• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aydınlı Rektör'e soruşturma

  12.04.2008 14:14
  Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar'ın görevi ihmal suçu işlediğini tespit etti.
  Aydınlı Rektöre soruşturma
  Aydınlı Rektör'e soruşturma Aydınlı Rektör'e soruşturma Aydınlı Rektör'e soruşturma

  YÖK, SDÜ'DEKİ YOLSUZLUK RAPORUNU SÜMEN ALTI ETMİŞ

  Maliye Bakanlığı müfettişleri iki yıl önce bir ihbar üzerine başlattıkları incelemede Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar'ın görevi ihmal suçu işlediğini tespit etti. Baydar'ın, başında bulunduğu Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği'ndeki lazerli cerrahi artroskopi ameliyatlarında yolsuzluk yapıldığını ve kullanılmayan malzemeleri kullanılmış gibi göstererek kamuyu 464 bin YTL zarara uğrattığı belirlendi.

  Olayı soruşturan müfettişer, söz konusu usulsüzlüğü bir rapor haline getirerek Erdoğan Teziç başkanlığındaki Yükseköğretim Kurumu'na sundu. Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı da iddialar üzerine YÖK'ten soruşturma çılması için izin talep etti. Ancak YÖK'ten ne müfettiş raporu ile ilgili, ne de savcılığın soruşturma talebi konusunda bir işlem yapılmadı.

  Isparta Cumhuriyet Savcılığı şimdi YÖK'e ikinci bir yazı göndererek daha önceki soruşturma talebi ile ilgili yazının akıbetini sordu. YÖK'ün izin vermesi Rektör Baydar hakkında dava açacak olan savcılık, aksi bir durumda Danıştay'a itirazda bulunacak.


  SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar'ın başkanı olduğu Ortopedi Kliniği'nde yapılan lazerli cerrahi artroskopi ameliyatlarında lazer problarının birden fazla hastaya kullanıldığı halde her hastaya farklı prob kullanılmış gibi fatura edilerek devletin zarara uğratıldığı iddiaları Maliye Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

  Ameliyatları yapan doktorların haksız kazanç sağladığı kanaatine varan bakanlık, iddialarla ilgili 2005 yılında inceleme başlatıldı.


  Maliye Bakanlığı muhasebet kontrolü Uğur Eroğlu, lazer cerrahi artroskopi ameliyatı yapılan 451 ameliyat dosyasından 422 adedinin SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, 29 adedinin de diğer doktor ve asistanlarınca yapıldığını belirleyerek, hasta dosyalarının bir çoğunda, ameliyatta kullanılan lazer probunun olmadığını, olanların ise seri lot numaralarının kazınmış olduğunu, ayrıca bazı dosyalara da yapıştırılan problarında sahte olduğunu belirledi.

  Eroğlu, sadece 2004 ve 2005 yılında malzemenin alındığı Mira Dış Tic. A.Ş.'nin kayıtlarında 484 adet fazla fatura çıkışı olduğu ve bunun karşılığında 464 bin YTL'nin haksız yere tahsil edildiğini tespit etti.


  Bir malzeme birden fazla hastaya kullanılmış


  Bazı dosyalarda yapılan incelemede üzerinde 'tek kullanımlık' diye yazan lazer probunun birden fazla hastaya kullanıldığı, Ümmü Eratik isimli hastaya 13.01.2005 tarihinde 308019 lot numaralı probla ameliyat yapıldığı görülürken, Saadet Keçeci, Emine Karacaoğlu ve Dürdane Güçlü isimli hastalara da aynı numaralı proplarla 2004 Nisan ayında ameliyat yapıldığı belirlenmiş.

  Bu hastaların sağlık kurulu raporlarında ise farklı lot numaralı probların kullanıldığı belirtiliyor. Yine 17719 lot numaralı probların bulunduğu hasta dosyasının incelenmesinde toplam 22 adet lazer probunun üzerinde aynı lot numarasıyla 2001 yılının ocak ve aralık ayları ile 2002'nin aralık aylarında çok farklı tarihlerde hastalara kullanıldıkları görüldü.

  İncelemelerde bu hastalara ait sağlık kurulu raporlarının hiç birisinde kullanılan malzemenin lot numarası yokken, ameliyat notlarının hepsinde farklı lot numaralı olduğu ortaya çıktı.

  Müfettiş Eroğlu, soruşturmanın başlamasının ardından dosya ve malzemelerin kazınarak tahrif edilerek delillerin yok edilmeye çalışıldığını da savundu:
  "Bütün dosyalar incelendiğinde usulsüzlüğün daha büyük boyutta olacağı aşikardır. İncelemenin başlatılmasının ardından birçok hastaya lazer problarının tekrar tekrar kullanılmasından dolayı sayılarının yetersiz kalması nedeniyle bazı dosyalara orijinal prob yerine taklitlerinin yapıştırılması yoluna gidilmiştir.

  Tüm bu hususlar göz önüne alındığında lazer problarının birden fazla hastaya kullanıldığı halde her hastaya farklı prob kullanılmış gibi fatura edilerek devletin zarara uğratıldığı kanaatine varılmıştır."

  Kutu......
  Firma yetkilisi ameliyata bile giriyor

  Müfettiş Uğur Eroğlu hazırladığı raporda; ortopedi servisindeki 'lazerli cerrahi artroskipi' ameliyatının işleyişi ve haksız kazancın nasıl yapıldığını şu tespitleriyle özetliyor: "Hastaların diz eklemine uygulanacak 'lazerli cerrahi' ameliyatında firma temsilcisi de hazır bulunup, lazer probunu poşetinden açarak doktora uzatmakta, steril olan doktor poşetin içinden probu alarak lazer makinesine takmaktadır...

  Doktorlar hastanın dizine prop ile lazer uygulayarak işlemi gerçekleştirmektedir. Ameliyatın ardından firma temsilcisi hastanın dosyasının arka kapağına kullanılan lazer probunu yapıştırmakta, asistan doktora lazer probunun numarası, uygulanan enerji miktarı gibi konularda bilgilerini vermektedir. Asistan doktor da ameliyatın ardından bu bilgilere göre ameliyat notu düzenlemektedir...

  Firma temsilcisi bu kağıdı elden rapor işleri bölümüne götürmekte, burada düzenlenen sağlık kurulu raporu ve daha önce hastadan almış olduğu vekaletname ile fatura karşılığında hastanın kurumundan malzeme bedelini tahsil etmektedir.  Bu uygulamanın çeşitli sakıncaları içerdiği açıktır. Bir firma elemanın hastane personeli gibi ameliyatlara girmesi, bir takım notlar düzenlemesi, elden evrak takibi yapması, sağlık kurulu raporu çıkarması ihmalin ispatıdır. Usulsüzlük söylentileri ameliyata giren diğer doktorlar tarafından birkaç defa Rektör Baydar'a iletilmişse de aynı firma, aynı elemanla çalışmaya devam edilmesi de ilginçtir. Rektörün bu elemanla zaman zaman Ankara'ya beraber gittikleri de diğer doktorlar tarafından itiraf edilmiştir."


  Müfettiş raporunda; ortopedi servisinde çalışan diğer öğretim üyesi ve asistanların görüşlerinde 2002-2003 yılları arasında usulsüzlük söylentileri üzerine bunun o dönemde ameliyatları ekip şefi olarak gerçekleştiren Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar'a bildirdikleri halde gerekli tedbirler alınmadığı yönündeki ifadelerine yer verildi. Bu nedenle Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar'ın Türk Ceza Kanunu'nun 230'uncu maddesine göre 'görevi ihmal' suçunu, disiplin hükümleri bakımdan da yönetim görevinden ayrılma cezasını gerektiren suç işlediği görüşlerine yer verildi.


  SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, müfettişe verdiği yazılı ifadesinde; ameliyat sonrasında dosyaların düzenlenmesi, lazer problarının yapıştırılması işlemlerinin personel yetersizliği yüzünden kendi elemanlarının değil firma elemanları tarafından yapıldığını doğruladı.

  Kendisinin ameliyat ekibinin başı olduğundan probların dosyalara yapıştırılıp yapıştırılmadığını denetlemesinin mümkün olmadığını ifade eden Baydar, "Toplam ameliyat sayısı bine yakındır. Lazer problarının takıldığı cihaz da maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle alımı yoluna gidilmemiş, cihazı Mira Dış Tic. A.Ş firması hastaneye sağlamıştır." dedi.

  Zaman

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim