• BIST 108.508
 • Altın 153,730
 • Dolar 3,8505
 • Euro 4,5205

  Aydın'ın depremselliği

  23.02.2009 13:00
  Aydın Eski Eserleri Severler Derneği 2. Başkanı ve emekli Bayındırlık ve İskan Müdür Yardımcısı Mehmet Özçakır, Aydın’ın tüm ilçeleriyle birlikte birinci derece riskli deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatarak, bu konudaki risklerin unutulmamasını isted
  Aydının depremselliği
  Aydın'ın depremselliği Aydın'ın depremselliği Aydın'ın depremselliği

  Büyük Menderes Deltası"na yakın mahallelerde zeminin taşıma gücü ve buna bağlı emniyet gerilmesinin düşük ve dayanıksız olduğuna işaret eden Mehmet Özçakır, “Ovanın dağlarla birleştiği kesitlerdeki çizgisel fay hatları potansiyel tehlikelere açıktır. Ancak, Türkiye sadece İstanbul"dan ibaretmiş gibi tüm ulusal basında olası İstanbul depremi gündeme getirilmekte; Aydın"ın ve Ege bölgesinin bu konudaki yüksek riskleri unutulmaktadır. 1999 yılındaki büyük Marmara depremi bu konuda bir milat olmuştur. Bu yıl 2009 yılında 10. yıldönümü olan bu felaketin geçen yıllar boyunca unutulduğu, ülkemizde ve ilimizde sanki bundan böyle deprem olmayacakmış gibi güncel diğer sorunlar arasında gündemden düştüğü de acı bir gerçektir. Ama 17 Şubat 2009 tarihinde Simav"daki 5 şiddetindeki deprem, unutanlara "Ben buradayım" mesajı verdi” dedi.
  Özellikle zemin dayanımının düşük olduğu Çine ile Söke ovalarına yakın ilçe ve köy yerleşimlerinde ciddi risklerin mevcut olduğuna işaret eden Özçakır, “Hazır beton zorunluluğundan önce el ile hazırlanan betonla yapılan bu yapıların en azından son deprem yönetmeliğine göre dayanımlarının mutlaka gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ama bu konuda duyarsız kalan apartman sakinleri binalarının depreme dayanıklılığı konusunda aynı refleksle ilgisiz kalmaktadır. Her ne kadar devletin afet sonrası alınması gereken önlemleri, mutlaka dosyalarda mevcut ise de asıl önlem deprem öncesi yapılması gerekenlerdir” diye konuştu.
  Deprem riskine karşı belediyelere büyük görevler düşmekte olduğuna değinen Özçakır, “Riskli mahalleler ve alanlar belirlenerek deprem master planı hazırlanmalıdır. Yapıların kat mülkiyeti yasasında öngörüldüğü üzere apartmanın bir malikinin dahi talebiyle incelenmesi, belediyelerce hizmet satın alarak gerçekleştirilmesine öncülük yapılmalıdır. Ama seçim sathi mailinde hiç bir başkan adayının seçim programında deprem öncesi önlemlere ilişkin açıklama bulunmadığına üzülerek izlemekteyiz. Aydın"ın en az jeotermal enerji kadar, en az yol su çöp sorunu kadar hatta daha da önemli deprem riski söz konusudur. Seçilecek başkanın bu konuda duyarlı olması en büyük temennimiz. Ama bizlere düşen büyük sorumluluk bu konuda kimin duyarlı olacağını iyi tespit etmektir. Deprem bizi hatırlamadan, biz depremi unutmamalıyız”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim