• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Aydın'daki içme sularının yüzde 60'ı kirli

  03.11.2011 16:39
  Aydın İl Sağlık Müdür Yardımcısı Nermin Erol, ''Yapılan ölçümlerde, Aydın'daki içme ve kullanma sularının yüzde 60'ı kirli çıktı'' dedi.
  Aydındaki içme sularının yüzde 60ı kirli
  Aydın'daki içme sularının yüzde 60'ı kirli Aydın'daki içme sularının yüzde 60'ı kirli Aydın'daki içme sularının yüzde 60'ı kirli

  Erol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Aydın'daki su ölçümlerinin Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılması için 4 cihaza ihtiyaçlarının olduğunu belirterek, bu dört cihazın maliyetinin 750 bin lira olduğunu kaydetti.
  Bu cihazların olmaması nedeniyle Aydın sularının ölçümlerini yapamadıklarını, kontrollerin İzmir Bölge Hıfzısıhha Enstitüsünde yapıldığını aktaran Erol, numunelerin alınıp İzmir'e götürülmesi ve sonuçların alınmasının zaman aldığını söyledi.
  Erol, ildeki sularda arsenik, selenyum, antimon gibi parametrelerde sorun olduğunun görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:
  ''Yapılan ölçümlerde, Aydın'daki içme ve kullanma sularının yüzde 60'ı kirli çıktı. Muhtarlar klorlamayı düzgün yapmıyorlar. Klorlamayı iyi yaptıktan sonra suyun kötü çıkmasına sebep yok. Musluktan akan suyun klor seviyesi 0.3-05 ppm arasında olması gerekiyor. En son yaptığımız ölçümlerde bazı ilçelerimizde arsenik, selenyum, antimon, nitrat, nikel'de sorun var. Bunlar bizim 2005 yılında çıkan yönetmelik parametrelerine uymuyor. Arseniğin sağlık açısından yan etkileri var. Su ölçümleri çok önemli. Arsenik, böbrek kanseri, akciğer kanseri, mesane kanseri, deri kanseri yapıyor. Bu yüzden Halk Sağlığı Laboratuvarımız güçlendirilmeli. Kendi ölçümlerimizi kendimiz yapmalıyız.''  

   

  AYDIN'DA SORUN YOK, KÖYLERDE AKSAKLIKLAR VAR
  Kirli su gelişmesiyle ilgili olarak Aydın Sağlık Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Nermin Erol yazılı açıklama yaptı.
  Erol, "Öncelikle gazetecilere yönelik ilimizin içme ve kullanma suları ile ilgili tarafımca bir beyanatta bulunulmamıştır. Aydın Sağlık Müdürlüğü olarak, içme ve kullanma sularının teknik ve hijyenik şartlara uygunluğu ile suların kalite standartlarının sağlanması öncelikli amacımızdır. Bu kalite standartlarının takibi ise, belli periodlarla yapılan kontrol ve denetim izlemleri( mikrobiyolojik ve kimyasal analizler) ile yapılmaktadır. İl genelinde yıl boyunca 2031 kontrol ve 644 denetim izlemi, bu amaçla yapılmıştır. Analiz sonuçları, belediyelik olan yerlerde belediyelerle, köylerde ise muhtarlar ve İl Özel İdaresi ile paylaşılarak işbirliğine gidilmektedir. Aydın genelinde özellikle belediye sınırları içinde olan yerleşim yerlerinde içme ve kullanma sularımız temiz olup, zaman zaman klorlamadaki aksaklıklar nedeniyle köylerimizde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle de muhtarların klorlamaya özen göstermelerinin teşviki için bilgilendirme toplantıları ve uyarılar yapmaktayız.
  İlimizin tüm içme ve kullanma sularının analiz sonuçları Aydın Sağlık
  Müdürlüğünün web sayfasında düzenli olarak uzun süredir yayınlanmaktadır.
  Geçici süre yaşanan teknik bir sorun nedeniyle bu bilgilere ulaşmakta sıkıntı olsa da, isteyen kişi ve kurumlar Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı İle İlgili İşler Şube Müdürlüğüne başvurarak daha sağlıklı bilgilere ulaşabilirler" diye konuştu.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim