• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Ayıptan kurtuluş

  30.06.2014 07:36
  Coşkun Irmak / Perde Arkası

  Coşkun Irmak / Perde Arkası

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerine o kadar daldık ki,demokrasi tarihimizin en önemli olayı gümledi gitti.

  Gerçi ülkemizdeki basının %65'ini teşkil eden merkez medya bu olayı bilerek es geçti.Çünkü şimdiye kadar yapılan darbelere ya direk ya da indirek olarak katkıda bulundukları için bu önemli olay onların ilği alanı dışındaydı.

  Bahsettiğim şey 12 Eylül darbesinin yargılanıp ceza alması.

  Bundan 34 yıl önce gerçekleştirilen ve tarihimizin en zalim darbesi,üzerinden bu kadar yıl geçsede yargılandı.Bu darbenin mimarlarından hayatta kalan iki eski generalin ceza alması yaşlarından dolayı sembolik değer taşısa da darbelerin demokrasinin düşmanı olduğu ve çok büyük bir suç ve utanç olarak kabul edilmesi hayati ve demokrasi tarihimizin en önemli olayı idi.

  Bu benim de şiddettle savunduğum ülkenin demokratikleşmesi açısından en önemli kilometre taşlarından biri olan 26 maddelik anyasa değişikliği oylaması ile gerçekleşti.

  4 yıl önce beyinleri sadece başbakan düşmanlığına proğramlanmış , hayır çalışması yapıp ve bu değişiklile 12 Eylül'ün yargılanamayacağını savunanların bu ğün utanmaya dahi yüzü varmı? sesleri çıkmadığı için bilemiyoruz.

  Yine bu hafta ;balyoz darbe davasından yargılananlar bu anayasa değişikliği ile sağlanan haktan yaralanıp AYM kararı ile yeniden yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

  Allah'ın işine bak ki ,bu kesimde şiddetle bu değişiklilere karşı çıkıyordu.Fakat demokratikleşme onlarında yaraına oldu.Yalnız bu konuda yerli yerinde tartışılma dı.Sanki bu kişiler suçsuz onun için bırakıldılar algısı oluşturulmaya çalışıldı.

  Bu olayda ki ince nüans özellikle örtülmeye çalışıldı.Hem alt mahkeme hemde temyiz mahkemelerinin darbe eylem planı dediği şeyler sanki olmamış da onun için karar verilmiş.Halbu ki AYM darbe planı yok demiyor,dönemin genelkurmaybaşkanı ve kara kuvvetleri başkanı şahit olarak dinlenmedi,dijital deliller le ilğili şikayetler yeterince ciddiye alınmadı için adil yargılanma olmadı ve yarğılanma yeniden yapılsın diyor.

  Bu ülkede yaşayan herkes bilirki; son 10 yıla kadar asker siyasetin göbeğinde idi.27 Mayıs,12 Eylül,28 Şubat,darbelerini uzaydan gelen ordu yapmadı.Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın.

  Çok şükür ki;Yeni Türkiye bütün engellemelere ve ağır bedellere rağmen yoluna devam ediyor.

  10 Ağustosta;bu millet ulusal güçlerin dayattığı Karzai modeli Cumhurbaşkanlığı sistemini reddedip,yeni Türkiyeye yakışanı yapıp milletin başkanını seçecektir.

  Aynı numaraları defalarca deneyip her seferinde mağlup olanlar bir defa daha boylarının ölçüsünü alacaktır.

  Hayırlı ramazanlar.....

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım!

   
  Bu yazı toplam 1120 defa okunmuştur.
  Yorumlar
  Güney DOĞULU
  04 Temmuz 2014 Cuma 01:58
  01:58
  İlk kez karşılarına taviz vermeyen geri adım atmayan biri çıktı... Gezi dediler ağaç dediler olmadı, mesele ağaç değil dediler yakıp yıktılar olmadı, yolsuzluk dediler,bakanlar dediler olmadı, mesele bakanlar değil dediler oğluna merhum anasına dil uzattılar olmadı... Yahu açın bakın dünya tarihine... Hiç bir ülkede istihbarat tırları üzerinden karalama yapılmış mıdır ? Dış işleri bakanı dinlenip dünyanın önüne yem olarak atılmış mıdır ? Bakanlar suçları ıspatlanmadan yerle onurları şerefleri yerle yeksan edilmiş midir ? Ne güzel demiş Yılmaz ERDOĞAN: "romantik şiddet diye bir şey vardı yok artık şiddet öküzleme bir şiddet işte..." Boylarının ölçüsünü alsalar ne olacak sayın yazar, bu insanlar ortaçağın bile gerisinde...
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim