• BIST 86.162
 • Altın 250,590
 • Dolar 6,0531
 • Euro 6,7766

  Aydın’da yerel seçimler, aday adayları ve çözüm bekleyen sorunlar

  03.12.2018 08:45
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Yerel seçim hazırlıkları tüm partilerde hızla devam ediyor. Her partide aday adayları çalışmalarını hızlandırdı. Herkes kulislerle aday olmaya çalışıyor. Toplumsal düzeyde kendini öne çıkarma telaşında.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çerçioğlu’nun adaylığını epey zaman önce açıkladı. Fakat bunun dışında diğer partiler Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayını resmi olarak açıklamadı.

  AKP ve MHP ittifak görüşmeleri sırasında Aydın ile ilgili görüşmelerin yapıldığı fısıltı haberleriyle yayıldıysa da henüz bir açıklama yok.

  Yerel seçim sürecinde en fazla dikkati çeken husus, aday adaylarının ne için aday olduklarını, seçilmeleri halinde projelerinin neler olduğunu, Aydın ve ilçeleri ile ilgili sorunları nasıl çözeceklerini açıklamamış olmaları. Açıkçası aday adaylarının böyle bir kaygısını da gözlemleyemedim.

  Parti içi demokrasi kavramının yerleşmediği bu süreçte elbette aday adaylarının gözü genel merkezde. Halkı ve tabanı dikkate alma, onun sıkıntı ve sorunlarına çözüm bulma adına bir gayret belki de bu yüzden gözükmüyor. “Ben ne yaparsam yapayım, genel merkez ne derse o oluyor” düşüncesi hakim.

  Parti içi demokrasi yaşama geçmediği, ön seçim ile halkın kendisini temsil edecek kişileri belirlemediği sürece de bu sıkıntılar hep yaşanacak.

  Önümüzdeki hafta içinde birçok aday belirlenmiş olacak. Özellikle de CHP de.

  Adaylar belirlendikten sonra, tüm adayların bu konuya yoğunlaşarak projelerini oluşturarak halka sunması gerekli.

  Peki,  Aydın halkı yerel seçimlerde adaylardan neler bekliyor? Aydınlıların sorunları neler?

  Aydın’ın temel, çözüm bekleyen sorunları;

   

  1)Jeotermal santrallerden doğaya salınan atıklar nedeniyle oluşan çevre kirliliği

  Jeotermal elektrik santrallerinden doğaya salınan atıklar nedeniyle oluşan çevre kirliliği Aydının en önemli ve hayati sorunudur. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu bu konuda çok kötü bir sınav verdi. Görev süresi boyunca bu konuda hiçbir şey yapmadı. 2016 yılında üç tane seyyar laboratuvar kurarak çevre kirliliğini her yönüyle araştıracağı konusunda söz veren Çerçioğlu, bu sözünü tutmadı. Jeotermalin “J” sini bile ağzına alamadı. Birde üstüne ABB adına Sultanhisar’da bir jeotermal elektrik santrali kurmak için ilk adımı attı.

  Bu aşamada, jeotermal elektrik santrallerinin doğaya verdiği zararlarla ilgili olarak Efeler Belediye Meclisi tarafından hazırlanan rapordan bahsetmeden geçemeyeceğim. Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Belediye Meclisi üyeleri ile birlikte bu raporu kamuoyu ile paylaştı. Bu rapor tarihi öneme sahip bir rapordur. Bu rapor ile JES’ler nedeniyle Aydın’da oluşan çevre kirliliği ilk kez bir kamu kurumu tarafından belgelenmiş oldu. Buradan emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.

  Efeler Kent Konseyi ve ona bağlı sivil toplum kuruluşları bu konuda çok önemli bir basın açıklaması yaparak, JES’lerin Aydındaki ekolojik dengeyi bozduğunu, havasını, suyunu  ve toprağını kirlettiğini ifade etmesi son derece önemlidir. Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr.Tuncay Erdemir’i ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.

  Tabi AKP adaylarının halk toplantılarında bu konuda ne diyeceklerini merakla bekliyorum.

  Yerel seçimlerde aday olacak kişilerin önünde jeotermal elektrik santralleri ve çevreye etkileri en büyük sorun olarak duruyor. Ve halkında kendilerine soracağı ilk sorunun bu olacağını düşünüyorum.

  efeler-belediyesi-005.jpg

   

  2)Aydın’daki alt yapı eksiklikleri

  Aydın ciddi anlamda alt yapı eksiklikleri olan bir şehir. İlhami Ortekin’in belediye başkanlığı döneminden bu yana alt yapı olarak Aydın’a çok az şey yapıldı. Aydın’a sorunlu bir battı çıktı ve bir kısım yol yapımı dışında Aydın Büyükşehir Belediyesi alt yapı hizmeti olarak elle tutulur hiçbir şey yapmadı. Aydın’da her geçen gün artan trafik sorununun altında yatan temel neden alt yapı eksikliğidir.

   

  3)Trafik ve çarpık kentleşmeden kaynaklanan sorunlar

  Altyapı eksiklikleri ve çarpık kentleşme sonucunda Aydın’da ciddi bir trafik ve otopark sorunu yaşanmaktadır. ABB, geçen zaman içerisinde trafik sorunu ile ilgili olarak çözüm üretememiş ve bu konuda hiçbir adım atılamamıştır. Aydın’da trafik her geçen gün büyüyen bir sorundur.

   

  4)Kültür sanat alanındaki eksiklikler

  Kültür ve sanat açısından Aydın maalesef büyük şehir olamadı. Bu konuda en büyük görevin düştüğü ABB yerel birkaç organizasyon dışında bir şey yapmadı. Yapılan etkinliklerde popüler sanatçıların katıldığı, ulusal bayramlarda gerçekleştirilen açık hava konserleri ile sınırlı kaldı.

  Aydın, edebiyat, resim, müzik, sinema ve diğer sanat dallarında yapılacak etkinliklere hasrettir.

  Kültür ve sanat alanında Efeler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen resim ve fotoğraf çalıştaylarını ifade etmeden geçemeyeceğim. Ayrıca Efeler Belediyesi’nin, Efeler Kent Konseyi ile birlikte Bosnalı Konağında gerçekleştirdiği “Kent Belleği” Aydın tarihi açısından son derece önemli bir gelişmedir. “Kent Belleği” aynı zamanda bir ilktir.

  efeler-belediyesi1-001.jpg

   

  5)Aydında spor alanındaki etkinlikler

  Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Aydınspor’u tesislerden çıkarma kararının ardından Aydınspor’un hali içler acısı. ABB tarafından, Voleybol Bayanlar Ligindeki takımın desteklenmesi son derece olumlu bir gelişme. Hem voleybolun sevilmesi ve halka yayılması hem de Aydın’ın tanıtılması adına çok önemli.

  Efeler Belediyesi tarafından Efespor Basketbol takımının desteklenmesi de çok anlamlı. Efespor’un Basketbol ikinci Ligindeki başarıları bu desteğin önemini ortaya koyuyor.

  Fakat Aydın, bu iki güzel gelişme dışında spor alanında yeterli düzeyden desteklenmiyor.

   

  6)Yeşil alanlar ve ağaçlandırma

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun en çok eleştirileceği konulardan biri de Aydının yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması. Aydın, JES’lerin verdiği çevre kirliliği ile birlikte, yeterli düzeyde ağaçlandırma yapılmaması nedeniyle çoraklaşmıştır.

   

  7)Sulama havzalarının ve su kaynaklarının korunması

  Aydın için en büyük tehlikenin çevre kirliliği olduğunu yukarıda açıkladık. Bu anlamda en büyük kirlilikte su havzalarında ve su kaynaklarında yaşanmaktadır. Özelliklede Menderes havzası can çekişmektedir. Belediyelerin bu konuda gerekli önlemi almamaları, denetimleri gerçekleştirmemeleri ve alt yapı çalışmalarını ve arıtmaları tamamlamamaları büyük sorun oluşturmaktadır.

   

  Yerel seçimlerde aday olacakların bu sorunlara ayakları yere basan çözümler üretmesi gerekmektedir.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 2008 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim