• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Aydın'da inceleme yaptılar

  08.09.2008 17:10
  Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Carla Konsten beraberindeki Hollanda Sera Üreticileri Birliği Başkanı, Hollanda Tarım Bakanlığı Temsilcileri, Hollanda Wageningen Tarım Üniversitesi ve Vrian Danışmanlık Firması yetkililerinden oluşan
  Aydında inceleme yaptılar
  Aydın'da inceleme yaptılar Aydın'da inceleme yaptılar Aydın'da inceleme yaptılar

  Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Carla Konsten beraberindeki Hollanda Sera Üreticileri Birliği Başkanı, Hollanda Tarım Bakanlığı Temsilcileri, Hollanda Wageningen Tarım Üniversitesi ve Vrian Danışmanlık Firması yetkililerinden oluşan 8 kişilik teknik heyet Aydın Ticaret Odası"nı (AYTO) ziyaret etti. Hollanda heyetine Aydın"da AYTO Meclis Başkanı Mahmut Çağlayan, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, Aydın Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, meclis üyeleri ve Menderes Jeotermal AŞ yetkilileri ev sahipliği yaptı.
  İki heyet arasında yapılan görüşmelerde 23-28 Kasım 2008 tarihlerinde Türkiye"yi ziyaret etmesi planlanan Hollanda ticaret heyetinin programının tespiti, Hollanda hükümetince Türkiye"de sera ve sera ekipmanları sektörünün gelişmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik hazırlanmış program olan “2@there (beraber varalım) programı” tanıtımı ve Türk tarafının görüşlerinin alınması için AYTO"yu ziyaret eden heyete AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ tarafından bilgiler verildi.
  Konuşmasında Aydın"ın jeotermal potansiyeli bakımından zenginliğine değinen Mustafa Baştuğ, iklim ve doğa şartları bakımından da tarıma çok elverişli bir durumun mevcut olduğunu söyledi. Baştuğ, “Aydın"ın en önemli özelliklerinden birisi de jeotermal enerji kaynaklarıdır. Petrolün varilinin 120 doları geçtiği günümüzde temiz, ucuz ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan yeterince yararlanamıyoruz. Sıcaklık bakımından 230 dereceye varan jeotermal kaynaklarımız işlenmeye elverişlidir. Organik tarım bakımından Aydın çok önemli bir potansiyele sahiptir. Turizm ve ören yerleri bakımından zengindir. Önemli yer altı kaynaklarımız mevcuttur. Banka mevduatları bakımından Türkiye"de ilk 20 il arasındadır. Yani sermaye de mevcuttur. Ancak ne yazık ki bu kaynaklardan bu güne kadar istenilen şekilde yararlanılamamıştır. İlimizin kalkınması organik tarım ve seracılık ile olacaktır. Jeotermal ve seracılık alanında gelişim sağlayabilmek için Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmalarımız devam etmektedir. Seracılık ve jeotermal kaynakların kullanımı alanlarında yapılacak yerli ve yabancı yatırımları destekliyoruz. Oda olarak her türlü yardımı yapmaya hazırız” dedi.
  Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Carla Konsten de, 2@there programı ile Hollanda"nın sahip olduğu tarım ve seracılık konusundaki bilgilerini paylaşmayı, bu konularda yatırım yapacak Türk ortaklar bulmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu program ile yaş sebze ve meyve üretimindeki tüm aktörler önemli bir rol oynamaktadır. Tohumculuktan lojistiğe her konuda yatırım yapılabilecektir. Birbirimizle bilgi alış verişinde bulunacağız. Daha önceki ziyaretimizde bize vermiş olduğunuz PSOM programı kapsamında Hollandalı firmalarla ortak olmak isteyen firmaların listesini EVD Hollanda Hükümet yetkililerine ilettik. EVD yetkilileri önümüzdeki haftalarda Ankara"ya gelecekler bu konuda sizi bilgilendireceğiz” diye konuştu.
  Tarım İl Müdürlüğü Şube Müdürü Talip Çetinkaya ise “İlimizde 313 çiftçinin 497 adet serada 790 dekarlık alanda seracılık yapıyor ve bir çiftçiye yaklaşık 2 dekar yer düşüyor. İstatistiki verilerden de anlaşılacağı gibi seracılık sektöründe çok büyük bir açığımız mevcut. Ayrıca meteorolojik verilere göre de güney illerimizden sonra Aydın"ın tarımsal faaliyetler açısından en şanslı illerden birisidir” şeklinde konuştu.
  2@there programının Türkiye"ye yönelik özellikle seracılık sektörü için hazırlanmış bir program olduğunu kaydeden Hollanda Seracılar Birliği Başkanı Harm J. Maters; şunları söyledi: “Türkiye"deki gelişmeler, son dönemde çok dikkat çekiyor. Bu nedenle programı Türkiye"de yapmaya karar verdik. Program henüz tasarım aşamasında 3 yıl sürmesi planlanan bir program. Programın yapılanması için önemli bir dönemdeyiz. Burada aldığımız bilgiler ve gördüklerimiz Aydın"ın programın içinde önemli bir yer alacağını gösteriyor. Bundan sonraki dönemde Hollandalı yetkililer sık sık Türkiye"ye gelecekler ve Hollandalı ve Türk firmalar arasında 1-2 kez eşleştirme programı yapacaklardır”
  AYTO"da gerçekleşen karşılıklı görüşmelerin ardından Hollanda heyeti Salavatlı"da bulunan Menderes Geotermal Elektrik Üretim A.Ş. tesislerinde ve Sel Grup"un yapacak olduğu sera yatırım alanında incelemelerde bulundu.

  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim