KRİTİK KARARLARA İMZA ATTI

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti başkanıyken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yargılandığı davada verdiği kararla tanındı. Kaftancıoğlu’nun, sosyal medyadaki bazı paylaşımları nedeniyle, 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı bu davada yargılamayı yapan Gürlek, HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve ÇHD'li avukatların davalarında da hakimlik yapmıştı.

UZUN SÜREN DAVALARI KARARA BAĞLADI

Gürlek öte yandan, 15 Temmuz Darbe Girişimine karışan Hava Harp Okulu mensuplarının davasının yanı sıra Hrant Dink gibi ülke gündeminde yer alan uzun süreli davayı karara bağlayan isim olarak tanınıyor.

Gürlek’in başkanı olduğu mahkemelerin bugüne kadar verdiği kararlar ise şöyle:

 Akın Gürlek’in başkanı olduğu mahkeme HDP'nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'a örgüt propagandası suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Bu ceza; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Demirtaş’ın ana davasındaki verdiği ihlal kararından önce tahliye edilmesine rağmen, cezaevinden çıkamamasına neden oldu.

Yeşil Sol Partisi'nin yeni ismi belli oldu! Yeşil Sol Partisi'nin yeni ismi belli oldu!

Gürlek’in, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu ise sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 yıl 8 ay, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı 2,5 yıl hapis cezası kararının altında imzası vardı. Ayrıca Akın Gürlek bir Barış Akademisyeni’ne şehit yakını ziyaret etme ‘cezası’ verdi. Ancak şehidin eşinin hakim olması ve durumdan rahatsızlığını Hakimler Savcılar Kurulu’na belirtmesi üzerine bu karar geri alındı.

Ayrıca gazeteci Can Dündar'ı kaçak ilan ederek gayrimenkullerine el koyma kararı da Akın Gürlek’in mahkemesinden çıktı.

Akın Gürlek, arasında Selçuk Kozağaçlı'nın bulunduğu ÇHD'li avukatların tahliye edilmesi üzerine görevden alınan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'ne atanmış ve yeni heyetle birlikte avukatlara hapis cezaları vermişti. Gürlek duruşma sırasında sık sık avukatlarla tartışmaya girmiş, gizli tanığa yönlendirici sorular sormuştu.

Akın Gürlek, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararını uygulamadığı kararıyla da gündeme geldi. Anayasa Mahkemesi, MİT TIR'ları görüntülerini gazeteci Can Dündar'a verdiği iddiasıyla suçlanan, milletvekili seçilmesine karşın yargılamasına devam edilen ve milletvekilliği düşürülen Berberoğlu'nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine karar vermişti. AYM, 17 Eylül 2020 tarihli kararıyla yerel mahkemeden yargılamanın durdurulmasını istemişti. Ancak Gürlek’in başkanı olduğu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'yi yerindelik denetimi yapmakla suçlayarak karara direnmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu karar nedeniyle Akın Gürlek’i FETÖ'cü savcı "Zekeriya Öz" olmakla suçlamıştı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ise "AYM kararlarına uymayan terfi edemez" ilkesine rağmen Enis Berberoğlu kararını yerine getirmeyen Akın Gürlek'i terfi ettirerek birinci sınıf hâkim yapmıştı.