• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Aydın'ın doğal güzelliği sergide

  25.03.2008 20:08
  Fotoğraf Sanatçısı Volkan Tuncay'ın Aydın ilinin kültürünü, coğrafyasını ve yetişen tarım ürünlerini resmettiği kişisel fotoğraf sergisini vatandaşların beğenisine sunuldu.
  Aydının doğal güzelliği sergide
  Aydın'ın doğal güzelliği sergide Aydın'ın doğal güzelliği sergide Aydın'ın doğal güzelliği sergide

  Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleşen sergi açılışına Aydın Valisi Mustafa Malay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, davetliler ve sanatçının yakınları katıldı.
  Açılışta konuşan Fotoğraf Sanatçısı Volkan Tuncay, fotoğraf çekmeyi çok sevdiğini ve gördüklerini fotoğrafla başkalarına aktarmayı tercih ettiğini söyledi. Bu sergisinde çeşitli yönleriyle Aydın'ı ele aldığını belirten Tuncay, “Çektiğim fotoğrafları bir araya getirerek Aydın'ın kısaca ifade etmeye çalıştım. Sergimde 115 eser bulunuyor. Bunların hepsi kar kış, sıcak, soğuk demeden il genelinde gerçekleştirdiğim geziler sonucu elde edildi. Bu kareleri yakalayabilmek için dağ bayır gece gündüze demeden dolaştım. Aydın'ın dağında ve ovasında yetişen inciri, kestaneyi, pamuğu, zeytini, çileği ve elmayı fotoğraflayarak, insanlara ulaştırmaya çalıştım. Bu eserler olmasaydı Türkiye'nin diğer yerlerinde yaşayanlar Aydınımızı nasıl tanıyacaktı?” dedi.
  Resim ve fotoğrafların yaşanan anları ölümsüzleştirdiğine değinen Vali Mustafa Malay da, yıllar önce ortaya konan eserler ile Aydın'ın geçmişi hakkında bilgi sahibi olunduğunu kaydetti. İnsanların yıllar sonra hatırlamak ve özlemlerini gidermek için sevdiklerinin fotoğraflarını çektiğine dikkat çeken Malay, “Sanatçımızda ilimizin simgesi olan inciri, kestaneyi ve kültürümüzü resmetmiş. Ama sadece bunları çekmek yetmiyor, paylaşmakta lazım. Diğer insanlarında bunları görmeleri için bu eserleri sergilememiz lazım. Görsel değerler, paylaşıldıkça güçlenir. Fotoğraf kültürüne giren değerler daha çabuk büyür ve daha geniş kitlelere ulaşır. Fotoğraflar çekenleri ile birlikte yaşar ve yaşatılır” diye konuştu.
  Yapılan konuşmaların ardından serginin açılışı Vali Malay ve davetliler tarafından yapıldı. Daha sonra sergiyi gezen Vali Malay, sanatçıdan eserler hakkında bilgiler aldı. Vatandaşların ücretsiz olarak ziyaret edebileceği sergide yer alan eserleri ileriki günlerde satışa çıkaracağını açıklayan Volkan Tuncay, elde edilecek geliri “Haydi Kızlar Okula” kampanyasına başlayacağını belirtti. (iha)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim