• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062

  Aydın'da kuraklık tedbirleri

  07.04.2008 11:48
  Ege'de son yıllarda yaşanan kuraklığın ardından yerel yönetimler mevcut su kaynakların etkin kullanılabilmesi amacıyla çeşitli önlemler almaya başladı.
  Aydında kuraklık tedbirleri
  Aydın'da kuraklık tedbirleri Aydın'da kuraklık tedbirleri Aydın'da kuraklık tedbirleri

  Aydın merkez, söke ve değişik ilçelerde düzenlenen su toplantılarının ardından Köşk ilçesinde de çiftçilere ve köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
  Köşk Çok Programlı Lisesi'nde düzenlenen “Su Kaynaklarının Sulamada Etkin Kullanımı Konulu” toplantıda damlama ve bilinçli sulamanın önemi anlatıldı. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Aydın İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitimi ve Yayım Şube Müdürlüğü'nden Barış Taşçı suyun etkin kullanımı konularında çiftçileri ve muhtarları bilgilendirdi.
  Toplantının açılışında konuşan Köşk Kaymakamı İsmail Soykan, küresel ısınma ve her geçen gün artan kuraklıkla birlikte suyun dünyada petrol kadar önem kazandığını bu nedenle kaynakların çok titiz kullanılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin en önemli ovalarından birine sahip olan Büyük Menderes Ovası'nın bir bölümünün de ilçelerinde bulunduğunu kaydeden Kaymakam Soykan, “İlçemiz topraklarının sulanmasında kullanılan Akçay ve Sağ-Sahil Sulama Birlikleri'ne ait iki adet kanal bulunmaktadır. Son yıllarda yaşanan kuraklıklar nedeniyle bu kanallardan ilçe çiftçimiz yeteri kadar faydalanamamaktadır. Yeraltı sularının yetersiz kalmaya başlamasından suyun ekonomik kullanılması için çeşitli sulama tekniklerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Geliştirilen bu teknikler sayesinde tarım alanlarında alınan ürünlerde verim artışlarının yüksek olması yanında, kalite artışları sağlanması hedeflenmektedir" dedi.
  Köşk ilçesinde halkın büyük çoğunluğunun geçimini tarımdan sağladığını, ancak yaşanan kuraklık nedeniyle kanallardan ilçeye yeteri kadar su ulaşmadığı için çiftçilerin zor durumda kaldığını kaydeden Kaymakam Soykan, suyun bilinçli kullanılması halinde sorunun ciddi anlamda çözüleceğine inandığını söyledi.
  Toplantıda çiftçilere suyun bilinçli ve etkin kullanımı konusunda bilgiler verildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim