AYDINPOST HABER SERVİSİ/Murat UÇKAÇ-Hasmal’de düzenlenen yemeğe Aydın Valisi Kerem Al, Aydın Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İbrahim Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğitoğlu, Tarım ve Gıda Komisyonu Başkanı Abdülkerim Tikbaş, KOSGEB Aydın İl Müdürü Turgut Gözen ,ASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semih Menzilci, ASİAD Kadın Girişimciler Komisyonu Başkanı Ayşe Bakat, Aydınlı iş kadınları ve aileleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semih Menzilci, “Ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan yaşadığı gelişmeleri tüm dünya ilgi ile izlemektedir. Yaşanan gelişmeler Türkiye’nin büyük bir atılım içerisinde olduğunun en büyük göstergesidir. Türkiye’nin dünyanın en büyük on ekonomisi içerisinde yer almayı hedeflediği düşünüldüğünde, 2023 vizyon hedefimizin gerçekleşmesi adına sürekli yükselen bir grafik çizmemiz gerektiği de kaçınılmazdır. Ancak bir çok alanda olduğu gibi özellikle iş gücü ve istihdam alanında ülkemizin atması gereken önemli adımlar mevcuttur. Derneğimiz ASİAD işlerini geliştirmek, büyütmek ve dış pazara açılmak isteyen işadamlarımızı temsil edecek organizasyon olmanın yanı sıra ilimizdeki sorunları gündeme taşıyarak, çözüm önerileri üretmek ve ilimizi hak ettiği yere ulaşması yolunda geniş katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Kurucu üyesi olduğu ESİDEF ve TUSKON Türk iş dünyasındaki en yaygın sivil toplum kuruluşudur” dedi.

img_3252.jpgYapılan araştırmalarda Türkiye’de bayanların iş gücüne katılımının yüzde 30.5 olduğunu ifade eden Menzilci, “Biz daha fazla bayanımızın iş hayatına girişimci olarak katılmasını istiyoruz. Bu nedenle bir yandan bayanlarımıza gerekli bilgi ve becerilerle donanmasına yardımcı olmak, diğer yandan da işsizliğin azaltılmasına ve istihdamın artırılmasına katkıda bulunmak amacı ile Aydın Bayan Girişimcilerini arıyor projesini başlattık. Aydın ASİAD bünyesinde bulunan Bayan Girişimciler Komisyonunun Aydın Bayan Girişimcilerini arıyor projesi ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutacak niteliktedir. Bayan girişimcilerimizin profili iş yapış biçimlerini değerlendiren ve geleceğe dair ön görülerini kapsayan bu çalışma Türkiye’nin Aydın kenti ve bir üretim şehri olan Aydın’da önemli bir açığı kapatma yolunda önemli bir adımımızdır” diye konuştu.

asiad-kadin-girisimciler-komisyonu-baskani-ayse-bakat.jpgASİAD Kadın Girişimciler Komisyonu Başkanı Ayşe Bakat, “Çalışkanlığımız ve yenilikçi yaklaşımımızla kendimize yer edindiğimiz iş dünyasında, güçlü önsezilerimiz, sorumluluk duygumuz ve kolay iletişim kurmamız sayesinde avantajlı hale geliyoruz. Bu da bizim daha güçlü ve başarılı olmamızı sağlıyor. Biz kadınlar bir çok işi bir arada yapabilme yeteneğine sahibiz. İşten çıkıp koştura koştura eve gelip yemek yapmamız, evle, çocukla, eşle ilgilenmemiz bunun bir kanıtıdır. Ülkemizdeki kadın girişimci sayısı ve oranı ilerlemiş ülkelerin rakamlarıyla karşılaştırdığımızda dünya sıralamasının oldukça gerisinde olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki kadınlar dünya ve Türkiye nüfusunun yarısını oluşturmasına rağmen ekonomik faaliyetlerde aynı oranda temsil edilememektedir. İş dünyasında daha etkin olmamız, gelişen ekonomiler için bir zorunluluk olmuştur. Bizler işimizi severek yaparsak her türlü zorluğa sabır gösterir ve hedefe ulaşana kadar çalışırız. Kadının iş dünyasında daha çok yer almasıyla ortaya çıkacak gücün farkındayız” dedi ve bu düşünceler ışığında Aydın Sanayici ve İş Adamları Derneği Kadın Girişimciler Komisyonu’nu oluştuklarını belirtti.

Konuşmalarının ardından ASİAD Kadın Girişimciler Komisyonu üyesi olan ve KOSGEB desteği ile iş yeri açan Perihan Koç, KOSGEB destekleri ile bölgemizde ilk iş yerini açan Hale Kavurucu ile Samsun Valiliği’nin düzenlediği 81 İlde Başarılı İş Kadınları Programında Aydın’ın başarılı iş kadını seçilip Samsun’da plaket alan Filiz Gökbel Kiremitçi başarılı hikayelerini anlatarak kadınların başarılı olabilmeleri için gereken tek şeyin inanmak olduğunu ifade ettiler.

 Aydınpost'u Twitter üzerinden takip etmek için tıklayın!

img_3228.jpg

img_3238.jpg

img_3243.jpg