Aydın’da tarihin ve ekosistemin korunması adına önemli çalışmalar yürüten Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), ‘Çarşamba Söyleşileri’ne aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede düzenlenen söyleşinin bu haftaki konusu ise “Anaia’nın Değişen Yüzü: Keşif, Kurgu ve Koruma” oldu. Söyleşilerin bu haftaki konuğu ise Anaia Kadıkalesi, Bizans, Orta Çağ, kale höyük yerleşimindeki arkeolojik kazı çalışmasının bilimsel sorumlusu Doç. Dr. Suna Çağaptay oldu. Çağaptay, Kuşadası’nın en önemli antik yerleşimi olan Kadıkalesi’nde geçmişten günümüze yapılan çalışmaları, kilise üst örtüsünde yapılan düzenlemeleri, yürüyüş yolları ve çalışmalar bittikten sonra Kuşadası turizmine olan katkılarını anlattı.

Her hafta gerçekleştirilen söyleşilerin devam edeceğini ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Çarşamba Söyleşilerinde bu hafta, Anaia Kadıkalesi Bizans Orta Çağ kale-höyük yerleşimindeki arkeolojik kazı çalışmasının bilimsel sorumlusu Doç. Dr. Suna Çağaptay’ı konuk ettik. Kuşadası’nın en önemli antik yerleşimi olan ‘Anaia’nın Değişen Yüzü: Keşif, Kurgu ve Koruma’ konulu bir sunum gerçekleştirildi. Geçmişten günümüze Kadı Kalesi’nde yapılan çalışmaları, kilise üst örtüsünde yapılan düzenlemeleri, yürüyüş yolları ve çalışmalar bittikten sonra Kuşadası turizmine olan katkılarını anlattı. Kuşadası için çok önemli olan Kadı Kalesi’ndeki yapılan çalışmalara duyarlı herkesin destek olmasını isteyen Çağaptay, sunumdan sonra konukların sorularını yanıtladı” dedi.

Efeler'de 22 yıl hapis cezasıyla aranan şahıs Şok Ekibi’ne takıldı Efeler'de 22 yıl hapis cezasıyla aranan şahıs Şok Ekibi’ne takıldı

Yapılan sunumun ardından Doç. Dr. Suna Çağaptay’a, Kadıkalesi kazılarına çok önemli katkıları olan Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, Prof. Dr. Vedat Onar ve arkeolog Levent Kutbay tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi.