Ülke genelinde 1 Aralık’tan itibaren yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğunu belirten Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Mevsim şartlarından dolayı trafik yoğunluğunun en fazla olduğu dönemlerden biri de kış mevsimidir. Hem şehirdeki trafik yoğunluğunun önlenmesi hem de daha ekonomik olması nedeniyle vatandaşlarımızın özel araç yerine toplu taşıma araçlarından faydalanmasını tavsiye ediyoruz. Toplu taşıma araçlarını kullanmayı alışkanlık haline getirirsek bu halkımız için vakit ve nakit kazancı olacaktır” dedi.

Türkiye’de gülük ısı farkının en yüksek yaşandığı illerin başında Aydın’ın geldiğini bu nedenle ovadaki yerleşim birimleri ile dağlardaki yerleşim birimleri arasında mevsimsel farklılıklar yaşandığını kaydeden Başkan Özmeriç, “Yüksek rakımlı köylerde yaşayan vatandaşlarımız kendi güvenlikleri için zorunlu olmasa da kış lastiği kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü Aydın il merkezinde sıcaklık 15-16 derece seyrederken Terziler, Kayacık, Sarıcam gibi kırsal yerleşim birimlerinde 2-3 derece olabiliyor” dedi.

Uyuşturucu taciri Didim'de daha fazla kaçamadı Uyuşturucu taciri Didim'de daha fazla kaçamadı

Trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanması için araçların kış bakımının da önemli olduğunu kaydeden Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, verilere göre kış mevsiminde trafik kazaları 6 kat daha artış gösterdiğini daha güvenli bir sürüş için araçlarda kış bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

AW770956_02