Aydın’da girişimcilik ruhuyla son yıllarda dikkatleri üzerine çeken ve açtığı kurslarla gündem olan Belgesem Operatör Yetiştirme Kurumunun kurucusu Okan Sezgin, meslek liselilerle bir araya geldi. Aynı zamanda Meslek Lisesi mezunu olan Okan Sezgin, geleceğin meslek erbaplarına girişimciliğin önemini anlattı.

Program dahilinde Aydın Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi, Aydın Anadolu Teknik Lisesi ve Çıraklık Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘girişimcilik’ seminerlerinde Okan Sezgin, sanayide kurduğu iş yerinin yanı sıra bugün 19 ayrı branşta eğitimler veren ‘Belgesem İş ve Tarım Makineleri Operatör Yetiştirme’ kurslarının bu günlere nasıl geldiğini anlattı.

“Hayallerinizden vazgeçmeyin”

Bilgiye sahip olup bunu girişimcilik ruhu ile birleştirenlerin aşamayacağı engel ve gerçekleştiremeyeceği hayal olmadığını belirten Okan Sezgin, bugünkü iş hayatındaki ulaştığı noktaya ilişkin plan ve hayalleri Meslek Lisesi sıralarında yaptığını belirtti. Gelişmiş ve sanayide söz sahibi olan pek çok ülkede gençlerin yeteneğine uygun şekilde yetiştirildiğini belirten Sezgin, “Maalesef ülkemizde en başarılı çocukların süper liselere lise sonrası en başarılı olanların ise tıp fakültelerine gittiği gibi toplum üzerinde yanlış bir algı var. Oysa gelişmiş ülkelerde durum hiç de böyle değil. Şu unutulmamalıdır ki, herkesin kendine özgü yaradılıştan gelen bir yeteneği vardır. Meslek liseleri de aslında bu yeteneklerin ortaya çıkarılarak kişinin ve ülkenin menfaatine kullanılmasına giden yolun başlangıcıdır. Bugün üniversite mezunu olup iş arayan binlerce kişi ile karşılaşabilirsiniz ama çıraklık eğitimden ya da meslek lisesinden mezun olup ‘altın bilezik’ diye adlandırdığımız mesleğini eline almış kişilerin iş aradığını görmezsiniz” diyerek meslek liselerinin ve küçükten meslek edinmenin öneminden söz etti.

Nazilli'de evinde ölü bulundu Nazilli'de evinde ölü bulundu

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda devam eden girişimcilik seminerinin soru ve cevap bölümünde sevdiği işi yapan kişilerin işini yaparken aldığı keyfin yanında kazancının da değerlendirildiği seminerde işin ekonomik boyutları da konuşuldu. Bugün hekimliğin de tamirciliğin de avukatlığın da bir meslek olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydeden Okan Sezgin, hangi meslek olursa olsun işini iyi yapanın daha çok kazandığını bugün sanayide işinin ehli bir tamircinin pek çok hekimden daha fazla para kazandığını da belirterek “Sevdiğiniz işi yapın. Hayallerinizden vazgeçmeyin” dedi.