• BIST 109.015
 • Altın 154,118
 • Dolar 3,8310
 • Euro 4,5185

  Aydın'da karlı serinlik

  15.06.2009 12:17
  Aydın'da artan hava sıcakları ile birlikte, vatandaşlar, asırlık bir yiyecek olan kar helvası ile serinlemeye çalışıyor.
  Aydında karlı serinlik
  Aydın'da karlı serinlik Aydın'da karlı serinlik Aydın'da karlı serinlik

  Bardağı 1 TL"den satılan kar helvası sıcaktan yananların hararetini söndürürken, satıcıların da yüzünü güldürüyor.
  Havaların ısınması ve okulların tatile girmesi ile birlikte Aydın"da yaşayan kişi sayısı azaldığı için şehirdeki esnafın işleri durgunlaşırken, yazın tezgah açan kar helvacıları, en yoğun günlerini yaşıyor. Bir çok sektörü olumsuz etkileyen sıcakların kendilerini memnun ettiğini ve işlerin açıldığını belirten Aydınlı kar helvacılardan Aziz Yıldırım, 4 yıldır kar helvasına zam yapmadıklarını yine de işlerin çok iyi olduğunu söyledi. Bu yıl bahar mevsiminin uzun sürdüğünü ve sıcaklar geç başladığı için işlerinin de yeni açıldığını ifade eden Aziz Yıldırım, “Son bir haftadır işlerimiz çok iyi. Bilenler tadını bildikleri için, bilmeyenler ise ilk önce merak ettikleri için yiyor. Ancak kimse elektrikli makinelerle yapılan kar helvası ile bizim doğal kar helvamızı karıştırmasın” dedi.
  Kullandıkları karın, Paşayaylası ve Madran Dağı zirvesinden geldiğini belirten Aziz Yıldırım, “Bir çok kişi haziran-temmuz sıcağında nasıl kar bulduğumuzu soruyor. Bu karlar, kışın yağdıktan sonra özel olarak hijyen kuralları içerisinde toplanıp, dağın zirvesinde açılan özel çukurlarda saklanır. Kar hiçbir özelliğini yitirmeden yaza kadar bekler. Yazın karadut, vişne, pekmez ve değişik meyve sularıyla şerbetlenerek hazırlanan kar helvası Aydın"da alternatif bir serinleme yöntemidir. Bu yiyecek türü Türk tarihi kadar eskidir” dedi.
  “TEKNOLOJİK KARLARA ALDANMAYIN”
  Şu anda bazı büyük mağaza ve alışveriş merkezlerinde de kar helvası satıldığını, ancak bu karın buzun kırılması sonucu oluşturulduğunu ve doğal olmadığı için boğazlara zarar verebileceğini iddia eden Aziz Yıldırım “Doğal karla serinleyen kişiler bu serinleme yöntemine bağlı olarak kesinlikle hasta olmadığı ve boğazlarında iltihap oluşmadığı bir gerçektir. Oysa elektrikli makinelerle soğutulan yiyeceklerin insana zarar verir. Bizim sattığımız karlar tamamen doğaldır” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim