• BIST 106.926
 • Altın 151,366
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3291

  Aygün haberi yalanladı

  17.07.2008 18:36
  Hürriyet'in sürmanşetten verdiği habere ilişkin açıklama şöyle: ATO BAŞKANI AYGÜN:ARACILIK YAPMADIM
  Aygün haberi yalanladı
  Aygün haberi yalanladı Aygün haberi yalanladı Aygün haberi yalanladı

  Hürriyet'in sürmanşetten verdiği habere ilişkin açıklama şöyle:
  ATO BAŞKANI AYGÜN:ARACILIK YAPMADIM

  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, bugün günlük gazetelerin birinde yer alan "Hükümetten askere mesaj götürmüş" başlıklı haberle ilgili, "Aracılık yapmadım, herhangi bir misyon da yüklenmedim" dedi.

  Aygün yazılı açıklamayla, hükümet ile asker arasında mesaj getirip götürme gibi bir misyonu, "konumu gereği" üstlenmediğini ve üstlenmeyeceğini, aracılık dahil devletin üst kademesinde açık bilgi akışının herhangi bir noktasında olmadığını duyurdu.

  Aygün, bu kapsamda herhangi bir görüşme yapmadığını vurgularken, soruşturmayla ilgili de bugüne kadar bir yorum yapmadığını ve bundan sonra da yapmayacağını kaydetti.

  HÜRRİYET'İN HABERİ ŞÖYLEYDİ

  Enis BERBEROĞLU

  ATO Başkanı Sinan Aygün, 1 Mayıs 2008"de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt"a hükümetin bir mesajını ilettiğini, telefonla görüştüğü ve "Abi" dediği kişiye de bu bilgiyi aktardığını vurguladı.

  Aygün, sorgusunda "Devlet sırrı" diyerek yanıtsız bıraktığı Abi"nin kimliğini açıklamadı. Ancak yakın çevresine göre askere mesaj yollayan kişi hükümetin önemli bir bakanı.

  ERGENEKON soruşturması, ATO Başkanı Sinan Aygün"ün üç ayı aşkın süredir gizli tutulan kritik Genelkurmay ziyaretinin açığa çıkmasına vesile oldu.

  İki gün önce tahliye olan Aygün"ün, sorumuz üzerine doğruladığı bu ziyaret, 1 Mayıs 2008 Perşembe günü gerçekleşti. Aygün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt"la görüştü. Bu randevudan sonra "Abi" diye hitap ettiği arkadaşını telefonla aradı.

  "Abi" kayıtta

  7 aydır teknik takipte olan Aygün, bu telefon görüşmesinde, "Hükümetin mesajını askere aktardığı" yolunda ifade kullandı, "Abi" ile diyaloğu kayda alındı.

  Yaklaşık bir hafta sonra Aygün ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, İsrail Ulusal Günü nedeniyle 8 Mayıs 2008 Çarşamba günü düzenlenen davette karşılaştı. İkilinin samimi sohbeti gazetecilerin dikkatini çekti. Tercüman Gazetesi Ankara Temsilcisi Metin Özkan, davetten sonra Aygün"ü telefonla aradı, Genelkurmay Başkanı ile arasında geçen diyaloğu sordu. Bu görüşme de teknik takibe takıldı.

  Hákim sormadı

  "Abi" ile yaptığı telefon görüşmesi Aygün"ün, polis ve savcılık sorgularında gündeme geldi. Ancak ATO Başkanı Aygün, bu yöndeki soruları "Devlet sırrıdır" diyerek yanıtsız bıraktı. Aygün, sorgu hákimliğinde yaşadıklarını ise dünkü telefon görüşmemizde şöyle anlattı:

  S. Aygün: Dedim ki, bu devlet sırrıdır. Ben bunu açıklayamam bu kadar insan (diğer şüpheliler) önünde. Ama istiyorsanız, çıktıktan sonra beni tek başıma çağırın, detaylandırmak istiyorsanız, bu sizin takdirinizdir, yazın ben altını imzalayım. Yok evet bu devlet sırrıdır derseniz şayet bana, detaylandırmayı istemezseniz şayet, detaylandırmayabiliriz dedim. Bekledik sormadı, geçti o soruyu.

  Hákim sormadı yani.

  S. Aygün: Sormadı hayır.

  Genelkurmay Başkanı"na ziyaret konusu.

  S. Aygün: Konuşmamda ben arkadaşıma anlatıyorum. Abi dediğim arkadaşıma anlatıyorum. O da konuya vakıf olduğu için anlatıyorum. Oradan bu abi kim dedi. Ağabeyin kim olduğunu size söyleyebilirim ama gizli söyleyeceğim dedim. İstemedi o da.

  Hákime hükümetten mesaj götürdük dediniz mi?

  S. Aygün: Hayır ben öyle bir şey demedim.

  Olay o ama, anladığım kadarıyla.

  S. Aygün: Genelde o ama...

  O konuda hiç Hákimle bir diyalog geçti mi aranızda?

  S. Aygün: Hayır ben bekledim çağırsın, bu devlet sırrıdır, size özel söyleyebilirim dedim.

  Hükümetin önemli bir üyesi

  Aygün dünkü konuşmamızda Genelkurmay"a verdiği mesajın sahibini ve içeriğini açıklamadı, ısrarlı sorularımı yanıtsız bıraktı. Ancak çok yakın çevresinden aldığım izlenim, bu mesajın hükümetin önemli bir üyesinden kaynaklandığı yolunda.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim