• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aydın'da sigarayla mücadele

  06.06.2008 15:00
  Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tütün Salgınına Türkiye’nin Cevabı” isimli panel, Aydın Sanayi Odası (AYSO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
  Aydında sigarayla mücadele
  Aydın'da sigarayla mücadele Aydın'da sigarayla mücadele Aydın'da sigarayla mücadele

  Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tütün Salgınına Türkiye"nin Cevabı” isimli panel, Aydın Sanayi Odası (AYSO) Konferans Salonu"nda gerçekleştirildi. Sigara kullanımın yaygınlaşması ve tütün mamulleri zararlarının ele alındığı panele Aydın Vali Mustafa Malay, Aydın İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Tire, AYSO Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
  Açılışta konuşan İl Sağlık Müdürü Mehmet Çobanoğlu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye"de de tütün ürünlerinin tüketilmesinin yaygın bir alışkanlık ve ciddi bir halk sağlı sorunu olduğunu söyledi. Bu ürünlerinin tüketilmesinin kullananların yanı sıra pasif olarak tütün dumanına maruz kalanları da etkilenmekte olduğunu işaret eden Çobanoğlu, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin günlük hayatta tütün ürünü tüketen yetişkinlerle bir arada bulunmaları ve onlara özenmeleri, gelecek nesillerin sağlığını da tehdit eden bir durumdadır. Sigara içme oranını düşürmeyi başaran ülkelerin stratejilerinden birisi "Bırak-Kazan" kampanyalarıdır. Ülkemizde 2002 yılından bu yana yürütülen kampanyalarda; bu yılda dahil olmak üzere üç kez birincilik elde ettik. Türkiye genelinde 69 bin kişinin nu kampanyaya katılımı sağlanırken, ilimizde bu rakam 16 bin 47 kişi olarak gerçekleşmiştir. Bununla birlikte; il genelinde tüm sağlık personelimiz sigaranın zararları konusunda halkı bilinçlendirme çabalarını sürdürdüler. Sigara konusunda kampanyaların yanı sıra halkımızı bilinçlendirme çalışmalarımızı düzenlediğimiz çeşitli etkinlikler ve konferanslarla sürdürüyoruz” dedi.
  Kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zarından korumak ve herkesin temiz hava soluyabilmesi için gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye"de çeşitli düzenlemelerin yapılmakta olduğunu hatırlatan Vali Mustafa Malay, tütün mamullerinin zararları ile bu zararlı alışkanlıktan uzak durmasını sağlamak için alınan kararın yerinde olduğunu ifade etti.
  Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunu"nun yürürlüğe girmesinin ardından çeşitli düzenlemelerin yapıldığına değinen Malay, “Yapılan mevzuat düzenlemeleri sonucunda ülkemiz; tütün ürünlerinin zararlarından korunmak yolunda önemli adımlar atmış ve bu konuda yasal düzenlemesi olan sayılı ülkeler arasına girmiş oldu. Uygulama kapsamında tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığı yerlerde yasal düzenleme ve buna bağlı uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarılar, herkesin görebileceği yerlere asıldı. Vatandaşlarımızın da bu konuda yüksek bir duyarlılığa sahip olduğu, tütün bağımlılığı olsun olmasın tütün ürünlerinin kullanımı konusunda yürütülen mücadeleyi destekleyeceklerine inanıyorum. Bu yasa tam olarak uygulandığı takdirde gelecek 10 yıl içinde binlerce kişinin yaşamının kurtulacağını, ciddi hastalıkların önleneceğini; kapalı mekanlarda herkesin rahatlıkla çalışabileceği yada ziyaret edebileceği daha temiz ve sağlıklı mekanların oluşacağını tahmin ediyorum. Bu konuda başta kaymakamlarımız olmak üzere tüm idarecilerimizin yasayı harfiyen uygulamasını istiyorum. Yasayı ihlal eden kendiniz bile olsanız, mutlaka gerekli işlemi hemen yapın” diye konuştu.
  Yapılan konuşmaların ardından panele konuşmacı olarak davet edilen Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçar “Türkiye"de Tütün Mamulleri Kullanımı”, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Elif Dağlı “Sigaraya Karşı En Etkili Reçete: Kanun” ve 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Kılıç da “Bugünümüzü ve Yarınımızı İlgilendiren Bir Salgın” kolunu çalışmalarını sundu.

  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim