• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235

  Aydın’ın beka sorunu sadece jeotermal elektrik santralleri !

  18.03.2019 08:45
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

  11.03.2019 tarihinde yayınlanan yazımız ile Germencik’te faaliyette olan jeotermal elektrik santrallerinin ruhsatları olup olmadığını, var ise kimin verdiğini, santraller ruhsatsız ise bu santraller hakkında ne yapıldığını sormuştuk.

  Bu yazının yayınlandığı ana kadar hiçbir kişi ve kurumdan yanıt gelmedi.

  Aydın Valiliğinden en ufak bir yanıt yok.

  Bugüne kadar hiçbir jeotermal elektrik santraline ruhsat vermedik diyen Germencik Belediye Başkanı ve Efeler Belediye Başkan adayı Ümmet Akın’dan, Germencik Belediyesi tarafından düzenlenen ruhsatları sunmamıza rağmen hiçbir yanıt gelmedi.

  Bugüne kadar hiçbir jeotermal elektrik santraline ruhsat vermedik diyen Ümmet Akın mı, yoksa aşağıdaki belgeler mi gerçeği ifade ediyor?

  jeotermal1.jpg

  Ruhsatlardan en son düzenlenenin tarihi 18 Aralık 2018.

  Yani Ümmet Akın’ın 18 Şubat 2019 tarihinde yaptığı “Jeotermallere ruhsat verme yetkisi bende yok. O yetki Büyükşehir Belediye Başkanlarında, ruhsatları onlar verdi…” dediği tarihten iki ay önce.

  Takdiri sayın okurlarımıza bırakıyorum.

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 16 Mart 2019 tarihinde Aydın’da yaptığı açıklamada "…Bir konu dikkatimi çekti, Aydın'ımız özellikle jeotermal alanında çok önemli bir ilimiz ama gelin görün ki burada özellikle insan, çevre, tabiat odaklı olması gereken enerji yatırım yaklaşımına bazen uzak reaksiyon gösteren firmalar varmış. Bunu duyunca Sayın Valimize dedim ki; devlet olarak en ufak tavizimiz yok, hangi yatırımcı olursa olsun bizim amacımız istihdamın, yatırımın önünü açmak, lakin insan, tabiat, çevre odaklı yaklaşıma aykırı hangi firma varsa gerekeni yapma konusunda size yetki. Biz devlet olarak arkanızdayız. " şeklinde açıklama yaptı.

  Sayın Berat Albayrak, Germencik’teki jeotermal elektrik santrallerinin birçoğunun “yapı kullanma izin belgesi” ve “işyeri açma ve çalışma ruhsatı”  olmamasına rağmen yıllardır faaliyette bulunduklarını biliyor musunuz?

  Sayın Berat Albayrak, Aydın Valiliğinin bugüne kadar bu santrallerle ilgili işlem yapıp yapmadığını sordunuz mu?

  Sayın Berat Albayrak, bu konuda herhangi bir işlem yapmayan ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığı konusunda tarafınıza bir bilgi verildi mi?

  31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Cumhur İttifakının en önemli söylemi “beka” üzerine. Ülke genelinde bu konuda yapılan tartışmaya girmek bu yazımızın konusunu oluşturmuyor.

  Fakat, Aydın için bir tek “beka” sorunu var. Oda jeotermal elektrik santrallerinin Aydına verdiği zararların bir an önce engellenmesi ve başka santraller açılmasının durdurulmasıdır.

  Aydındaki jeotermal elektrik santrallerinin verdiği zararların en büyük sorumlusu AKP iktidarı ve onun enerji politikalarıdır.

  Son zamanlar, JES’lerin Aydına verdiği zararlarla ilgili olarak, AKP Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş’ın ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak beyanları oldukça ilginç ve dikkat çekici.

  Açıkçası bir Aydınlı olarak, bu söylemlerin ete kemiğe bürünmesini, somut adımlar atılmasını, Aydın Valiliği’nin gerçekleştirdiği çiftlik alanı ihalesinin bir an önce iptal edilerek bu kaynağın gerçek sahibi olan Aydın halkının iradesi doğrultusunda değerlendirilmesini, Germencik’te ruhsatsız olarak faaliyette olan JES’lerin derhal kapatılmasını, yıllardır bu konuda hiçbir işlem yapmadan çalışmalarına izin veren kamu görevlileri hakkında yasal işlem yapılmasını, bütün JES’lerin gerçek anlamda denetlenmesini ve sonuçlarının Aydın halkı ile paylaşılmasını, bu konuda halkın çığlığına kulak verilmesini bekliyorum!

  Yerel seçimlerde sıradan bir vatandaş olarak oyumu buna göre kullanacağım.

  Sonuç olarak, Aydının beka sorunu sadece jeotermal elektrik santralleridir.

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 2770 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim