• BIST 109.605
 • Altın 156,690
 • Dolar 3,8779
 • Euro 4,5897

  Aydın'da hayvancılık SOS veriyor!

  15.07.2011 08:50
  Aydın Veterinerler Odası eski Başkanı Veteriner Hekim A. Muharrem Uçmaklıoğlu ile hayvancılık hakkında konuştuk.
  Aydında hayvancılık SOS veriyor!
  Aydın'da hayvancılık SOS veriyor! Aydın'da hayvancılık SOS veriyor! Aydın'da hayvancılık SOS veriyor!

   

  AYDINPOST/ÖZEL-Aydın Veterinerler Odası eski Başkanı Veteriner Hekim A. Muharrem Uçmaklıoğlu ile Sağlıklı et nasıl olur? Yaz aylarında bizleri tehdit eden beslenme problemleri neler? İthal etin Türkiye’ye gelmesi yerli ette yarattığı sıkıntılara kadar birçok konuda görüştük.

   

  İthal etin Türkiye’ye gelmesini üreticimiz ve tüketicimiz açısından değerlendirdiğimizde nasıl bir tablo var?

  İthal et gelmeden önce etin fiyatı bayağı yükselmişti. Spekülatörlerin de etkisi oldu. Büyük firmalar ellerindeki hayvanı tuttular. Kasaba vermediler. Kesime vermediler, kesime vermeyince arz talepten dolayı fiyatlarda bir yükselme oldu. İstanbul gibi büyük yerlerde etin satışı da çok fazla yükseldi. Hükümette ithal etme yoluna gitti. İthal ettikten sonra da fiyatlarda bir gerileme oldu. Üretici burada zarar etti. Küçük üretici de fiyatlar düşmez şeklinde hareket ederek hayvanlarını vermedi. Hayvanlar bıçağa geldiğinde et olarak değerlendirilecek hayvanlar, kasaba verilmeyince; bu sefer bakanlık ithal et yoluna gitti. İthal ette fiyatlar düşünce, üretim daraldı. Bugün için baktığımızda ithal et ile yerli et arasında fiyat farkı kalmadı.

   

  hatice0.20110414095032.jpgSağlık açısından ithal et ve yerli et arasında fark var mı?

  İthal danaları biz de gördük. Kendimiz de muayene ettik. Gerekli laboratuar testleri de yapılmış. Gayet sağlıklı hayvanlar. Yerli danalar, otlaklarda meralarda beslenmiş, gayet sağlıklı hayvanlar. İthal dana konusunda vatandaşımızın içi rahat olsun. Çünkü biz de alıp, tüketiyoruz. Bizim yerli besi hayvanlarımızın kalitesinde dememiz mümkün.

   

  Süt açısından değerlendirdiğimizde. . .

  Sütte de aynı geçen senelerde, süt fiyatı düştü. 36–40 kuruşa kadar düştü. Fiyatlar düşünce, vatandaş elindeki güzel, damızlık düvesini kestirmek zorunda kaldı. O zaman et olarak değerlendirildi. Bunun iyi olmadığını bizler hep belirttik. Damızlık hayvanda azalma oldu. Bu da ithal ete davetiye çıkardı. Sonra süt fiyatı yükseldi. Devlette de destekleyince insanlar tekrar yöneldi. Geçen senenin başlarında süt fiyatları bu sefer yükseldi. Tekrar hayvancılığa yatırım başladı. Herkes hayvancılığa yönelmeye başladı. 0 faizli kredilerin de etkisiyle hayvancılıkta bir gelişme oldu. Bahar ayları gelince süt fiyatları düşer dendi ve nitekim fiyatlar düştü. Şuanda da fiyatların düşük olduğu kalıcı oldu gibi görünüyor şimdilik. Sütçü yine zarar ediyor. Şu anda hayvancılık esoes veriyor, diyebiliriz.

  Büyük alışveriş merkezlerinde satılan pastörize sütler var. Bir de diğer açıktaki sütler.

  Hangi sütü tavsiye ediyorsunuz?

  Pastörize süt birçok işlemden geçtiği için sağlık açısından çok daha avantajlı. Ama diğer sütü de iyi kaynattıktan sonra içilebilir. Soğuk zincirini koruduktan sonra zararlı değil. Gayet de faydalı bir süt.

   

  Bir dönem medyadan da takip ettiğiniz üzere büyük şehirlerde at, eşek hatta köpek eti insanlara satıldı. Aydın’da böyle bir şeyle karşılaştınız mı? Ve insanlara bunu nasıl anlayabilirler? Etin sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu anlamak mümkün mü?

  Hazır kıymaya pek rağbet edilmemesi gerekiyor. Kasaba gittiklerinde eti görsünler, karkas halinde istedikleri yerden kıydırtsınlar. Zaten hazır kıyma satmak yönetmeliğe göre yasak. Sadece hazır kıyma satmak için üretim izin belgesi olması gerekiyor. Mutlaka bir veteriner hekimin kontrolünde mutlaka etin kıyma haline getirilmesi gerekiyor. Ayrıca etin bozulmasıyla kıymanın bozulması açısından fark var. en iyisi vatandaşın eti görüp kendi kıydırması sağlık açısından çok önemli. Gözle görülür çok büyük bir fark yok. Çünkü baharatlar da kullanıldığı için tattan da anlamak imkânsız. En fazla hafif bir ekşimsilik olabilir.

  Yaz aylarında insanlara bulaşma riski olan hastalıklar var mı?

  Parazitel hastalıklar biraz daha fazla risk taşır. Sıcağın da etkisiyle parazitel hastalıklar biraz daha etki kazanıyor. Brucella ve tüberkiloz gibi hastalıklar devamlı yaz, kış tehdit edici.

  Yaz aylarına değinmişken, insanlar et ve süt tüketimleri yaparken nelere dikkat etmeliler?

  Yaz ayları çok önemli. Marketten dondurulmuş olarak alınan ürün, çözülüyor. Eve götürüp bir daha buzluğa atıyorlar. Bu hem bozulmasına hem de besin değerinin düşmesine neden oluyor. Bu anlamda dikkat etmeleri gerekiyor.

   

  Aydın’a baktığımızda hayvancılık açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Hayvancılıkta Türkiye’de iyi bir yere sahibiz. En son durumumuz Balıkesir’densonra 2. sıradaydık. İlk 3’ün içine her sene giriyoruz. Hem sayıyla hem de hayvancılıktaki yatırımıyla iyi bir yere sahip. Fakat Aydın için tek dezavantaj sütü işleyecek büyük firmaların olmaması. Bu eksikliğimizi giderdiğimizde Aydın için çok iyi olacak. Bu kadar çok süt üretilirken büyük firmanın olmaması kazancımızın dışarıya çıkmasına sebep oluyor. 

  img_3220.jpg

  Röportaj:Hatice Karaarslan

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim