• BIST 105.380
 • Altın 270,975
 • Dolar 5,7403
 • Euro 6,3404

  Aydın'da karasaban dönemi

  13.04.2009 10:06
  Ünlü Seyyah Evliye Çelebi’nin ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akar’ sözleriyle tasvir ettiği verimli Aydın topraklarında yaşayan çiftçiler, arazilerini işleyebilmek için öküz ve atlara muhtaç oldu.
  Aydında karasaban dönemi
  Aydın'da karasaban dönemi Aydın'da karasaban dönemi Aydın'da karasaban dönemi

  Bilgisayar çağının yaşandığı günümüzde çiftçilere yönelik de bir çok makine icat edilmesine rağmen, Aydın"ın dağ köylerinde üretim yapan çiftçiler, eski çağlarda olduğu gibi arazilerini öküz ve atlarla işlemeye devam ediyor. Öküzlerin ayaklarını ilginç yöntemlerle nal çakıp sabana koşan çiftçiler, yamaç arazileri karış karış işleyerek ekmek mücadelesi veriyorlar.
  Küresel ekonomik krizin ülkemizi de etkisi altına almasının ardından, Aydın"da artan işsizlikle birlikte vatandaşlar ekmeğini taştan çıkarmak için farklı yöntemler aramaya başladı. Miras yolu ile her geçen gün bölünen araziler ve tarım alanlarının daralması nedeniyle Aydın"da vatandaş yüksek kesimlerdeki engebeli araziler de ümit kapısı oldu. Engebeli olması ve yol sorunu nedeniyle arazilerini traktörle işleyemeyen çiftçiler asırlar öncesinde olduğu gibi öküz ve atlarla çift sürmeye devam ediyor.
  NALLANAN ÖKÜZLER SABANA KOŞULDU
  Geçen yıllarda devam eden kuraklığın sona ermesiyle, Aydın dağlarında tavlanan toprakları işlemek için öküz ve atlara iş düştü. İlginç bir yöntemle nallanan öküzler sabana koşularak tarlaları işleme mücadelesine girişti. Ovada arazileri olmadığı için rızklarını dağlarda aramak zorunda kaldıklarını belirten Köşk İlçesi"ne bağlı Ilıdağlı çiftçiler, arazilerini ancak öküzlerle işleyebildiklerini belirttiler. Dünyanın en kaliteli incirinin yetiştiği Aydın dağlarını traktör ile işlemenin mümkün olmadığını belirten çiftçilerden Celil Kahraman “Arazi sarp, ulaşım yok. Bu nedenle topraklarımızı öküzlerle işlemek zorundayız. Başka da çaremiz yok” dedi.
  Nallanmaması halinde öküzlerin ayakları acıdığı için sabanı çekmekte zorlandığını belirten çiftçiler, nallanan öküzlerin sabanı daha kolay çektiğini kaydettiler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim