• BIST 103.310
 • Altın 230,119
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098

  Aydın'da 'Ortak Eğitim Modeli Uygulaması" konferansı

  31.05.2014 13:29
  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından desteklenen Aydın İl Yenilik Platformu ve Aydın Sanayi Odası işbirliğinde “Ortak Eğitim Modeli Uygulaması" konulu konferans gerçekleştirildi.
  Aydın'da 'Ortak Eğitim Modeli Uygulaması" konferansı
  Aydın'da 'Ortak Eğitim Modeli Uygulaması Aydın'da 'Ortak Eğitim Modeli Uygulaması Aydın'da 'Ortak Eğitim Modeli Uygulaması

  Aydın Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, ASTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, KOSGEB Aydın Hizmet Merkezi Müdürü Başkanı Turgut Gözen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Görgülü, İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

  Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, yaptığı açılış konuşmasında; meslek eğitimin yanı sıra iş yerlerinde elde edilecek pratik bilginin önemine dikkat çekerek "Sanayi Odası olarak Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) kapsamında, çalışmalarımız var. Orta öğretimdeki öğrencilerimize eğitimler vererek, sanayimizdeki fabrikalara nitelikli elemanlar kazandırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 400 öğrencimize bu yönde eğitim verdik. Geri dönüş olarak yaklaşık yüzde 60'lık bir başarı oranımız var. Günümüzde üniversitelerimiz gayet güzel eğitimler veriyorlar. Ancak aldıkları bu eğitimi gençlerimiz, işyerlerinde isteğimiz seviyede pratikte uygulayamıyorlar. Bunun sebebi de iş yerlerinde pratiklerini yapamamalarından kaynaklanıyor. Bizim gençlerimizin esas sorunu, aldıkları eğitim ile ilgili değil. Aldıkları eğitimi, sanayide uygulama sorunları var. Bunu nedenle de haklı olarak kendilerine öz güvenleri olmuyor. Çünkü sahada sudan çıkmış balığa dönüyorlar. Ne işletmeye faydalı olabiliyorlar ne de faydalı eleman olarak yetişiyorlar. Eğitimin yanı sıra sahada edindiğimiz pratik bilgilerin önemini bilen birisiyim. Buna, çok önem vermeliyiz" dedi.

  Ülkede uygulanan mesleki eğitimin, sanayicinin ve piyasanın ara eleman ihtiyacını karşılayamadığını savunan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan da, "Türkiye'de, en önemli eksiklerimizden birisi de mesleki eğitimdir. Ben de Sanat Enstitüsü çıkışlı bir arkadaşınızım. Yıllar önce mesleki eğitimi bitirenler, piyasada çok daha rahat iş yapabilecek bilgi ve donanıma sahip oluyorlardı. Gerçekleştirilen değişimle birlikte mesleki eğitim, sanayicimizin ve piyasanın ara eleman ihtiyacı karşılanamaz hale geldi. Piyasada iş bekleyen işsiz insanımız var. Belli alanda yetişmiş ara elamanımız ise yok. Sanayici, eleman arıyor ama bulamıyor. Bugün ülkemizde uygulanan eğitim düzeyiyle bunu karşılama imkanı bulamıyoruz. Mesleki eğitim daha küçük yaşlarda başlamalıdır. Çocuklar yetenekleri ortaya çıkarılarak yönlendirilmeli ve gelecekte başarılı olabilecekleri eğitimleri almaları sağlanmalı" diye konuştu.

  Açılış konuşmalarının ardından Türkiye ve Odalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB) Ortak Eğitim ve Kariyer Geliştirme Koordinatörü Ali Ziya Sülünbey, bu uygulamayı paylaşmasına olanak sağlanmasında emeği geçen kişilere teşekkür ederek başladı. Ortak Eğitim Modeli uygulamasının üniversitelerine 8 yıl önce getirildiğini kaydeden Sülenbey, Tıp Fakültesi hariç tüm öğrencilerin bu programdan yararlandığını kaydetti. Sülenbey; kendi meslekleriyle ilgili kuruluşlarda 3 sınıf 1 dönem itibari ile çalışmaları sonucu firma tarafından asgari ücret ve üniversite tarafından iş kazaları ve mesleki hastalıklarını kapsayan sigortalarının yapıldığı bir eğitim modeli uygulaması olduğunu anlattı. Ortak Eğitim Modelinin, öğrencilerin öğrenimleri sırasında işyerlerinde ücretli çalışmaları ile mesleki gelişmelerini pekiştirdiklerine, üniversite ile sanayi arasında bilgi ve tecrübe yoluyla işbirliği sağlandığına, öğrencilerin kariyer planlamalarında faydalı olduğuna, mezuniyetten sonra kolayca iş bulabildiklerine dikkat çeken Sülünbey, “Öğrencilerimizin yüzde 60'ına iş teklifi geliyor. Yüzde 30’u da gittikleri yerlerde işe başlıyorlar" dedi.

  Konferans Ortak Eğitim ve Kariyer Geliştirme Koordinatörü Ali Ziya Sülünbey’e ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin tarafından plaket verilmesi ve fotoğraf çekimi ile son buldu.

  aydinda-ortak-egitim-modeli-uygulamasi--konferansi.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim