‘75 bin TL maaşlı’ yöneticisi olan lüks sitenin sakinleri: Zenginiz ama ‘keriz’ değiliz ‘75 bin TL maaşlı’ yöneticisi olan lüks sitenin sakinleri: Zenginiz ama ‘keriz’ değiliz
PROF.DR. AKIN YÜCEL

HEM HASTAYA HEM DE HEKİME BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Estetik dünyası kişiye özel, özgün çalışmaları hızlandırıyor ama mevcut benzerlik şikayetleri sürüyor. Bu konudaki önerileriniz neler? Bu durum büyük oranda hastaların isteklerinden kaynaklanıyor. Zira daha çekik gözlü, dolgun dudaklı, kalkık ve küçük burunlu olmak, günümüz güzellik anlayışına uygun ve talep görüyor. İnsanlar birbirinden, sosyal medyadan görüp beğendiği oranlara sahip olmak istiyor. Burada hem hastaya hem de hekime büyük sorumluluk düşüyor. Ben uzun vadede, hastanın sonuçlarından memnun kalmayacağı abartılı talepleri reddetme taraftarıyım.

Benzerlik, herkesin aynı işlemleri yaptırmak istemesi sonucunda mı ortaya çıkıyor

“Herkes birbirine benziyor” algısını yaratan işlemlerin çoğu yüz germeye alternatif olarak yapılan yağ dolguları yüzünden. Hekimlerin hasta istiyor diye her isteyene bu işlemi yapmaması, hatta olumsuz sonuçları paylaşarak daha makul bir uygulamaya hastasını ikna etmesi lazım.

DR. BÜLENT ARICI VE DOÇ. DR. OSMAN TEMİZKAN

ÖZGÜNLÜĞÜ KORUYARAK GÜZELLEŞMEK MÜMKÜN

Estetikte tek tipleşme eleştirilerini çok duyar olduk. Bu durumun sebeplerini nelere bağlıyorsunuz?

İnsanlar hemen etki görmek istiyor. Çok fazla uygulama bir arada yapılıyor ve ortaya çıkan sonuç ister istemez bir benzerlik oluşturuyor. Çünkü yapılan uygulamalar aşağı yukarı aynı. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; işlemlerin minimalde tutulması, yavaş ve aşamalı olarak ilerlenmesi. Bu şekilde hasta ve doktor arasında bir fikir birliğine varılırsa özgünlük korunarak güzelleşmek  ve daha genç görünmek mümkün. 

Son dönemde kadınların popo büyütme ve genital estetik taleplerinde de çok artış olduğu söyleniyor… 

Doğru. Günümüzde özellikle genital bölge estetiği, estetik uygulamalar arasında hızla popüler hale gelmeye başladı. Teknolojinin ilerlemesi ve lazer genital estetik tedavilerinde ameliyatsız ve ağrısız başarılı tedavi sonuçları bu yöndeki talepleri artırıyor. Ama burada da öncelikli amaç her zaman estetik kaygı değil. Sarkma, genişleme problemleri, idrar kaçırma sorunları da bu sayede çok rahat çözüldüğü için talep görüyor.  

GENETİK KÖK HÜRCE VE MEDİKAL ESTETİK DOKTORU CANSEN YENİ KUT

AVATARLARI YAPILMIŞ YÜZLER TALEP EDİLİYOR

Estetikte tek tipleşmenin en temel nedeni, hastanın talepleri doğrultusunda yapılan işlemler mi?

Günümüzde sosyal medyanın etkisiyle filtrelenmiş, aplikasyonlarla değiştirilmiş hatta avatarları yapılmış yüzleri talep eden hastalarla çok fazla karşı karşıya kalıyoruz. Bu da beraberinde herkeste aynı kalkık kaşları, çıkık elmacık kemiklerini ve kalın dudakları ortaya çıkıyor. Dolayısıyla benzerlik kaçınılmaz hale geliyor.

Bu durumun önüne geçmek için neler yapılabilir?

Maalesef uygulayıcı tarafında, hasta kaçırmamak için bütün uygulamaları kabul eden, sınır tanımayan bir medikal grup var. İşini çok iyi yapan doktorlara başvurmak en belirleyici çözüm. Tamamen kişiye özel programlarla çalışan çok iyi doktorlar ve klinikler var.  

PLASTİK ESTETİK CERRAHI OZAN ÖZCAN

HERKES TÜRKAN ŞORAY OLAMAZ

“Bilinçsiz estetik çılgınlığı yaşanıyor” tespitine katılıyor musunuz? Siz, sizden istenilen her talebi hastaya uyguluyor musunuz?

Aksine insanlar günümüzde çok daha bilinçli. Bir hekim olarak bir anormallik görmüyorum ama bu işi abartanların normal olduğunu da düşünmüyorum. Ben, benden istenilen her talebi kesinlikle uygulamıyorum. Evet, herkes estetik yaptırma hakkına sahip ama herkesin de Türkan Şoray’a benzemesi mümkün değil. Her yüzün ihtiyacı farklıdır.

Herkes botoks yaptırabilir mi mesela?

Ben kesinlikle tavsiye ediyorum. 40 yaşa ulaşmadan bu işlem yapılırsa kırışıklıklara önlem alınmış olur ama o da dozunda yapılmalı. İnsanlar mimiklerini kaybediyor, güzelleşeyim derken esneme kabiliyetini bile kaybedebiliyor. Onun dışında botoksun hiçbir yan etkisi ve sakıncası yok.

PROF.DR. REHA YAVUZER

YAPAY ZEKA GÜZELLİĞİNİZİN EMRİNDE

“Nereye baksak aynı insanı görür gibiyiz” eleştirilerinin önüne geçmek için kişiye özel estetik uygulamaları önerileriniz neler?

2023 yılına damgasını vuracak en önemli estetik trend’lerinden biri, yüz kaldırıcı kas gruplarının çalıştırılmasını sağlayan teknolojiler. Amerika kökenli kas çalıştırtıcı EMFACE yüzde istenilen kasların kuvvetini arttırarak gençleşme sağlıyor. Diğer bir önemli gelişme de şu; güzelliğimizi yapay zekaya bırakacak gibi gözüküyoruz. Estetik ve güzellik de giderek artan robotik ve yapay zeka değerlendirmeleri, bireyin güzelliğine check-up yapıyor. Bulgular doğrultusunda öneriler getiriyor.

Bu durum, benzerlik görüntüsünü daha da artırmaz mı?

Hayır aksine; duygusal yaş, deri yaşı, altın oran, yaşlanmaya bağlı değişikliklerin tespiti  bilgisayarlar ve yapay zeka ile yapılabildiğinde çok daha karakteristik, kişiye özel sonuçlar elde edilebiliyor.