• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Aydın'da ilek bereketi

  07.07.2009 12:03
  Dünyanın en kaliteli ve en çok incir üretiminin yapıldığı Aydın’da, incir üreticileri bu yıl ilek bereketi yaşıyor.
  Aydında ilek bereketi
  Aydın'da ilek bereketi Aydın'da ilek bereketi Aydın'da ilek bereketi

  Geçtiğimiz yıl Aydın ve çevresinde ilek bulunamaması nedeniyle güney illerinden 40-45 TL"ye ilek alan incirciler, bu yıl yetişen ileklerini 50 Kr"ye bile zor satıyor.
  İncirde tozlaşmanın sağlanması amacı ile Aydın ve çevresinde Haziran ayının ortalarında başlayan ilekleme işlemlerinde sona yaklaşılırken, bu yıl ilekte yaşanan bereketli sezon geçtiğimiz sezon sıkıntı yaşayan üreticileri mutlu etti.
  Geçen yıl ileklerin olgunlaşma zamanında yaşanan soğuklar nedeniyle Aydın ve İzmir bölgesinden çok az miktarda ilek elde edilmesi nedeniyle üreticiler büyük bir sıkıntı çekmişti. Araçlarla kafileler halinde Marmara ve Akdeniz bölgesindeki kıyı illerinden ilek arayışı içerisine giren incir üreticileri, zar zorda olsa temin ettikleri ilekler ile ilekleme işlemi gerçekleştirerek, ürün elde etmeye çalışmıştı. Yaşanan bu sıkıntı nedeniyle piyasa ilek fiyatları 40-45 TL seviyelerine yükselince, zor duruma düşen ama mecburen bu fiyatta ilek almak zorunda kalan çiftçiler çift sürdükleri öküzlerini satarak binlerce TL"ye ilek almışlardı. Tüm bunlara rağmen ileklerin taşıma sırasında zarar görmesi ve zamansız hasat nedeniyle yeterli tozlaşma sağlanamamış ve incir üretiminde rekolte düşüşü yaşanmıştı.
  Geçen incir sezonunda yaşanan bu olumsuz durumun ardından bu yıla endişe içerisinde giren incircinin, korkuları boşa çıktı. Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü"nün sezon öncesi yatığı araştırma sonuçlarında açıklandığı gibi Aydın ve çevresinde bol ve bereketli bir ilek sezonu geçirildi. Haziran ayının ortalarında başlanılan ilekleme sezonunun sonlarına doğru gelinirken, üreticiler bol ve uygun fiyata ilek bulmanın sevinci yaşadı. Sezonun başlamasıyla birlikte 3-5 TL"ye açılan ilek piyasası, yüksek kesimlerde bulunan ileklerin olgunlaşmasıyla birlikte iyice geriledi. Pazara bol ve kaliteli ürünün gelmesiyle birlikte ilek fiyatları 50 Kr"a kadar geriledi. Durum böyle olunca geçen yıl ilek ticaretinden para kazanmak için il il gezen tüccar ve bazı vatandaşlar, toplama masrafını çıkarmaması nedeniyle bazı ilek ağaçlarını toplamadan öylesine bıraktı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim