• BIST 107.901
 • Altın 151,680
 • Dolar 3,6982
 • Euro 4,3411

  AYM'den kritik karar

  22.01.2010 14:23
  Anayasa Mahkemesi, askerlere sivil yargı yolunu açan yasa değişikliğini oybirliğiyle iptal etti.
  AYMden kritik karar
  AYM'den kritik karar AYM'den kritik karar AYM'den kritik karar

  Karar, önceki gün ortaya çıkan "Balyoz" başta Sarıkız, Ayışığı ve Yakamoz gibi darbe planlarıyla ilgili sivil yargıda yürütülen soruşturmaları etkileyecek. Ayrıca, "Kozmik Oda" soruşturmasında yetki tartışması yaşanacak...

  Anayasa Mahkemesi, askerlere askeri mahalde işlenen “Anayasal düzene ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlarda” sivil yargı yolunu açan yasa değişikliğini oy birliğiyle iptal etti. Mahkeme, CHP"nin açtığı davada, AKP"nin gece yarısı yaptığı değişiklikle daha önce askeri yargının yetkisinde olan bazı suçlarda yetkinin sivil yargıya devredilmesini öngören düzenlemenin iptal istemini dün görüştü. İptali istenen değişiklikle, askerlerin kendi içinde darbe girişimi, cunta veya hükümete karşı eylem planları yapmaları gibi suçlarda yetki sivil yargıya verilmişti. Yüksek Mahkeme, akşam saatlerine kadar süren görüşme sonunda düzenlemeyi oybirliği ile iptal etti.

  Gerekçede ne dendi?

  İptal kararının, yasa değişikliğinin askeri yargının yetki alanını düzenleyen Anayasa"nın 145. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle alındığı öğrenildi. Anayasa"nın 145. maddesinde, “Askeri yargı, askeri mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkemeler, asker kişilerin; askeri olan suçları ile bunların asker kişiler aleyhine veya askeri mahallerde yahut askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidirler” hükmü yer alıyor. Mahkeme, bu maddede asker kişilerin askeri mahalde işledikleri suçlara ilişkin yetkiyi askeri yargıya verdiğini, bu yetkinin yasayla sivil yargıya devredilmesinin mümkün olmadığı sonucuna vardı. Darbe girişimi, cunta gibi suçlarda sivil yargının yetkili olabilmesi için Anayasa değişikliğinin gerektiği de ortaya çıktı.

  Hemen yürürlüğe girecek

  Yüksek Mahkeme, askerlere sivil yargı yolunun açılmasına neden olan “hali dahil” kelimesi yerine getirilen “halinde” kelimesini oybirliği ile iptal etti; düzenlemenin yürürlüğünü de oyçokluğuyla durdurdu. Yürütmenin durdurulmasına ilişkin kısa kararın Resmi Gazete"de yayımlanmasıyla askeri yargı eski yetkisini hemen kazanacak. Kararın bugün yayımlanacak.

  Balyoz, Sarıkız, Ayışığı, Islak İmza, askeri yargıya gidebilir

  * BALYOZ: Anayasa Mahkemesi"nin bu kararı devam eden birçok soruşturmayı etkileyecek. Bunların başında önceki gün Taraf Gazetesi"nde yayınlanan Balyoz darbe planı iddiasına ilişkin soruşturma olacak. Taraf gazetesi dün darbe planlarına ilişkin belgeleri sivil savcılığa vermişti. İptalle birlikte savcılığın görevsizlik kararıyla dosyayı askeri savcılığa göndermesi bekleniyor.

  * SARIKAZ, AYIŞIĞI: Bu karardan etkilenecek diğer önemli soruşturma ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı"nda eski kuvvet komutanlarının ifadesinin alındığı Sarıkız, Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarına ilişkin soruşturma olacak. Bu dosyanın, yetkisizlik kararı verilerek Ankara Başsavcılığı"na gönderileceği belirtilmişti. Ankara Başsavcılığı"nın Anayasa Mahkemesi kararından sonra dosyayı askeri savcılığa gönderebilecek. Bu soruşturma, askerlere sivil yargı yolunun açıldığı yasa çıkmadan önce de sivil yargı olan Ergenekon savcıları tarafından yürütülüyordu. Ergenekon savcıları planının sivil şahıslarla yapıldığı gerekçesiyle kendilerini yani sivil savcılığı yetkili görüyordu. Ankara Başsavcılığı"nın da bu görüşü paylaşması durumunda soruşturmayı kendisi de yürütebilecek.

  * ERGENEKON: Mahkemesinin iptal kararı daha önce Ergenekon soruşturması ve davası kapsamında yargılanan muvazzaf subayların durumunu etkilemesi beklenmiyor. Çünkü Ergenekon soruşturmasında askerlerin sivil şahıslarla birlikte ve askeri mahal dışında işledikleri suçlar soruşturuldu.

  * KOZMİK ODA: Karar, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç"a suikast iddiasıyla başlatılan ve daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı"na bağlı Seferberlik Bölge Başkanlığı"nda devlet sırlarının bulunduğu iki Kozmik Oda"da arama yapılmasına neden olan soruşturmayı da etkileyebilecek. Soruşturmada, Arınç"a yönelik suikast girişimi iddiası olduğu sonucuna varılırsa sivil yargının yetkisi devam edecek. Aksi takdirde, yetki askeri yargıya geçecek. İptal kararıyla, savcılığın sorguladığı iki albay ve bir binbaşıyı tutuklamaya sevk ederken ileri sürdüğü “hükûmete karşı silâhlı isyan” suçlamasına ilişkin soruşturmada da yetki askeri yargıya geçiyor. Kozmik Oda soruşturmasının da askeri savcılığa devredilmesi bekleniyor.

  * ISLAK İMZA: İptal kararının etkileyebileceği önemli soruşturmalardan birinin de Albay Dursun Çiçek"in ıslak imzasının bulunduğu iddia edilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı"na ilişkin soruşturma olacağı belirtiliyor. Soruşturmayı yürüten Ergenekon savcıları, Anayasa Mahkemesi"nin iptal ettiği düzenleme daha yokken başlayan soruşturmada kendisini yetkili görüyordu. Savcılar, belgenin bir Ergenekon sanığının ofisinde çıktığı için sivil savcılığın yetkili olduğunu savunuyordu. Eski Milli Savunma Bakanlığı Başhukuk müşaviri Cavit Çalış, “Bu, askeri mahalde ve sadece asker kişilerin katılımıyla işlenmiş bir suç. Eğer gece yarısı değişikliği yapılmasaydı, bunu sadece Askeri Savcılık soruşturacaktı. Anayasa Mahkemesi iptal ederse yetki askeri savcılığa geçer” demişti. Tüm bu davalarda askeri yargı ile sivil yargı arasında çıkacak olası yetki uyuşmazlıklarını Uyuşmazlık Mahkemesi karara bağlayacak.

  Bu suçları Kapsıyordu

  Yüksek Mahkeme"nin iptal ettiği düzenleme şu suçların asker kişiler tarafından işlenmesi durumunda yetkiyi sivil yargıya devrediyordu: “Devletin güvenliğine karşı suçlar, devletin birliğini bozmak, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Anayasayı ihlâl, Cumhurbaşkanına suikast, yasama organına karşı suç, hükûmete karşı suç, hükûmete karşı silâhlı isyan, silahlı örgüt, suç için anlaşma, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, casusluk, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslararası casusluk, devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerinde sadakatsizlik, yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini, yasaklanan bilgileri siyasal veya askerî casusluk maksadıyla açıklama, devlet güvenliği ile ilgili belgeleri elinde bulundurma.”

  "Savaş" ve "sıkıyönetim" kelimeleri de iptal edildi

  ANAYASA Mahkemesi"nin kısa kararında, hesapta olmayan bir iptal de çıktı. Askerlere sivil yargı yolunu açan düzenleme yapılırken Ceza Muhakemesi Kanunu"nun 250. maddesinde tek kelimelik değişiklik yapılmıştı. Maddedeki “savaş ve sıkıyönetim hâli dahil askerî mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır” ifadesindeki “hali dahil” yerine de “halinde” kelimesi konulmuştu.

  Anayasa Mahkemesi, “halinde” kelimesini iptal edince maddenin yeni hali “savaş ve sıkıyönetim askerî mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır” oldu. Bu ifadenin anlamsız olduğu ve uygulamada sorunlara yol açabileceğini düşünen Yüce Mahkeme üyeleri, “savaş ve sıkıyönetim” kelimelerinin de iptaline karar verdi. Bazı üyeler ise ifadenin anlamsız hale gelmediği görüşüyle bu iptale karşı çıktı.

  Bu iki kelimenin iptali ile maddenin son hali “askerî mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır” şeklinde oldu. Anayasa Mahkemesi kaynakları, iki kelimenin iptalinin uygulamayı değiştirmeyeceğini, savaş ve sıkıyönetim halinde de askerlerin askeri yargıya tabi olmaya devam edeceklerini belirtti.

  NE DEDİLER?

  CHP SÖZCÜSÜ MUSTAFA ÖZYÜREK

  Anayasa"ya aykırı durum iptal edildi

  ANKARA - CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek, Anayasa Mahkemesi"nin oy birliği ile aldığı iptal kararının yasanın Anayasa"ya aykırılığı ortaya koyduğunu belirterek “Anayasa"ya aykırı bir durum iptal edilmiştir. Biz CHP olarak inanarak verdiğimiz bir dilekçenin kabul edilmiş olmasından memnun olduk” dedi. Özyürek, yasanın iptal edilmesinin askerlerin yargılanamayacağı anlamına gelmediğini, sivillerin de karıştığı suçlarda zaten sivil mahkemelerde yargılamaların gerçekleştiğini ifade etti.

  KÜLTÜR BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY

  Sivilleşmenin önünü tıkıyorlar

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anayasa Mahkemesi"nin, 5918 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemelerini iptal etmesine ilişkin, “Türkiye"de sivilleşmenin önünü tıkamak konusunda eskimiş yapılar elinden geleni ardına koymuyor” dedi./vatan

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim