• BIST 108.645
 • Altın 154,531
 • Dolar 3,8286
 • Euro 4,5258

  Aydın'ımızın gururu oldu

  25.11.2008 16:22
  Türk profesörün büyük başarısı
  Aydınımızın gururu oldu
  Aydın'ımızın gururu oldu Aydın'ımızın gururu oldu Aydın'ımızın gururu oldu

  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Sarp, Cenevre Üniversitesi ile 3 yıldır ortaklaşa yürüttüğü bilimsel çalışmalar sonucunda, Türk bilim tarihine önemli bir hizmeti sunarken, ADÜ'nün adını dünya bilim tarihine yazdırdı.

  ADÜ Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Sarp, Öğretim Görevlisi Hakkı Babalık ve Cenevre Üniversitesi'nden Prof. Dr. Radovan Cerny, mineroloji dalında çok önemli bir başarıya imza attı.

  ADÜ Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıl süren çalışmalar sonucunda ADÜ'nün Türk bilim tarihinin yanı sıra dünyada mineroloji konusunda adını altın hafifler yazdırdığını belirtti.

  “ADÜ, adını dünyaya duyuran ender üniversitelerden birisi olmuştur” diyen Boylu, sözlerini şöyle sürüdü:

  “Üniversitemiz bu mineralin keşfiyle Türkiye'deki üniversiteler arasında ayrı bir değer kazanmıştır. Bu ilki başarmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu tarz bilimsel çalışmaların, Adnan Menderes Üniversitesinin adını akademik çevrelerde daha da saygın bir yere getireceğine inanıyorum.”

  Prof. Dr. Boylu, mineraloji dalında Prof. Dr. Sarp'ın bugüne kadar çok sayıda çalışması bulunduğunu ifade etti.

  Bu güne kadar yaptığı çalışmalar sonucunda Prof. Dr. Sarp'ın hazırladığı 100'ü aşkın bilimsel makalenin, dünyanın önemli mineraloji dergilerinde yayınlandığını ifade eden Prof. Dr. Boylu, katı cisimlerin atomik yapılarıyla ilgili yaptığı çalışmalarla, mineraloji konusunda dünyanın saygın bilim adamları arasına, ADÜ Öğretim Üyesi Sarp'ın adını ilk sırada yazdırdığını bildirdi.

  22 ÜYEDEN 21'İ “EVET” OYU VERDİ

  Prof. Dr. Halil Sarp ise Türk üniversiteler tarihinde ilk ve tek olmak üzere yeni bir mineral keşfi yaptığını, bu mineralin adına “Lapeyreit” adını verdiğini anlattı.

  Yapılan keşfin, dünyanın gelişmiş 22 ülkesinden üyesinin bulunduğu Uluslararası Mineraloji Birliği Yeni Mineral İsimlendirme ve Sınıflandırma Komisyonu'nca 31 Eylül'de 21 oyla kabul edildiğini, ancak ret oyu veren 1 üyenin de daha sonra ikna olarak bulduğu minerali “dünyada yeni bir mineral” olarak kabul ettiğini kaydeden Sarp, şöyle konuştu:

  “Artık dünya mineraloji literatüründe ADÜ tarafından yapılmış bir çalışmada yer almaktadır. Bu buluşum gelecekte teknolojinin gelişmesine zemin ve katkı sağlayacak. Bu mineral ileride teknoloji alanında kullanılacak. Mineralin nerede işe yarayacağı, bilim adamları tarafından daha sonra keşfedilecek. Bu çalışmam Amerikan Minerolojist Dergisi'nde yayınlanacak. Bu güne kadar yaptığım çalışmaların ilmi değeri var, ama bilimsel prestij değeri çok büyük. Bunun için çok çalışmak lazım. Şu unutulmamalı ki bilimsel araştırma olmadan teknoloji yuvasından çıkamaz.”

  Sarp, daha önceki yıllarda bulduğu bir başka mineralin, anjonik akım üretiminde teknolojik olarak yerini alacağını da sözlerine ekledi.
  Öte yandan, Prof. Dr. Sarp'ın başarısı ADÜ Senatosu tarafından da kutlandı.
  Senato Odası'nda yeni minareli tanıtan Sarp, ayakta alkışlandı.

  PROF DR. SARP'IN ÖZ GEÇMİŞİ

  1944 yılında Karacasu ilçesinde doğan Sarp, yüksek öğrenimini Cenevre Üniversitesi'nde tamamdı.

  Sarp'ın Mineraloji dalında yapmış olduğu çalışmalar sonucunda 100'ü aşkın bilimsel makalesi önemli dergilerde yayınlandı.

  Günümüzde Mineraloji dalında dünyanın saygın bilim adamları arasında yerini alan Sarp, insanlık tarihi boyunca keşfi yapılmış 4 bin'e yakın mineralin 42'sinin bizzat keşfini yaparak insanlık hizmetine sundu.

  Sarp, halen Karacasu Memnune İnci Yüksek Okulu Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşletmeciliği Programında Süstaşları ve Mineralojisi ile Gemoloji ve Süstaşı İşletme Teknikleri dersi veriyor

  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim