• BIST 107.763
 • Altın 151,770
 • Dolar 3,7007
 • Euro 4,3511

  Aydın'da ortak sera

  26.11.2008 14:11
  Hollanda Kraliyet Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Carla Konsten ve Hollanda’nın Denhar Şehri Ticaret Odası Başkanı Marius Varekamp başkanlığındaki Hollandalı yatırımcı işadamı heyeti jeotermal seracılık yatırımı yapmak için Aydın'a geldi.
  Aydında ortak sera
  Aydın'da ortak sera Aydın'da ortak sera Aydın'da ortak sera

  Karşılıklı konuşmalar ve iki ülkenin de birbirini yatırım yapmak amaçlı tanıması bakımından gerçekleşen toplantıya Aydın Valisi Mustafa Malay, Aydın AK Parti Milletvekili Ahmet Ertürk, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, AYTO Meclis Başkanı Mahmut Çağlayan, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu, Hollanda Kraliyet Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Carla Konsten, Hollanda"nın Denhar Şehri Ticaret Odası Başkanı Marius Varekamp ve çok sayıda iş adamı katıldı.
  İkili görüşmelere başlanmadan önce Hollandalı heyete bilgi veren AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ; “2008 yılı içerisinde 3. kez ilimize gelen Hollandalı misafirlerimiz bu yıl içinde ilk gelişlerinde Aydın"ın tarım potansiyeli ve jeotermal durumu ile ilgili bilgi almışlardı. Daha sonraki ziyaretlerinde Aydın"ın tarım yerlerini ve jeotermal sahalarını görme tanışma ve bütün zenginliklerimizi gezme fırsatı bulduk. Bu günkü buluşmamızda ise Jeotermale dayalı seracılıkla ilgili tarım sahalarını gezice ve inşallah yatırım yapmak isteyen Hollandalı işadamlarımızla birebir konuşmalar anlaşmalar yapacağız” dedi.
  Aydın ili Türkiye"nin en önemli tarım şehirlerinden biri olduğunu belirten Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Baştuğ, şöyle konuştu; “İklimi, toprak yapısı ve güneşi bakımından jeotermal yatırıma Türkiye"de en uygun şehirdir. Ayrıca diğer işlere göre Aydın ili 22 gün daha fazla güneş görüyor. Türkiye"nin en uygun ve en sıcak jeotermal kaynaklarının bulunduğu ilimiz hava ve demir yolları ulaşımı bakımından da ulaşımı çok kolay bir ildir. Seracılık alt yapımız olduğu için eğitimci işçiler bulmak ve çalıştırmak içinde olanaklarımız var. Ayrıca tarihi ve turistlik yerleri bakımından da ilimiz çok zengindir gerek denize yakınlığı gerekse ören yerleri bakımından turistlere ziyaretçilere kapısını açıyor. Bu toplantının yeni iş birlikleri ve yatırımların doğmasına vesile olmasını diliyorum”
  AYDIN"DA BAHÇECİLİĞİN GELİŞMESİNDE KATKIDA BULUNACAĞIZ
  Hollanda yürütülen tarımsal faaliyetler hakkında bilgiler veren Hollanda"nın Denhar Şehri Ticaret Odası Başkanı Marius Varekamp da, “Bahçe Şehir potansiyeli çok yüksek olan ülkemizde tarıma ve tarımla ilgili yatırımlara büyük önem veriyoruz. Türkiye"de bahçecilik konusunda çok önemli bir ülke ama Hollanda"da çok ileri seviyede biz sadece keşif yapmak için değil, Tarımla ilgili profesörlerimizle ekipmanlarımızla, keşif yaparak tarım potansiyeli çok yüksek olan Aydın ilinde değerli iş adamlarımız ile yatırım yapmak için geldik. Bu bölgede bahçeciliğin gelişmesinde katkıda bulunacağız. Umarım İş birliği sağlanır ve Türkiye ile aramızda iş birliği olur” diye konuştu.
  Seracılıkta en önemli faktörün ısınma olduğuna değinen Vali Mustafa Malay ise, şunları söyledi: “Seracılıkta değişik metotlarla ısınma sağlanabiliyor. Ancak kullanılan yakıtların bir çoğu hem çok pahalı hem de yetiştirilen ürünün kalitesini bozuyor. Bu nedenle seracılık için en uygun kaynak jeotermaldir. Türkiye"nin de jeotermal bakımından en zengin ili Aydın"dır. MTA Aydın bir çok kazı yaptı yapmaya da devam ediyor. Jeotermal ile birlikte Aydın"ın bir diğer zenginliği güneşidir. Aydın iklimsel yapısı ve jeotermal kaynakları sayesinde dünyadaki en önemli seracılık projelerine imza atacaktır. Türkiye"de en fazla Ornagize Sanayi Bölgesine sahip olan illerinden bir tanesi olan ilimizde, jeotarmal seracılık için oldukça fazla miktarda arazi mevcuttur. Ben iki ülkenin yaptığı bu işbirliğinden olumlu sonuçların çıkacağına inanıyorum”
  Daha önce 2008 yılı içinde 2 kez daha görüşmeye gelen Hollanda heyeti Aydın ilinde tarımla ilgili bir çok çalışma sahasının yatırım sahasının olduğunu söyleyerek, bu kez görüşmelerinde ikili konuşmalar ve Hollandalı Profesörlerin yer keşfi ile yatırım yapmaya yönelik bir ziyaret gerçekleştirmek istediklerini belirttiler.

  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim