir sözüne dikkat çekti:

  Yılmaz: Kıvrıkoğlu benimle ilgili şöyle diyor: “Yılmaz"ı rahat ettirmedik.” Bir Genelkurmay Başkanı"nın demokratik olmayan böyle bir düşünce içinde olmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Kıvrıkoğlu"nun söylediklerinin hepsi yanlış ve kendisinde algılama sorunu vardır.

  Yılmaz"a Kıvrıkoğlu"nun iddialarını tek tek sordum.

  Kıvrıkoğlu demecinde “Liseli kızlara türban giydirmek istediler, bu yüzden tartıştık. ANAP"lı Beyhan Aslan böyle bir çalışma içindeydi” diyor. Bu gerçekten yaşandı mı?

  Yılmaz: Bahsettiği olay şu şekilde gelişti. Hükümeti oluşturan 3 siyasi partiye mensup bazı milletvekilleri kişisel tercihleriyle dini eğitim veren kurumlarda kıyafet serbest olsun şeklinde bir kanun teklifi vermişler. Biz Hükümet olarak bu teklife katılmadık, dolayısıyla komisyonda görüşülmediği için kanun teklifi kadük oldu, yasallaşamadı.

  “Algılama sorunu var”

  Kıvrıkoğlu 2002 yılı Mart ayındaki ANAP"ın kongresinde “Türk Silahlı Kuvvetleri"ni nasıl silkelediysek MHP"yi de öyle silkeleriz” dediğinizi iddia ediyor? Bu doğru mu?

  Yılmaz: Kesinlikle bu tarzda bir açıklamam olmadı. Söylediğim ulusal güvenlik meselesiydi. Ancak Kıvrıkoğlu"nun algılama sorunu var. Ulusal güvenlik meselesi ile "polis ve jandarma yetkileri"ni birbirine karıştırıyor. Ulusal güvenlik meselesi sadece askerlerin işi değildir. Sivil politikacıların da bu işle ilgilenmesi gerekir. Bu konuda üzerlerine düşen sorumlulukları da yerine getirmesi lazım. Ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu bu açıklamaya sert tepki gösterdi ve “Siz ekonomiye bakın, bu işler bizim işimiz” dedi. Kıvrıkoğlu"na göre ulusal güvenlik sadece askerlerin işidir, siviller ilgilenemez. Bu nasıl bir demokratik anlayıştır?

  Kıvrıkoğlu"nun “İrtica ile mücadele için daha iyisi gelmeliydi, onun için Hilmi Özkök"ü istemedim” açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz.?

  Yılmaz: Başbakan Ecevit, Kıvrıkoğlu"nun görev süresini uzatmak istiyordu. Bunu Kıvrıkoğlu"na da söylemiş. Paşa yanıt olarak, “Bahçeli ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile bu konuyu görüştüm sıcak bakıyorlar. Ancak Hükümet ortağınız Mesut Yılmaz"a bunu kabul ettiremezsiniz, onun için bu iş olmaz” demiş.

  Ecevit çok ısrarcıydı

  Peki Ecevit, size bu konuda ısrarcı oldu mu?

  Yılmaz: Evet birkaç kez beni ikna etmeye çalıştı. Fakat taviz vermedim. Bunun üzerine Kıvrıkoğlu, Hilmi Özkök"ün Genelkurmay Başkanı olmaması için Kara Kuvvetleri Komutanlığı"ndan emekli edilmesini ve yerine Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman"ın getirilmesini, Başbakan Ecevit"ten talep etti. Bu hamleyle Özkök yerine Yalman Genelkurmay Başkanı olacaktı. Başbakan Ecevit bunun için çok çaba sarfetti. Ancak, bu konuda Anavatan Partisi olarak kesinlikle taviz vermedik. Diğer ortağımız MHP de bu konuda çok fazla istekli değildi. Bu nedenle Kıvrıkoğlu"nun talebi hayata geçirilmedi.
  Aydın Ayaydın

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim