• BIST 108.930
 • Altın 154,537
 • Dolar 3,8239
 • Euro 4,5220

  Aygiad'dan zamma tepki

  22.07.2008 13:19
  Aydın Genç İş Adamları Derneği (AYGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Güler, 1 Temmuz’da yapılan elektrik zamlarının sanayicinin rekabet gücünü azalttığını söyledi.
  Aygiaddan zamma tepki
  Aygiad'dan zamma tepki Aygiad'dan zamma tepki Aygiad'dan zamma tepki

  Aydın Genç İş Adamları Derneği (AYGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Güler, 1 Temmuz"da yapılan elektrik zamlarının sanayicinin rekabet gücünü azalttığını söyledi.
  Yeni uygulamaya giren zamdan en çok sanayicilerin etkileneceğini belirten Güler; “Sanayiciye daha ucuz elektrik verilsin derken, üstüne otomatik zamlar geldi. Aydın ne yatırım konusunda ne de elektrik maliyeti indirimi konusunda hiçbir teşvikten yararlanamıyor. Dünyada enerji maliyetlerinin yükselmesi ülkemizde de zamlara neden oluyor. Enerjiye arka arkaya gelen zamlar sanayicileri olumsuz yönde etkilemekte. Ülkemizde zaten yüksek olan enerji maliyetleri sanayicinin ve üreticinin dünya pazarlarında rekabet gücünü ortadan kaldırıyor. Dünya ülkelerinde enerji fiyatları daha ucuz, firmalar zaten yaptıkları ihracatlarına bizden bir adım daha önde başlıyor. Konutlarda elektrik tasarrufuna gitmek daha kolay, ama sanayicilerin üretimini azaltarak tasarruf yapması düşünülemez. Yapılan en son enerji zamları üreticinin ve sanayicinin sırtındaki yükleri daha da arttırdı. Sanayi kuruluşları kar etmek yerine ayakta kalmak için mücadele vermekte. Girdi maliyetlerine bakıldığında önümüzdeki günlerde yatırım yerine, sanayi kuruluşları kapanacak ve işsizlik daha da artacak. Hükümetten beklenen; enerji maliyetleri düşürülmeli, sanayiciyi rahatlatıcı önlemler alınmalı ve teşvikler sektörel bazda verilmelidir” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim