• BIST 85.310
 • Altın 248,166
 • Dolar 6,0466
 • Euro 6,7481

  Aydınlı Tabipler otomasyon sisteminden şikayetçi

  22.05.2014 10:58
  Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, Aydın merkez Efeler ilçesinde 2. basamak devlet hastanelerinde uygulamaya geçilen otomasyon sisteminin sebep olduğu aksaklıklardan dolayı rahatsız olduklarını ifade etti.
  Aydınlı Tabipler otomasyon sisteminden şikayetçi
  Aydınlı Tabipler otomasyon sisteminden şikayetçi Aydınlı Tabipler otomasyon sisteminden şikayetçi Aydınlı Tabipler otomasyon sisteminden şikayetçi

  Aydın merkez Efeler ilçesindeki Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi ve Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde 1 Mayıs’ta değiştirilen bilgisayar otomasyon sistemi ile hizmetlerin durma aşamasına geldiğini dile getiren Aydın, bu değişimin 10 yılda 5. Otomasyon değişimi olduğunu kaydetti. Durumdan oldukça rahatsız olduklarını beyan eden Aydın, sorumluların hekimler değil sistemden kaynaklandığını vurguladı.

  “SAĞLIK HİZMETLERİ DURMA NOKTASINA GELMİŞTİR”
  Yapılan yeni otomasyon siteminin pratik olmadığını ve hekimlerin iş yükü arttırdığını iddia eden Aydın, “Aydın Tabip Odası olarak daha önce yaptığımız açıklamalarda Aydın İli’nin sağlık kuruluşlarının donanımı ve sağlık çalışanlarının sayısı bakımından Türkiye’de orta sıralarda olduğunu, bunun bizim hekimler olarak daha kaliteli sağlık hizmeti vermemizi engellediğini belirtmiş idik. Bu zor koşullarda biz hizmet verir iken 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Aydın İli merkezinde Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi ve Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde bilgisayar otomasyon sistemi değiştirildi. Bu değişim son 10 yılda 5. bilgisayar otomasyon sistemi değişimi uygulamasıdır. Bu yeni bilgisayar otomasyon sistemi ile Aydın merkezde 2. basamak devlet hastanelerinde verilmekte olan hizmetler hem hastalar hem sağlık çalışanları için işkence haline gelmiş, sağlık hizmetleri durma noktasına gelmiştir. Önceki sistemde yapılan tüm uygulamalara ulaşılamadığı için hastanelerin hafızası sıfırlandı. Bu otomasyon sistemi hastaların randevu almasından, tetkik istenmesine, rapor çıkarılmasına, ilaç yazılmasına, hastaların yatırılmasına, tıbbi işlem yapılmasına, yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasına, faturalandırılmasına gibi tüm hizmetlerde aşırı şekilde yavaşlama, hizmet verememe ve yanlışlara sebebiyet vermiştir. Kullanıma başlanan otomasyon sisteminin kullanışının pratik olmaması, yeni teknoloji ve mevzuata uygun olmaması bizlerin iş yüklerini yüzde 100 arttırmıştır. Bu artan iş yükleri hasta hekim ilişkisini bozmakla, gereksiz sürtüşmelere sebebiyet vermekle iş ortamı barışı ve huzurunu bozmaktadır. Bu sistem hastaların iyi, hızlı, kaliteli sağlık hizmeti almasını engellemektedir. Yine bu uygulama Aydın merkezi Devlet Hastanelerinde hasta sayılarında, yapılan tıbbi işlemlerde ciddi azalmaya sebebiyet vermiştir. Bu sayısal azlığın hastane gelirinde azalmaya sebebiyet vermesi kaçınılmazdır” dedi.

  “SORUMLUSU BİZ HEKİMLER DEĞİLİZ”
  Yaşanan bu olumsuzluğun sağlık çalışanlarına bağlanılmasına karşı olduklarını öne süren Aydın, “1 aydır Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Atatürk Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde uygulamaya geçilen otomasyon sisteminin sebep olduğu sağlık hizmetlerindeki kargaşa, hukuksal durumlar, hastane gelirlerinin azalmasının sorumlusu biz hekimler değiliz. Bu hatalı uygulamanın bedelini de biz ödemek istemiyoruz. Tüm sağlık çalışanları ve kuruluşlarının gelirlerinin çoğunu döner sermayeye bağlı performans ücretleri oluşturmaktadır. Günümüz bilişim uygulamalarından uzak pratik olmayan ve sürdürülmesi mümkün olmayan bu hatada ısrar edilmesi sağlık kuruluşlarının iflasına kadar gidecek, maddi kayıplara sebebiyet verecektir. Hasta hekim ilişkisini bozan, iyi hekimlik uygulama alanı bırakmayan bu uygulamada ısrar edilmesini bizler anlamıyoruz. Bizler bu hatayı, sorumluluğu, mali faturanın bedelinin sağlık çalışanlarına çıkarılmasını kabul etmiyoruz. Aksi bir durumda tüm sağlık çalışanları ile birlikte her türlü örgütsel eylemlilik faaliyetlerimizle bu yanlışı protesto edeceğimizi şimdiden ilan ediyoruz” diye konuştu.

  “SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SİSTEM DEĞİLDİR”
  Devlet Hastanelerinde yeni geçilen bilgisayar otomasyon sistemi uygulanabilir ve sürdürülebilir bir sistem olmadığını anımsatan Aydın, “Bu durum hekim ve sağlık çalışanları olarak bizlerin size doğru, hızlı, kaliteli sağlık hizmeti vermesini engellemekte, zorlaştırmaktadır. Vatandaşa layık görülen bu çağdaş olmayan uygulamaların sebebi biz hekimler ve sağlık çalışanları değildir. Aydın merkezde Devlet Hastanelerinde yeni geçilen bilgisayar otomasyon sistemi uygulanabilir, sürdürülebilir bir sistem değildir. Hatada ısrar sağlık kuruluşları, sağlık çalışanları, hastaneler olarak bu sistemin altında topyekün kalmamıza sebebiyet verecek olup bu ise ciddi bir kaos ortamı yaratacaktır. Biz Aydın Tabip Odası olarak Aydın halkına yaraşır kurumlarda, modern, çağdaş tıbbi donanımları ile iyi hekimlik hizmeti vermek istiyoruz. Tüm yetkilileri de bu ortamları kurmaya, sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim